$
משפט

פרסום ראשון

העליון דחה את ערעור ישראל זיו - חשבונותיו בלאומי יישארו מוקפאים

האלוף במיל' הגיש בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי, להיעתר לבקשת בנק לאומי להקפיא את חשבונותיו ואת חשבונותיהן של חברות הקשורות אליו. בדצמבר האחרון הוטלו בארה"ב סנקציות על זיו, בטענה כי היה מעורב כביכול בסחר בנשק בדרום סודן

ליטל דוברוביצקי 17:4314.05.19

בית המשפט העליון דחה היום (ג') את בקשתו של האלוף במיל' ישראל זיו, לערער על החלטת ביהמ"ש המחוזי שאישר לבנק לאומי להקפיא את חשבונותיו בבנק לאומי.

 

כזכור, בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה לאחרונה את בקשתו של זיו להוציא צו מניעה זמני נגד בנק לאומי, שיאסור על הבנק להקפיא את חשבונו וכן את חשבונותיהן של חברות הקשורות אליו.

 

האלוף במיל' ישראל זיו האלוף במיל' ישראל זיו צילום: טל שחר

 

בדצמבר האחרון הוטלו בארה"ב סנקציות על זיו, בטענה כי היה מעורב כביכול בסחר בנשק בדרום סודן, וכי הפעיל חוות חקלאיות ככסות לפעילות צבאית אסורה. מנגד, זיו הכחיש בתוקף את שיוחס לו וטען בתובענה שהגיש נגד בנק לאומי כי מדובר "בטענות מופרכות ומוכחשות הנעדרות כול בסיס עובדתי שאינן אלא עלילת דם".

 

האלוף במיל' זיו, ששימש בעבר בין השאר כמפקד סיירת צנחנים, קצין חי"ר וצנחנים ראשי, מפקד אוגדת עזה וראש אגף מבצעים, זיו השתחרר מצה"ל בשנת 2007. עיקר פעילותו בשנים האחרונות, כך על פי התובענה, המבוצעת באמצעות חברות שבבעלותו, הייתה בפרוייקטים חקלאיים בדרום סודאן, המספקים לטענתו ביטחון תזונתי למיליוני תושבים במדינה.

 

מנגד טען בנק לאומי כי "טענת ישראל זיו והמבקשים כי הכרזת הרשויות בארה"ב מהווה 'עלילת דם' אינה סבירה בשים לב לבדיקות הקפדניות המבוצעות על ידי משרד האוצר בארה"ב בהקשר זה טרם ביצוע ההכרזה". השופטת רחל ברקאי מביהמ"ש המחוזי בתל אביב קבעה לאחרונה כי "החלטת הבנק בדבר הקפאת חשבונות הבנק של המבקשים (זיו והחברות הקשורות אליו - ל"ד) ניתנה בהתאם להוראות הדין והנהלים המחייבים את הבנק. בעשותו כן, מגן הבנק על אינטרס ציבורי רחב היקף של מלחמה בהלבנת הון ומימון פעילות טרור".

 

בית המשפט העליון קבע היום כי "מתן צו מניעה זמני המורה לבנק לאומי להימנע מהקפאת חשבונות זיו עלול לחשוף את הבנק לסנקציות כלכליות וסיכונים משפטיים בעיקר בזירה הבינלאומית. נדמה כי סיכויי התביעה להתקבל אינם גבוהים. זאת, מאחר והכללתם של זיו ושל החברות ברשימה השחורה מקימה תשתית סבירה לחשד כי חשבונותיהם משמשים לביצוע פעולות בלתי חוקיות של הלבנת הון או מימון טרור - חשד אשר די בו כדי לקבוע כבר בשלב לכאורי זה כי סירובו של בנק לאומי להמשיך ולנהל את חשבונות המבקשים אינו סירוב בלתי סביר".

 

עו"ד נועם בר דוד ועו"ד שיר ברק ממשרד עו"ד סולומון, ליפשיץ ושות' ייצגו את בנק לאומי בהליכים הללו. עו"ד משה כאהן מייצג את זיו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x