שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

הצביעות של ליברמן ולפיד

באותה נשימה שליברמן מתריע מפני הגרעון הגבוה, הוא גם דורש להגדיל את תקציב הביטחון בעוד מיליארדים. לפיד מצידו כבר התרחק מהאחריות הפיסקלית. מי שבאמת רוצה להיות שקול בשיח הכלכלי בעת הזו, צריך גם להגיד מאיפה הוא רוצה לממן את אותם תקציבים

עמרי מילמן 11:4719.06.19

בתקופה האחרונה הסיכוי לשמוע התייחסות לסוגיות מקרו כלכליות מצד פוליטיקאים בכירים הוא נמוך, בוודאי כשזה מגיע לליברמן שמנסה למצב את עצמו כמר ביטחון ולפיד שבורח מכהונתו הלא מוצלחת כשר אוצר. אבל דווקא שניהם התייחסו לנושא בהרחבה בימים האחרונים, ושניהם, אם לומר בעדינות, רחוקים מלהבין את המצב באמת.

 

 

 

גם לפיד וגם ליברמן דיברו על המשבר שישראל נכנסה אליו בעקבות המהלכים של הממשלה הנוכחית. אין ספק שכחלון הכניס את המשק לבעיה רצינית עם אובדן השליטה על הגרעון, אך זה לא משבר, ובוודאי שלא כדאי שתיווצר בהלה מיותרת בעקבות דבריהם של שר האוצר לשעבר ושר הביטחון לשעבר.

 

 

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן צילום: צילום מסך

 

אובדן השליטה על הגרעון, שצפוי להגיע לרמה של כמעט 4% השנה במקום גרעון של 2.9% (חריגה של כמעט 15 מיליארד שקל), לא מכניס את המדינה שלנו למשבר. הוא לא אמור להגדיל את שיעור האבטלה, להביא לפשיטת רגל של חברות או לקריסה של השוק הפיננסי. הוא כן משאיר אותנו חשופים במקרה של משבר כלכלי. סביר להניח, שהמשבר הכלכלי הבא, או האטה, גם אם לא משבר חמור, יגיעו מהתרחשויות בינלאומיות, ישראל כמשק קטן ופתוח רגישה מאד לתנודתיות העולמית. וכמשק כזה, שנכנס אחת לתקופה לסבבי לחימה יקרים, צריכה להיות לו כרית ביטחון.

 

משמעות אובדן השליטה על הגרעון, היא שאם חלילה נכנס לסבב לחימה, או לחילופין למשבר כלכלי, הממשלה לא תוכל להרשות לעצמה לתת לגרעון לגדול דרך אובדן הכנסות ממסים או הגדלת ההוצאות (הביטחוניות למשל) כי אז הגרעון יגיע באמת למימדים מפלצתיים ולייקר עוד יותר את הריביות שמקבלת ישראל עבור החוב שלה, מה שיגדיל עוד יותר את הוצאות הממשלה או לחילופים יינגוס בתקציב הממשלה שדווקא אז צריך להשקיע אותו בצעדים שיוציאו אותנו מהמשבר.

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: מוטי קמחי

 

אי אפשר גם להתעלם ממידת הצביעות של השניים. ליברמן באותה נשימה לאחר שמתריע בפני הגרעון הגבוה, מסביר שצריך להגדיל את תקציב הביטחון בעוד מיליארדים ולהגדיל את הבטחת ההכנסה לקשישים בכמעט 2 מיליארד שקל. מי שבאמת רוצה להיות שקול בשיח הכלכלי בעת הזו, צריך גם להגיד מאיפה הוא רוצה לממן את אותם תקציבים. לפיד, עם השנים (המועטות) שלו באוצר, התרחק מהאחריות הפיסקלית. בעוד שבהתחלה הקשיב לאגף התקציבים ופעל לצמצום הגרעון, בהמשך כבר תקף אותם באירוע שנתי שלהם, וסיכם את המשנה שלו ב-"אני לא חושב שמישהו רוצה שעל המצבה שלו יכתבו 'כאן נקבר משה, שמר על איזון פיסקלי'. לפיד כבר ביקש להגדיל בעצמו את הגרעון בשנתו האחרונה, לשיעור דומה לזה אליו אנחנו מגיעים היום. יש הבדל כמובן בין תכנון (גרוע לעמדת מרבית הכלכלנים) לבין אובדן השליטה של כחלון, אבל בכל זאת. קצת צניעות.

 

מה שמעניין הוא שבעוד שלפיד וליברמן דיברו על הנושא בהרחבה, קולו של כחלון כמעט ואינו נשמע. הפעם היחידה ששמענו אותו בתקופה האחרונה הייתה בראיון לאופירה וברקוביץ', שם המילה גרעון אפילו לא עלתה. יכול להיות שכחלון מאמין שאם לא נדבר על הבעיה (או לחילופין האוצר לא יפרסם את הנתונים) הבעיה לא תהיה קיימת. לצערנו, הגרעון, עד שלא מטפלים בו, רק מחכה ומעמיק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x