$
חדשות טכנולוגיה

שיפור ביצועים ומצב מוחשך: אפל חשפה את iOS 13 - ומערכת הפעלה חדשה לאייפד

החברה חשפה בכנס המפתחים השנתי שלה שורת חידושים ל-iOS, מערכת ההפעלה של האייפון - בראשם מצב תצוגה מוחשך, שיפור עצום בפרטיות ויכולות חדשות לאפליקציות המובנות. בנוסף, הוצגה iPadOS, מערכת הפעלה ייעודית לטאבלט החברה, וחידושי תוכנה לאפל ווטש

עומר כביר 20:2203.06.19

אירוע המפתחים השנתי WWDC של אפל נפתח הערב (ב') במטה החברה. במרכזו עמדו שיפורים משמעותיים בתחום התוכנה ומערכות ההפעלה לאייפון, לאייפד ולמוצרי אפל נוספים. האירוע נפתח בפרומו לסדרה החדשה מבית היוצר של רונלד די. מור, For All Mankind, שעוסקת ביקום חלופי בו ברית המועצות ניצחה את ארה"ב במרוץ לירח. עם שילוב בין מד"ב, דרמה מרגשת ומתח, הטריילר שהוצג עשה רושם מבטיח. לדברי קוק, הסדרה וסדרות מקור אחרות של אפל יעלו לשירות +TV בסתיו הקרוב.

 

אירוע המפתחים השנתי של אפל אירוע המפתחים השנתי של אפל צילום: תומר הרשקוביץ

 

 

iOS 13: שחור הוא השחור החדש

 

הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה לאייפון ולאייפד זכתה בשיפור ביצועים משמעותי והיא יעילה מקודמותיה. לפי אפל, זיהוי הפנים מהיר ב-30%, ההורדות יהיו קטנות -50% וקובצי העדכון - ב-60%. שיפור הממשק המהותי ביותר הוא תוספת מצב החושך, שמאפשר להכהות את סכמת הצבעים של הממשק כדי להקל על העיניים בחושך. בהפעלת הדארק מוד ישונה הגוון של מסך הבית, ההתראות והאפליקציות. לא מדובר רק בשינוי הרקע, אלא גם בהתאמת העיצוב למוד החדש. אפליקציית המקלדת זוכה לשדרוג חשוב: אפשרות להקליד בתנועות סווייפ.זו תכונה שמשתמשים שהתנסו בה במקלדות חיצוניות אומרים שהיא ממכרת. כמו כן, באפל מיוזיק נוספה תצוגה מסונכרנת של מילות שירים.

 

 

תצוגה מוחשכת ב-iOS 13 תצוגה מוחשכת ב-iOS 13 מתוך שידור חי של אפל

 

 

כמו כן, עברו גם אפליקציות iOS המובנות מספר שינויים. למשל, לדפדפן הספארי יש הגדרות חדשות לשינוי גודל הטקסט ואילו ליישום הרשימות יש תצוגת גלריה ותמיכה בתיקיות שיתופיות. אפליקציית התזכורות עוצבה מחדש מן היסוד, וכוללת יכולת זיהוי אוטומטי של מועד התזכורות, יצירת תזכורות מכוננות ועוד. גם אפליקציית המפות של אפל שופרה, וצפויה להיות מפורטת יותר. עד סוף השנה היא תושק בכל ארה"ב ובמדינות נוספות.  הגרסה החדשה קיבלה גם יכולת להעביר מתקשרים לא מזוהים ישירות לתא קולי כדי לחסום ספאם, ומצד לצריכת דאטה מופחתת.

 

 

סמנכ"ל הנדסת התוכנה קרייג פדריגי מציג את חידושי iOS 13 סמנכ"ל הנדסת התוכנה קרייג פדריגי מציג את חידושי iOS 13 מתוך שידור חי של אפל

 

 

המפות המשודרגות כוללות הדמיות תלת ממד של בניינים וציוני דרך. כמו כן אפשר ליצור רשימת מועדפים  - סוף סוף - וגם אוספים של מקומות אהובים. אפל משלבת במפות תכונה דמויית סטריט ויו של גוגל, שמכונה Look Around, עם אפשרות להדמות נהיגה חלקה לאורך הרחוב. תגיות על המסך מאפשרות לקבל מידע על מקומות שמופיעים בתכונה. שדרוג מעניין, שאי אפשר לצפות שיגיע בקרוב לישראל.

