$
תשתיות

פרויקט החוף הלבן: "רצועת החוף תהיה הפנים של חדרה"

השכונה הוותיקה והזולה יחסית מושכת בשנים האחרונות יזמים רבים, שמבינים את הפוטנציאל הגלום במיקומה על שפת המים. רן ברוך, סמנכ"ל השיווק באסיה גרופ: "חדרה עוברת תהליך דומה לזה שהתרחש בנתניה"

דב כהן 09:3508.01.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

רמות המחירים הגבוהות בגוש דן, היצע הדירות החסר והיעדר הקרקעות הזמינות לבנייה, דוחפים רוכשי דירות רבים להרחיק אל קצותיו של מרכז הארץ. העיר חדרה, השוכנת לחוף הים, בין קיסריה לתל אביב, היא באופן טבעי אחת הערים המושפעות ביותר מהמגמה.

 

הביקוש הגובר לדיור בעיר בא לידי ביטוי בהיבט התכנוני: תוכנית המתאר החדשה לעיר שאושרה ב-2014, כוללת 24 מתחמים ובהם כ-15 אלף דירות.

 

בעוד הבנייה החדשה מתוכננת להיעשות ברובה במרכז העיר ובפאתיה המזרחיים, הרי שבמקביל החלה העירייה לקדם בקדחתנות את פיתוחו של רובע ענקי על חוף הים, מצפון לגבעת אולגה. מדובר באחת מרצועות החוף העירוניות הבודדות בארץ שטרם פותחו, ועל כן הן מושכות התעניינות רבה מצד יזמים ומשקיעים. בעירייה מבינים כי מגדלי המגורים המודרניים צפויים "להרים" את חדרה – הן כלכלית, באמצעות משיכת אוכלוסייה חזקה לאזור; והן תדמיתית, אחרי שנים שבהן נחשבה חדרה עיר "רדומה".

חדרה. הפוטנציאל לא נעלם מעיני היזמים  חדרה. הפוטנציאל לא נעלם מעיני היזמים צילום: ClimaxAP/Shutterstock

 

התוכנית היא חלק מתנופת פיתוח כוללת שעוברת על חדרה, אחרי שנים של דשדוש. על פי דו"ח של חברת הייעוץ טלדור, ב-2009-2008 הוצאו היתרים לבניית 204 ו־208 דירות בהתאמה, כלומר לחמישה־שישה בניינים חדשים בלבד בשנה; ב־2010 המספר הוכפל והוצאו היתרים לבניית 526 דירות; ב־2012 הוצאו היתרים לבניית 952 דירות, וב־2015 נרשם שיא, עם 1,344 דירות שהוצאו היתרים לבנייתן.

 

גם הצורך בשדרוג תשתיות התחבורה באזור לא נשכח. כיום כבר מתוכננים סלילת כביש עוקף לעיר והרחבה של מחלף אולגה החדש, שתאפשר לבדה בנייתן של 65% מהדירות המתוכננות להיבנות במקום. בעירייה אומרים כי "כל אזור המיועד להתחדשות עירונית בגבעת אולגה כולל גם התוויה ברורה לשילוב מסחר בתוכנית, ובפרויקטים גדולים – גם תעסוקה בהיקף מוגבל".

 

באחרונה דווח כי העירייה אף מקדמת תכנון למרינה צפונית לכפר הים, בתיאום עם תוכנית המתאר הארצית למעגנות. פיתוח זה צפוי להוות עוגן כלכלי לעיר כולה, להביא אליה משקיעים ומבקרים, ולספק מגוון שטחים פתוחים לתושבי העיר.

 

אולגה החדשה

 

בהשוואה לערי חוף אחרות שמימשו היטב בשנים האחרונות את פוטנציאל הקרבה לים, דוגמת נתניה השכנה, הרי שחדרה בכלל, ואזור גבעת אולגה בפרט, נמצאים רק בתחילת הדרך. הפוטנציאל הגלום בשכונה המערבית שעל שפת הים לא נסתר מעיני היזמים, ואלה כבר החלו לקדם תוכניות מפורטות הנגזרות מהתוכנית הגדולה.

