$
פרויקטים

כיצד לתכנן פרויקט חיזוק בבניין מעל 4 קומות כך שיהיה יפה, מרשים וישתלב בסביבתו?

אדריכל אסף שאול,CPSL אדריכלים מספר על תכנון פרויקט עיבוי וחיזוק ראשון בבניין בן 7 קומות ברחוב קיציס בתל אביב.

בשיתוף אורבן נדל"ן 14:5309.01.19

בחזרה לערוץ התחדשות עירונית>>

 

1. כשאתה מתבקש לתכנן בניין בלב שכונה קיימת ועוד יותר כשמדובר בשכונה יוקרתית, מהם סדרי העדיפות העומדים לנגד עיניך?

סדר העדיפויות תמיד מתחיל ממבט על הסביבה והחיבור לסביבה. צריך להבין כי כאשר עוסקים בתמ"א 38, ההתחדשות העירונית היא ההשתלבות וההשפעה של הפרויקט על הסביבה ואח"כ מגיעה החשיבה על המבנה הבודד והתכנון שלו. 

האדריכל אסף שאול האדריכל אסף שאול קרדיט: יח"צ

 

2. מהו הקונספט ומהם חומרי הגלם המובילים את התכנון? מה הבניין אמור לשדר?

הקונספט התכנוני היה לקחת בניין H טיפוסי בן מעל 40 שנה ולהפוך אותו למודרני במתיחת פנים עיצובית שיוצרת מראה מאוזן למבנה ואלמנטים ורטיקאליים שמזכירים את התמירות שלו אשר לא אופיינית לפרויקטים מסוג זה. נעשה שימוש בחומרי הגלם אשר יוצרים מראה מרענן- משחק של חומרים כמו אבן טבעית ושליכט בהיר אשר "יעלים" את המובלטות" שלו בסביבה, יחד עם אלמנטים כהים ליצירת קונטרסט עיצובי. הבניין אמור לשדר קלילות ואלגנטיות ולהשתלב בשכונה ולא להיראות מגושם ביחס לשאר הבניינים בשכונה.

 

3. עד כמה גדולים אתגרי התכנון כשמדובר בפרויקט חיזוק בבניין גבוה?

אתגר התכנון העיקרי היה לייצר מבנה ארכיטקטוני מרשים, שיעמוד בסטנדרטים של שכונה יוקרתית בצפון תל אביב על אף שמדובר במבנה שעבר חיזוק ולא ניבנה מחדש. לבניין המקורי בן ה 7 קומות נוספו ממ"דים, מרפסות ו2.5 קומות נוספות, אך התוצאה איננה מבנה כבד ומגושם אלא מבנה קליל, אלגנטי ומשתלב בסביבה ויחד עם זאת כלכלי. הצלחנו לעמוד באתגרים ועל ידי קונספט תכנון יצירתי וחדשני תכננו בניין ייחודי, מרשים ויוקרתי. חיזוק מבנה גבוה מהרגיל היה מאתגר אך יחד עם זאת הוכיח כי באמצעות תכנון נכון זה אפשרי לביצוע והתוצאה משביעת רצון ומרשימה. כמו כן, היה עלינו לעמוד בכל הקריטריונים והדרישות מבחינת כיבוי אש ובטיחות בתכנון של חדרי המדרגות והוספת מעלית שנייה.

 

פרויקט של חברת אורבן נדל"ן אשר ממוקם ברחוב קיציס 4 בשכונת הדר יוסף בתל אביב פרויקט של חברת אורבן נדל"ן אשר ממוקם ברחוב קיציס 4 בשכונת הדר יוסף בתל אביב קרדיט: אורבן נדל"ן

4. איך אתה צופה שההתחדשות העירונית תשפיע על החזות האורבאנית של הערים בארץ ושל ת"א בפרט?

ההתחדשות העירונית היא הכלי הקיים היום לשם חידוש פני הערים הוותיקות והמיושנות. בכל הארץ קמים פרויקטים של התחדשות עירונית אשר סוחפות אחריהן את שאר הסביבה לקיים פרויקטים מסוג זה על מנת לייצר חידוש לציפוף העירוני הישן הקיים. יש עוד הרבה עבודה והרבה מה לתקן, אבל בסופו של יום אט אט הדבר נעשה ומחלחל לכלל הגורמים המעורבים בתחום בכלל זה הוועדות המקומיות. אציין כי תל אביב בפרט רואה לנכון את הצורך לחדש את פניה, בייחוד בחלקה ההיסטורי, והקדימה והכינה תוכניות ספציפיות לשם כך, בכלל זה מדיניות סדורה וברורה לאיך היא רואה את פני העיר המתחדשים.

 

מדובר בפרויקט של חברת אורבן נדל"ן אשר ממוקם ברחוב קיציס 4 בשכונת הדר יוסף בתל אביב אותו תכנן האדריכל אסף שאול, CPSL אדריכלים.  

x