 

 

 

מנכ"ל אפל, טים קוק מנכ"ל אפל, טים קוק מתוך שידור חי של אפל

 

 

 

שדרוג גדול לפרטיות

 

אפל משדרג את הרשאות המיקום, ומוסיפה אפשרות להתיר לאפליקציה לקבל את המיקום רק פעם אחת, כאשר בפעם הבאה היא תצטרך לבקש שוב. החברה גם חוסמת את האפשרות של אפליקציות לסרוק רשתות WiFi או נקודות בלוטות' כדי לזהות את מיקום המשתמש. אתרים רבים עושים שימוש בכלי ההרשמה של גוגל ופייסבוק, כדי לאפשר למשתמשים להתחבר בקלות רבה יותר, אך עם בעיות פרטיות. התשובה של אפל? Sign in with Apple, שיאפשר למשתמשים להירשם לאתרים בלי לחשוף מידע אישי נוסף בפני האתר. אתרים יוכלו לבקש את כתובת המייל של המשתמש, אך זה יוכל לבחור לתת לאתרים אלו כתובת מייל רנדומלית ייחודית לכל אתר, שתעביר מיילים לכתובת האמיתית שלו, ותאפשר לו בקלות להשתיק מיילים מטרידים שמגיעים מהאתר.

 

אפל שדרגה גם את אפליקציות המצלמה והתמונות של מערכת ההפעלה. למשל, יאפשר פילטר במצלמה לחדד תווי פנים בתמונות, וניתן יהיה להפעיל פילטרים מהתמונות גם על סרטונים. תצוגת התמונה עושה שימוש ביכולות למידת מכונה כדי להסתיר תמונות כפולות או לא רלוונטיות כמו תמונות של קבלות, וליצור מקבצים אוטומטיים של תמונות. אפשר להשתמש במחוות צביטה כדי לשנות את מספר התמונות שמוצג על המסך, והתצוגה משלבת קליפים קצרים מסרטונים שצולמו לצד תמונות הסטילס.

 

 

אפליקציית המצלמה של iOS 13 אפליקציית המצלמה של iOS 13 מתוך שידור חי של אפל

 

 

בעבור האב הבית החכם, Home, יצרה אפל ערכת מפתחים ייחודית למצלמות אבטחה חכמות, שמאפשרת לנתח את המידע המצולם על גבי המכשיר של המשתמש, ואחסון מוצפן של הווידאו שמצולם עד 10 ימים ללא פגיעה בנפח האחסון. החיסרון היחיד: יצרני מצלמות צריכים לתמוך אקטיבית ביכולת החדשה במוצרים שלהן.

 

אפליקציית המסרים המובנת תאפשר למשתמשים לשתף, אם יבחרו בכך, את שמם ואת התמונה או המימוג'י שלהם, כך שגם כשהם מתכתבים עם אדם שהם לא שמורים ברשימת אנשי הקשר שלו יוכל בן השיחה לראות במי מדובר. תכונה מדליקה מאוד, אך פחות רלוונטית לישראלים שכבר מתכתבים רק בווטסאפ.

 

נעים להכיר: iPadOS

 

האייפד מתבגר, וזוכה לגרסה עצמאית של מערכת ההפעלה שתכונה iPadOS. היא דומה בעיצובה וביכולותיה ל-iOS, אך כוללת תכונות ייחודיות לאייפד כמו אפשרות להצמיד ווידג'טים למסך הבית, שיפור מהותי ליכולת ריבוי המשימות שמאפשרת מעבר מהיר בין האפליקציות בתצוגה המשנית ועוד. תצוגת המסך המפוצל מאפשרת להציג את אותה אפליקציה בשני חלקי המסך, למשל אם רוצים לעבוד על שתי רשימות במקביל. תצוגת העל של כל האפליקציות הפעילות, שמוכרת ממחשבי המק, מגיעה גם היא לאייפד. היכולות זמינות לא רק ליישומים המובנים אלא גם לאפליקציות מהאפסטור.

 

מערכת ההפעלה החדשה של האייפד מערכת ההפעלה החדשה של האייפד מתוך שידור חי של אפל

 

 

יישום הקבצים באייפד כולל תצוגה חדשה - תצוגת טורים, שמוכרת אף היא מהמק. ב-iCloud Drive ניתן עתה לשתף תיקיות. וסוף סוף משהו שהיה צריך להיות לפני שנים: תמיכה בהעברת קבצים מ-USB או כרטיס SD ביישום הקבצים וגם ביישום התמונות. דפדפן הספארי לאייפד זוכה לשדרוג חשוב בכל הנוגע לתצוגת אתרים, ומעתה אתרים יוצגו על הטאבלט בתצורת דסקטופ, במקום תצוגת מובייל כפי שהיה עד עתה באתרים רבים.

 

שיפורי ממשק משמעותיים שיפורי ממשק משמעותיים מתוך שידור חי של אפל

 

 

בנוסף, קיבלה iPadOS שיפורים כמו תצוגת מד גלילה בצד המסך, ואפשרות לגרור סמן או לסמן טקסט במחוות סווייפ מקרבים את חוויית האייפד הרבה יותר לזו של מחשב.

 

 

ממשק משופר בטלוויזיה ובשעון

 

חידושי מערכת ההפעלה הראשונים שהציג מנכ"ל אפל טים קוק היתה tvOS, מערכת ההפעלה של אפל TV. החידוש הבולט ביותר בה הוא מסך בית חדש, שמציג קדימונים לסדרות שונות בשירות. בנוסף, בדומה לנטפליקס, ניתן יהיה ליצור פרופילים נפרדים לבני הבית, עם המלצות מותאמות אישית לכל משתמש. התמיכה בפרופילים כוללת גם באפליקציית אפל מיוזיק לאפל TV, שתהיה מסוגלת להציג מילות שירים בסנכרון עם השיר. בנוסף, צפויה הפלטפורמה להשתלב בשירות הגיימינג של אפל, שבעצמו יגיע גם לשירותי המשחקים של פלייסטיישן ואקסבוקס.

 

 

 

יישום הטלוויזיה של אפל יישום הטלוויזיה של אפל מתוך שידור חי של אפל

 

 

לאחר מכן עבר קוק למערכת ההפעלה של האפל ווטש, watchOS. "השעון הפך לחלק מהותי בחיי היומיום שלנו, והיום אנחנו מציגים חוויות חדשות לצד העצמה של חוויות קיימות", אמר. השעון מקבל מגוון תצוגות שעון חדשים, שנעות בין המעוצבות למפורטות. יש עיצובים נועזים ובולטים, עם צבעים עזים ומשתנים, לצד עיצובים לגיקים כמו תצוגה סולארית. בנוסף, אפשר להורות לשעון לצלצל ולהעביר רטט מדי שעה עגולה. אפליקציית הספרים אפל בוקס מגיעה לשעון, ותאפשר האזנה לספרים קוליים, וכן יושקו אפליקציות תזכורות קוליות ומחשבון, עם אפשרות לחשב טיפים ולחלק חשבון בין חברים. אפל השיקה גם כלי מפתחים חדשים, כמו אפשרות לבצע סטרימינג של תוכן קולי ישירות מהשעון.

 

 

שיפורים באפל ווטש שיפורים באפל ווטש מתוך שידור חי של אפל

 

 

כן תושק גרסת אפסטור לשעון, עם אפשרויות חיפוש בכל האפליקציות, המלצות מצוות העורכים של אפל, ואפשרות לרכוש ולהתקין אפליקציות ישירות מהמכשיר. אפליקציית הכושר של השעון שודרגה בדמות מעקב אחר מגמות שמאפשר לנטר לאורך זמן את הפעילויות השונות כמו עמידה, הליכה, או טיפוס מדרגות בתוספת טיפים לשיפור הפעילות. כלי חשוב נוסף של השעון יתמקד בהגנה על השמיעה. הוא ינטר את עצמת הקול בסביבת המשתמש ובעת ביקור במקום רועש, כמו מועדון, יתריע בפניו שהרעש במקום חזק מדי. לדברי אפל, השעון דוגם את הרעש בסביבה מיידית ולא מקליט או שומר אודיו.

 

 

חנות אפליקציות בשעון? יש ויש חנות אפליקציות בשעון? יש ויש מתוך שידור חי של אפל

 

 

לנשים השיקה אפל אפליקציית ווטש למעקב אחרי המחזור החודשי, שמאפשרת להזין תסמינים ולקבל התרעות על מועד הווסת הצפוי. האפליקציה תהיה זמינה גם באייפון. אפליקציית הבריאות שודרגה ומאפשרת לראות התראות, לנהל מעקב אחרי מדדים כמו קצב לב ומציגה מידע על בסיס אלגוריתם למידת מכונה, כאשר כל העיבוד מתבצע במכשיר.

 

אפל שדרגה גם את סירי, שתוכל מעתה להקריא הודעות נכנסות מיד עם קבלתן, ותאפשר להשיב להן מיידית. זה יעוד ם כל אפליקציית מסרים מידיים שתבחר לתמוך בכך. הקול של סירי עצמה שודרג מהותית, ומעתה הוא מחולל כולו על ידי תוכנה (במקום שילוב בין חלקי קול שהוקלטו על ידי שחקנים), מה שגורם לסירי להישמע טבעית יותר. לא ברור עדיין אם גם הגרסה העברית של סירי תזכה לשדרוג זה.

 

בעלי הרמקול החכם הומפוד יהנו אף הם משיפורים: יוכלו להעביר מוזיקה או שיחות טלפון ישירות אליו עם הכניסה הביתה. כן יזכה הרמקול לתמיכה ב-100 אלף תחנות רדיו מסורתיות מכל העולם. הרמקול גם ילמד לזהות מי מבני הבית מדבר ולהתאים את התגובה אליו, למשל כאשר הוא מבקש לנגן מוזיקה או לבצע שיחה.

 

תכונת קיצורי הדרך זוכה ליישום מובנה משלה, עם עיצוב נגיש יותר שמסייע ליצור קיצורי דרך קוליים חדשים ומציג את הקיצורים הקיימים.

 

בגדי המק החדשים

 

אפל חשפה גרסה חדשה למחשב המק פרו, שזוכה לעדכון משמעותי ראשון מזה זמן רב. יש לו מארז מתכת כסוף מפלדת אל חלד, שאמור להיות קל במיוחד לשדרוג והחלפת רכיבים. למחשב מעבד אינטל Xeon עצמתי עם עד 28 ליבות, וזיכרון הפעולה מגיע ל-1.5 טרה-בייט. התמיכה ב-PCI חוזרת עם שמונה חריצים נפרדים להרחבות חומרה. הכרטיס הגרפי יכול להגיע עד ל-Radeon Pro Vega II, ולצד המחשב יוצע מודול גרפיקה בשם MPX שהוא מעין eGPU (מארז כרטיס מסך חיצוני) שמאפשר להריץ שני מעבדים גרפיים במקביל. במק ניתן להתקין שני מודולים כאלה - כלומר להריץ ארבעה כרטיסי מסך במקביל. הדגש על יכולות שדרוגים והתאמה אישית במחשב צפויה להיות חשובה מאוד במק פרו, שכן היעדרה מהדגם הקודם נחשב לאחת מנקודות החולשה המרכזיות של המכשיר ולסיבה מרכזית לכישלון היחסי שלו.

 

המק פרו החדש המק פרו החדש מתוך שידור חי של אפל

 

 

לצד המחשב השיקה אפל מסך מקצועי חדש, Pro Display XDR עם תמיכה ב-HDR. הוא מעוצב עם אלמנטים דומים למק פרו, בגודל 32 אינץ' עם 20 מיליון פיקסלים ברזולוציית 6K. הוא כולל תמיכה ב-10bit color וזווית צפייה רחבה במיוחד. מערכת התאורה האחורית של המסך מבוססת על מערך עצום של לדים כחולים בשילוב עדשות בעיצוב מיוחד לפיזור האור. יחס הניגודיות של המסך הוא מיליון לאחד - מה שמספק איכות תצוגה עשירה ביותר עבור יוצרים ומעבדי תמונה, וידאו ואנימציה.

 

המחיר ההתחלתי של המק פרו הוא 5,999 דולר למעבד 8 ליבות, זיכרון פעולה של 32 ג"ב ומרחב אחסון של 256 ג"ב. המסך יעלה 4,999 דולר נוספים (ועוד 199 דולר למעמד שלו). המוצרים יגיעו לחנויות בסתיו הקרוב. כמו כן, המק פרו החדש יהיה זמין גם בתצורה עבור ארונות שרתים, מה שיכול להוות הצעה מעניינת עבור ארגונים.

 

המסך המקצועי החדש של החברה המסך המקצועי החדש של החברה מתוך שידור חי של אפל

 

 

אפל הציגה גרסה חדשה ל-macOS שתיקרא Catalina. אייטיונז, שהתחילה את דרכה כתוכנה לניהול שירים והתפתחה לאורך השנים עם תוספות של חנות אייטיונז, רכישות סרטים וסדרות, וסנכרון מכשירים, תפוצל לשלוש אפליקציות נפרדות: אפל מיוזיק, פודקאסט ואפל TV. אפל מיוזיק היא היורשת הישירה של אייטיונז, ותהווה את האב המוזיקה של המק עם תמיכה בשירות הסטרימינג של אפל. פודקאסט מאפשרת לנהל את התוכניות שאליהם רשום המשתמש, וכוללת יכולות חיפוש לפודקאסטים חדשים. אפליקציית אפל TV תספק גישה לערוצים ותכנים שרכש המשתמש, ותהווה את הבסיס במק לצפייה בסדרות המקור של אפל.

 

הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה למק, קטלינה הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה למק, קטלינה מתוך שידור חי של אפל

 

 

עוד חידוש מעניין בקטלינה הוא תכונה חדשה בשם SideCar שתאפשר להשתמש באייפד כמסך תצוגה משנית למק. יכולות הנגישות של המק הורחבה משמעותית בדגש על יכולת שליטה קולית למשתמשים עם מגבלות מוטוריות. התכונה, שתהיה זמינה גם ב-iOS, מאפשרת לשלוט באמצעות הקול בכל הפונקציות של המכשיר - מבחירת אמוג'י, דרך הפעלת ותפעול אפליקציות ועד כתיבת ושליחת מיילים. תכונת Find My iPhone שודרגה והותאמה למק, ותכונה מעתה FindMy. היא תאפשר לראשונה לאתר גם את המק, כולל במקרה שהוא סגור באמצעות תקשורת בלוטות' עם מכשירי אפל שבסביבה.

 

 

האייפד הופך למסך משני האייפד הופך למסך משני מתוך שידור חי של אפל

 

 

 

תכונת נעילה חדשה תמנע, במכשירים תומכים, ממשתמשים לא מורשים להפעיל או להתקין מחדש את מערכת ההפעלה. מספר אפליקציות זכו לשדרוג עיצובי ותפעולי, ותכונת סקרין טיים מגיעה גם היא למק.

 

 

 

פיתוח חדש שמיועד למפתחים, בשם Project Catalyst, יאפשר להם להתאים בקלות אפליקציות אייפד למק, בתקווה שמבחר האפליקציות בחנות האפליקציות של המק יגדל משמעותית. לדברי אפל, המשמעות היא שצוות פיתוח אחד יכול ליצור אפליקציה לאייפון, לאייפד ולמק. בין הבשורות המרכזיות של הפיתוח: שובה של אפליקציית הטוויטר למק. תכונה חדשה בערכת המפתחים למציאות מוגברת ARkit מאפשרת לשלב יכולות כמו זיהוי תנועה או הסתרת משתמש מאחורי אלמנטים וירטואליים בזמן אמת וללא פיתוח מיוחד. מערכות ההפעלה יהיו זמינות היום בגרסת בטא למפתחים, בגרסת בטא פומבית ביולי ויושקו רשמית בסתיו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x