$
נדל"ן בינ"ל
האדר מובייל זירת הנדל"ן מעודכן

עוד רכישה לקבוצת אופק בפלורידה - נכס מסחרי ב-18 מיליון דולר

אחרי שבשנתיים האחרונות רכשה מתחמי מסחר ומשרדים בארה"ב בעשרות מיליוני דולרים, אופק השקעות אלטרנטיביות מוסיפה להגדיל את פורטפוליו הנכסים מעבר לים. הפעם – מרכז קניות באורלנדו הצומחת

עינת שחק 10:1330.04.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

קבוצת אופק רכשה באחרונה מרכז מסחרי באורלנדו, פלורידה, בשווי כולל של 18.25 מיליון דולר. מרכז זה מצטרף לסדרת רכישות של נכסי נדל"ן מניב שביצעה החברה בארה"ב בשנתיים האחרונות, והוא יועבר לידי אופק השקעות בשבועות הקרובים.

 

מרכז הקניות The Grove הינו מבנה חד-קומתי פתוח המשתרע על שטח של 12,300 מ"ר וכולל 447 מקומות חניה. הוא נמצא באזור ווינטר פארק, ונותן מענה למעל 100 אלף תושבים הגרים בשכונה הסמוכה בתחומי מסחר, שירותים פנאי ובילוי.

 

 

 

הנכס נרכש כשהוא בתפוסה חלקית של 75% ומאוכלס כעת על ידי שוכרי עוגן דוגמת רשת הכושר 24 Fitness, חברת השכרת הרכב HERTZ, חברת הציוד לחיות בפריסה ארצית Pet Supplies Plus, רשת הסלולר Sprint לצד שורת שוכרים נוספים. כלל השוכרים במתחם מציעים שירותים פיזיים עבורם על הצרכן להגיע לתחומי המרכז כדי ליהנות מהם, ולכן אינם מאויימים מעולם הצרכנות המקוון.

 

הנכס נבנה ב-1985 ועבר שיפוץ מקיף במהלך 2018. לאחר הגדלת התפוסה בו באמצעות שוכרים נוספים, וכן הארכת חוזיי השכירות עם שוכרים קיימים, הוא צפוי להניב תשואה של כ-8.5% בשנה הראשונה ותשואה שנתית ממוצעת של 11.36% לאורך חמש שנים.

 

מתחם הקניות The Grove באורלנדו. משרת יותר מ-100 אלף איש מתחם הקניות The Grove באורלנדו. משרת יותר מ-100 אלף איש צילום: קבוצת אופק

 

המטרופולין הנחשק בארה"ב

 

בחירתם של משקיעי הנדל"ן המניב באורלנדו היא תוצאה של איתור הזדמנות מחושב: העיר מהווה את המטרופולין הרביעי בגודלו במדינת פלורידה ומדורגת 16 במהירות הצמיחה בארה"ב. עם אוכלוסייה של מעל 2.5 מיליון איש, צמיחה של שוק העבודה המקומי בכ-23% בעשור האחרון וההכנסה העשירית בגובהה בדרום מזרח ארה"ב – על פי כל ההערכות, האקלים הכלכלי באורלנדו מייצר תחזית צמיחה חיובית למדי.

 

לזכות אורלנדו נזקפים שלושה אלמנטים כלכליים מרכזיים: עלייה בכמות האוכלוסייה, זינוק במספר מקומות העבודה וגידול ברמת ההכנסה הממוצעת. לפי פורבס, אורלנדו מוכיחה איתנות כלכלית עם תחזית צמיחה של 4.7% לשוק העבודה המקומי, עם 55,400 מקומות עבודה חדשים בין אוקטובר 2017 לאוקטובר 2018 וזינוק של 20% בממוצע ההכנסות המקומי. העיר גם נמצאת בראש טבלת היעדים המומלצים להשקעה מכל סוג ב-2019 זו השנה השנייה.

 

לפי אתר ההשקעות ריל וולת', בשבע השנים האחרונות אוכלוסיית אורלנדו גדלה פי 227% מהממוצע בארה"ב. לאור ההגירה הגדולה למחוזותיה, ובזכות הגעתם אליה של כ-72 מיליון תיירים בשנה, השקעה במרכז קניות בתחומה היא רכישה אסטרטגית בעלת פוטנציאל השבחה גבוה.

 

מיקומו האסטרטגי של הנכס נמצא בלב שלושה מרכזי אוכלוסייה שוקקים: Rollins College – מרכז ללימודי אומנות המונה מעל 3,000 סטודנטים; Full Sail Studios - אולפני מוזיקה וסאונד המשרתים כ-15 אלף סטודנטים ואולפני קולנוע; וכן קמפוס אוניברסיטאי השוכן במרכז העיר ומשמש כפר מדעי טכנולוגי שלצדו המרכז הרפואי הגדול lake nona's medical center.

 

מנכ"ל קבוצת אופק, קובי אברהמי. אסטרטגיית השקעות זהירה ושמרנית מנכ"ל קבוצת אופק, קובי אברהמי. אסטרטגיית השקעות זהירה ושמרנית צילום: רז רוגובסקי

 

השמרנות משתלמת

 

אופק השקעות הוקמה בשנת 2000 על ידי מנהלה כיום, קובי אברהמי, כחברה לתכנון פיננסי עבור משפחות בעלות הון (Family office), ובמסגרת פעילותה עסקה בניהול הון, תכנון מס להפחתת חבות מס ויצירת השקעות אלטרנטיביות. ב-2013 פיתחה כלי פיננסי להשקעות פרטיות אשר מהווה אלטרנטיבה להשקעות בשוק ההון. המודל כולל פתיחת קרנות private equity להשקעה בפרויקטים ייעודיים, ולמשקיעי החברה מוקצות מניות ביחס לגובה השקעתם בשותפות מוגבלת L.P המבצעת את הרכישה ומחזיקה בנכס של כל פרויקט.

 

לאורך השנים ובזכות ניסיון רב שנצבר בתחום, פיתחה החברה אסטרטגיית השקעות המאופיינת בזהירות ושמרנות יחסיים, אשר קנו את אמונם של המשקיעים. החברה פועלת על פי קריטריונים ברורים בבחירת פורטפוליו הנכסים להשקעה עם פוטנציאל השבחה גבוה ובסיכון נמוך יחסית.

 

כל נכס בו בוחרת החברה להשקיע, עובר בדיקת נאותות הכוללת בחינת מיקומו, ממוצע עלות למטר ביחס לאזור בו הנכס ממוקם, ממוצע שכירויות באזור, מצב דמוגרפי סביב הנכס, תחזית צמיחה דמוגרפית עתידית וסקירת כוח הקנייה באזור הנכס. מלבד זאת בוחנת החברה האם וכיצד היא יכולה לייעל את רווחיות הנכס ולהשביחו באמצעים שבתחום מומחיותה, לרבות שיפוצו, הגדלת התפוסה בו או הארכת חוזי השכירות עם שוכרי העוגן.

 

בכל השקעה של הקבוצה, משקיעה אופק גם הון עצמי, וגובה מלקוחותיה דמי ניהול אך ורק כאשר המשקיע מרוויח. על אף ההשקעות השמרניות יחסית, מודל ההשקעות האלטרנטיביות אותו מציעה החברה אינו מתאים לכל משקיע, ועל כן החברה בוררת את לקוחותיה לפי יכולתם ואיתנותם הכלכלית, ופונה רק למשקיעים כשירים המתאימים לקריטריונים שלה ומסוגלים לספוג את הסיכון שבהפסד. למעשה, מודל ההשקעות האלטרנטיביות נועד לגוון את תיק ההשקעות שלהם – גם מחוץ לשוק ההון.

 

מתחם הקניות באורלנדו. בראש טבלת היעדים המומלצים להשקעה מתחם הקניות באורלנדו. בראש טבלת היעדים המומלצים להשקעה צילום: קבוצת אופק

 

תיאבון בריא להשקעות

 

ההשקעה במרכז הקניות The Grove מצטרפת לשורת השקעות מוצלחות שביצעה אופק השקעות עם שותף אמריקאי המתמחה בנדל"ן מסחרי ובשיתוף עם בנקים מקומיים אשר הביעו אמון מתמשך בקבוצה ובפעילותה.

 

יחד עם שותפה האמריקאי אופק השקעות מחזיקה ומנהלת כיום נכסים בהיקף של כ-250 מיליון דולר, בנוסף לנכסים ופרויקטים בישראל בשווי של כמיליארד שקל.

 

פורטפוליו הנכסים וההשקעות של אופק בארה"ב מתפרש על פני ערים מרכזיות, ובהן נאשוויל במדינת טנסי, טמפה ואורלנדו בפלורידה, פילדלפיה בפנסילבניה, אטלנטה בג'ורג'יה וכן בקונטיקט. לאופק פעילות גם בהתחדשות עירונית בלוס אנג'לס שבקליפורניה.

 

מלבד השקעות מעבר לים, אופק השקעות שותפה בכמה פרויקטי נדל"ן ברחבי הארץ, המובילים שבהם הם פרויקט סקיי טאוור תל אביב – מגדל משרדים ומסחר בשווי של כ-420 מיליון שקל הנבנה בימים אלה במתחם חסן ערפה; פרויקט מלונאי בשלבי תכנון מתקדמים בשיתוף רשת הילטון העולמית באשדוד; ומרכז מסחרי ומשרדים ברחוב לישנסקי בראשון לציון, שגם הוא נמצא בשלבי תכנון.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן