$
תיירות

סודות החופשה

מדוע אסור לסמוך על הכספת של בית המלון?

בכל מלון יש עובדים בעלי גישה לכספת באמצעות מפתח מאסטר, ולחלק מהכספות יש קוד ברירת מחדל שנמצא בכלל באינטרנט וכל גנב יוכל להשיג. ואולם, ישנן שיטות אחרות לשיפור אבטחת החפצים שלכם בעת שהייה במלון

שירות כלכליסט 08:0825.05.19
אחד החששות הגדולים של אנשים השוהים בבתי מלון הוא כיצד לשמור על חפצים חשובים כדרכונים, כסף ותכשיטים. מרבית ההמלצות מציעות לשמור אותם בתוך הכספת שבחדר, מתוך ההנחה שמדובר ברעיון מוצלח בהרבה מהניסיון להחביא אותם אי שם בתוך החדר. אולם, יש לקחת בחשבון שאין כזה דבר כספת שהיא בטוחה ב-100%.

 

 

לפי האתר corporatetravelsafety, בכל המלונות יש "דרך סודית" שמאפשרת לעובדים לפתוח את הכספת במקרה שהאורח שכח את הקוד או איבד את המפתח. בחלק מהכספות יש מערכת מפתח מאסטר ובאחרות קוד שמאפשר לפתוח את הדלת, ולרוב מדובר בקוד פשוט כמו 9999. בכל מקרה, ברגע שבכספת יש אפשרות לאנשים אחרים לפתוח אותה, אי אפשר לטעון שהיא בטוחה ב-100%.

 

אל תסמכו עליה. כספת החדר במלון אל תסמכו עליה. כספת החדר במלון צילום: שאטרסטוק

 

 

מספיק שיש עובד לא ישר אחד כדי שהחפצים בכספת לא באמת יהיו בטוחים, ואז יהיה קשה מאד להוכיח מי הגנב. יתרה מכך, מרבית הסיכויים שהנהלת המלון לא תרצה לשתף פעולה עם ההאשמות. הבעיה היא שבלי שום הוכחות הביטוח קרוב לוודאי שלא יסכים לכסות על ההפסדים. "במקרים רבים קוד המאסטר כלל לא משתנה, ותאמינו או לא אבל הוא זמין באינטרנט", הסביר אנדרו הייטר מחברת האבטחה G-Data בסרטון שפרסם ב-2015. כמו כן, קחו בחשבון שלכל עובדי המלון יש גישה לחדר שלכם בכל שעה ביום.

 

עם זאת, לא תמיד צריך קוד מיוחד המיועד לעובדי המלון כדי שיהיה אפשר לפרוץ לכספת. אורחים רבים מעדיפים להשתמש בסיסמאות פשוטות כמו 1234 או 0000 כדי לא לשכוח אותן, ומספיק קודם לנסות את הקודים הפשוטים כדי להצליח לפרוץ לכספת. כך שכדי לשמור על החפצים שלכם הדבר הראשון שכדאי שתעשו הוא לבחור קוד של מספרים אקראיים כמו תאריך לידה.

 

בעיה נוספת הקשורה לשמירת החפצים בחדר קשורה לאחריות של המלון. המדיניות בנושא הזה משתנה ממדינה למדינה וממלון למלון. באופן כללי, אם לא הצלחתם להוכיח שהמלון כשל בתפקידו, קרוב לוודאי שלא תשיגו פיצוי, זאת גם אם המלון אכן ישתף פעולה ויתייחס לתלונה. ברוב המקרים, החקירה אורכת זמן, שלא תמיד יש לאורחים במיוחד אם הם מבקרים במדינה אחרת.

 

בכל זאת, אם אתם בטוחים בצדקתכם ויודעים שהייתה פה רשלנות מצד המלון תתעקשו ותתמידו בתלונות שלכם. הקפידו להגיש תלונה במשטרה המקומית כדי שתהיה הוכחה לביצוע פשע. מכיוון שבתי מלון לרוב מנסים להתחמק מאחריות, חפשו דרכים אלטרנטיבות לקבלת פיצוי כמו ביטוח בעלי בית, שלרוב מכסה גגניבות שמתרחשות בזמן שבעלי הפוליסה נמצאים בחופשה.

 

אז היכן כדאי לשמור על חפצים חשובים?

 

אם אכן החלטתם שאינכם סומכים על הכספת במלון, תוכלו להשתמש במכשירים ייעודיים כמו מנעול מסוג Milockie המיועד לכספות. המטרה היא לאבטח את הכספת באמצעי נוסף שהוא שלכם, ולמנוע מאנשים חיצוניים גישה. המנעול הזה מתאים למרבית הכספות שבחדרי מלון. אפשרות נוספת היא להשתמש בכספת הראשית של המלון. בקשו ממנהל המלון רשות להשתמש בכספת וודאו שהוא מספק לכם קבלה על הדברים שהכנסתם אליה. הכספת הזו מבוטחת ולמספר נמוך יותר של עובדים יש גישה אליה.

 

 

 

בכל מקרה, מומלץ לא להשאיר בחדר המלון כמויות גדולות של כסף, תכשיטים יקרים או בעלי ערך רגשי גבוה. תמיד הקפידו לשים את החפצים היקרים במקום שאינו בולט לעין, כשעדיף להשתמש בכספת מאשר לנסות להחביא בתוך החדר כמו מתחת למזרון. במקרים כאלה שיקלו להשתמש במנעול נוסף לכספת, שגם יעזור להרחיק גנבים שיעדיפו לא להתאמץ מדי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x