 

אחד הפרויקטים המסקרנים באזור הוא "החוף הלבן" בתכנון פרופ' משה צור של חברת אסיה גרופ, העוסקת בייזום ופיתוח של פרויקטים בתחום הנדל"ן. הפרויקט, שאכלוסו צפוי עוד ב-2019, כולל קומפלקס מגורים יוקרתי המשתרע על פני 17 דונם, עם שני מגדלים בני 25 קומות כל אחד, בהם 261 יחידות דיור שרובן כבר נמכרו.

 

פרויקט החוף הלבן. סטנדרט בנייה גבוה ונגישות מלאה לחוף  פרויקט החוף הלבן. סטנדרט בנייה גבוה ונגישות מלאה לחוף הדמיה: אנדו סטודיו

"החזון שלנו הוא להפוך את גבעת אולגה לאזור המוביל בחדרה, לפנים של העיר המתחדשת", אומר רן ברוך, סמנכ"ל השיווק של אסיה גרופ. "אפשר לומר שגבעת אולגה עוברת תהליך דומה לזה שעבר על נתניה, שאת האפקט שלו כולנו רואים. זה לא סוד שגבעת אולגה הייתה זקוקה למתיחת פנים אמיתית, אחרי שנים שבהן היא לא קיבלה את המשאבים הנדרשים. אנו רואים היום תנופת בנייה ופיתוח שבזכותה האזור משנה כיוון ומושך אליו אוכלוסייה חזקה ואיכותית".

 

לדברי ברוך, "אחד היתרונות הבולטים של החוף הלבן טמון בכך שהוא ממוקם 300 מטר מהמים, ונהנה מנגישות מלאה לחוף, ללא מצוק או מדרון בתווך. כמו כן, הפרויקט נבנה בסטנדרט בנייה גבוה שכמותו לא נראה באזור. המשמעות היא שהמגורים הם ממש בקו ראשון לים, על אחת מעתודות הקרקע האחרונות על החוף. מי שיגיע לכאן ייהנה מאיכות חיים שלא ניתן למצוא במקומות אחרים".

 

ואמנם, בין הדיירים במגדלי הפרויקט ייהנו מבריכות שחייה (כולל בריכות לילדים ופעוטות), חדרי כושר וספא ומועדון דיירים, בית חכם, כמו גם קירות מסך מרצפה עד תקרה בדומה למגדלים היקרים ביותר בתל אביב. לצד המגדלים יכלול המתחם גם שכונת קוטג׳ים, מרכז בילוי וקניות ומבני ציבור, וכל זאת לצד שמורת טבע סמוכה וטיילת חופית.

 

ברוך מוסיף כי "תמהיל הדירות במגדלים הוא מגוון, כאשר כל דירה נהנית מנוף מרהיב לים. אנו מציעים דירות של 4,3 ו-5 חדרים, מיני-פנטהאוזים ופנטהאוזים, החל ממחיר של 2.75 מיליון שקל. זו הזדמנות יוצאת דופן להשתקע באחד המקומות המתפתחים ביותר בארץ, בפרויקט הדגל של חדרה והשרון כולו".

 

בעיריית חדרה מאשרים כי פיתוח רצועת החוף הוא הצעד הגדול הבא בתחום התכנון העירוני: "מהלך זה תומך בחזון העיר לפיתוח התיירות לאורך חוף הים. לחדרה רצועת חוף ייחודית, כאשר בקצה הדרומי שמורת טבע כמעט בלתי-מוכרת, בהמשך החופים המוכרזים מצוק כורכר ובצפון חופים פתוחים עד שפך נחל חדרה, שבהמשך יפותח כחלק מתכנית 'רובע הים'.

 

"כמו כן, העירייה מקדמת תכנון למרינה צפונית לכפר הים, בתיאום עם תוכנית המתאר הארצית למעגנות. פיתוח זה צפוי להוות עוגן כלכלי לעיר כולה, להביא אליה משקיעים ומבקרים, ולספק שטחים פתוחים איכותיים ומגוונים לתושבי העיר".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן