$
הייטק והון סיכון

בנק ABN AMRO ההולנדי משקיע ב-Thetaray הישראלית

החברה פיתחה פלטפורמת אבטחת מידע מבוססת AI שמסוגלת לאתר איומים בלתי ידועים בשירותים פיננסיים; ההשקעה, בהיקפי מיליוני דולרים, מצטרפת לסבב של 30 מיליון דולר מהקיץ שעבר. מנהל קרן ההשקעות של הבנק סיפר לכלכליסט מדוע נבחרה תטאריי, ואיך הפכה מספק להשקעה

גולן חזני 12:1212.06.19

חברת הסייבר תטאריי (Thetaray), שמפתחת כלי אבטחה למערכות פיננסיות, גייסה מיליוני דולרים מקרן ההשקעות של הבנק ההולנדי ABN AMRO. מדובר בגוף בנקאי גדול שהיה לקוח של תטאריי, ועתה הפך גם למשקיע. מדובר בהשקעה משלימה לסבב קודם של תטאריי, שבוצע ביולי אשתקד והיקפו עמד על 30 מיליון דולר.

 

 

החברה נוסדה בידי פרופ' אמיר אברבוך ופרופ' רונלד קויפמן ב-2013, ומאז גייסה כ-60 מיליון דולר ממשקיעים כ-JVP, ג'נרל אלקטריק, פועלים שוקי הון, OurCrowd ואחרים. הפלטפורמה שפיתחה נשענת על יכולות AI לזיהוי פעילות זדונית לא ידועה, ולאתר פעילות גורמים עוינים בשירותים פיננסיים.

 

הוגו בונגרס, מנהל קרן ABN AMRO Digital Impact Fund, של הבנק ההולנדי, אמר: "אנחנו לקוחות של תטאריי מתחילת 2018, והחלטנו על ההשקעה בערך חצי שנה לאחר שהפכנו ללקוחות. אחרי מספר פגישות עם מארק גזית והצוות שלו נוצר קשר טווב מאוד; התרשמנו והחלטנו להשקיע. השקעה היא כמו נישואין: צריך להכיר אישית את האנשים מאחורי הטכנולוגיה".

 

מארק גזית, מנכ"ל תטאריי מארק גזית, מנכ"ל תטאריי צילום: צביקה טישלר

 

 

מדוע החלטתם להשקיע בחברה?

"בשל הפתרון שהיא מציגה לבעיות שמטרידות את המערכת הבנקאית פיננסית כולה: גילינו שרמת ניהול שלה מרשימה, בחנו את המשקיעים האחרים וגילינו שהם גדולים ומירשימים ותורמים אסטרטגית לחברה, בחנו את האקוסיסטם של החברה ועד כמה היא תומכת בפעילות שלה, ראינו כיצד נוכל להעניק לחברה ערך מוסף ולהפוך למשקיע אסטרטגי בה, והגענו למסקנה שההחזר על ההשקעה בחברה יהיה מצוין. החברה ענתה על כל הקריטריונים שלנו להשקעה טובה ולכן השקענו. עכשיו יש לנו דיאלוג פתוח עם תטאריי כדי לקדם אותה החברה לא רק בפני לקוחות פוטנציאלים, אלא גם בפני משקיעים נוספים מעולם הבנקאות העולמית.

 

לדבריו, ההשקעה בחברה מחזקת את היחסים התפעוליים עמה. לראייתו, שוק פתרונות ה-AI נמצא בצמיחה ברחבי העולם והוא רלוונטי מבחינה אסטרטגית לכל סוגי השירותים הפיננסיים. כמו כן, אמר בונגרס שבנק ABN AMRO צפוי ליהנות מהגישה לאקוסיסטם חברות אבטחת המידע וגילוי הפשיעה הפיננסית.

 

יש לכם עוד השקעות בישראל?

"עדיין לא, אבל ההשקעה בתטאריי היא סיבה טובה להגיע לישראל ולבחון עוד הזדמנויות להשקיע בטכנולוגיה מקומית. יש עוד הרבה חברות וטכנולוגיות מתקדמות שאנחנו יכולים להתעניין בהן. דוגמה לשיתוף פעולה הולנדי-ישראלי ראינו לאחרונה כשאראל מרגלית, יו"ר JVP הכריז במשותף עם יורש העצר ההולנדי, הנסיך קונסטנטין, על שיתוף פעולה במרכז סייבר בהאג.

 

מה הציפיות שלכם מההשקעה הזו?

"אנחנו לא שונים ממשקיעים אחרים, ורוצים החזר טוב על ההשקעה שלנו. אנחנו לא חושבים כרגע אל אקזיט ומתרכזים בפוטנציאל הגדול של החברה לגדול ולהתרחב. כמובן שאם הזדמנות טובה מאוד לאקזיט תגיע נדע לנצל אותה, אבל כרגע זה לא רלוונטי.

 

"כל המשקיעים שלנו מביאים ערך לחברה", אמר מארק גזית, מנכ"ל תטאריי. "זו מדיניות שהתווינו מראשית דרכה של החברה. בנק ABN AMRO הוא בראש ובראשונה לקוח מאוד מרוצה אבל הפך למשקיע ושותף שמאופיין בפעילות יזמית. הבנק הציג אותנו ללקוחות פוטנציאלים נוספים, ומשמש כרוח גבית להתרחבות החברה".

 

 

 

יואב צרויה, שותף כללי בקרן JVP ויו"ר החברה, הוסיף: "אנחנו שמחים לצרף משקיע מוביל כמו בנק ABN AMRO, במיוחד לאור העובדה כי ההשקעה נעשתה על בסיס הבנה עמוקה של הערך היחודי אותו תטאריי משיאה. הפלטפורמה הייחודית של החברה מאפשרת לה לצמוח עם מגוון ישומים בתחום הפיננסי, ולהיכנס לוורטיקלים נוספים בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x