$
תשתיות

פינוי-בינוי ברמת השרון: כך יצאה מורשה לדרך חדשה

עם ארבעה מגדלי יוקרה וכ-600 דירות חדשות, פרויקט רמות השרון של ישראל לוי נדל"ן מביא לשכונה הוותיקה עידן נדל"ני וחברתי חדש. המנכ"ל אליאב מימון: "גם במגדלים - הקהילה צריכה להיות במרכז"

יונתן סידון 17:4831.12.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

עד לפני כעשור שמרה רמת השרון על אופייה ה"מושבי" והתאפיינה בבתים דו-משפחתיים וצמודי קרקע. ואולם בשנים האחרונות, בהתאם לביקוש הגובר לדיור והמחסור בהיצע, מתחילה העיר בת 50 אלף התושבים לממש את הפוטנציאל הגלום בה, בהיותה בלב אזור הביקוש ובמרחק 15 דקות בלבד מתל אביב, ועם זאת טובלת בירוק ומוקפת בפרדסי הסביבה.

 

הראיה העיקרית להתפתחותה של רמת השרון, שהפכה רשמית לעיר רק ב-2002, נמצאת במחירי הנכסים: בנובמבר 2018 היה המחיר הממוצע לדירה בעיר 2.76 מיליון שקל, לעומת 2.14 מיליון שקל בדצמבר 2012 ו-1.16 מיליון שקל ב-2005. מדובר בעליית מחירים של למעלה מ-150% - יותר מאשר ברוב ערי הארץ. לפי היקפי הבנייה המצומצמים יחסית ברמת השרון, הרי שהמחירים בעיר עוד רחוקים ממיצוי.

 

 

תנופת הפיתוח שפוקדת את רמת השרון באה לידי ביטוי בשכונת מורשה הוותיקה, שקלטה אליה בשנים האחרונות אוכלוסייה צעירה ובורגנית ושינתה לחלוטין את פני המרחב הציבורי שלה. מי שזוהתה לאורך שנים ארוכות כשכונת מצוקה, מבססת כעת את מעמדה כיעד נדל"ני נחשק, ומסומנת כאחת השכונות בעלות פוטנציאל ההשבחה הגבוה ביותר סביב צפון גוש דן.

 

בין השאר הפכה השכונה במזרח רמת השרון למוקד שוקק של התחדשות עירונית. בשכונה, נמצאים גם שורה של מבני ציבור ומוסדות חינוך, בהם בית ספר רימון למוזיקה וקומפלקס הכולל בריכה עירונית, כשבתוכניות גם הקמת בית ספר ואולם רב-תכליתי של 20 אלף מקומות.
סגן ראש העיר רמת השרון, יעקב קורצקי. "שינוי פניה של מורשה הוא בבחינת הכרח" סגן ראש העיר רמת השרון, יעקב קורצקי. "שינוי פניה של מורשה הוא בבחינת הכרח" צילום: באדיבות הלשכה של יעקב קורצקי

 

"כמי שגדל במורשה אני יכול לומר שהתחדשות עירונית ושינוי פני השכונה הם בבחינת הכרח", אומר יעקב קורצקי, מי ששימש סגן ראש העיר עד לבחירות המוניציפליות האחרונות ועתיד לכהן בתפקיד הזה גם בקדנציה הקרובה. "התושבים הוותיקים מבינים היטב שהבתים הישנים והמתפוררים שנבנו לפני עשרות שנים אינם מאפשרים עוד מגורים ראויים, ואינם עומדים בסטנדרטים הבטיחותיים הנדרשים. אנחנו כעירייה פועלים לסייע להם להתמודד עם הגידול בעלויות הכספיות הכרוכות במהלך הזה.

 

"באופן טבעי, על רקע הבנייה האינטנסיבית שכונת מורשה משנה את צביונה, והחזון שלנו הוא לשלב בין גרעין התושבים הוותיק לאוכלוסייה החדשה שנקלטת בשכונה. בין היתר, אנו נערכים לבניית בית ספר יסודי לצד הוספת מבני ציבור, מתוך מטרה להעניק לתושבים את מירב השירותים הדרושים בתוך תחומי השכונה. עניין משמעותי בשדרוגה של מורשה נוגע לבניית מחלף חדש שהעבודות עליו אמורות להתחיל באביב הקרוב, ופתיחתו תאפשר כניסה ויציאה חלקות מהשכונה, ותקל את הגישה ממנה ואליה".

 

רות גרונסקי, חברת מועצת העיר לשעבר ומי שהחזיקה עד לבחירות בתיק ההתחדשות העירונית, מוסיפה כי "ההסתכלות על ההתחדשות העירונית במורשה צריכה להיעשות בהיבט החברתי לצד זה העירוני-נדל"ני. השכונה בפירוש עוברת בשנים האחרונות מהפך, כשהצעדים שנעשים בה באים לשפר את איכות החיים של תושביה, שלא מעטים מהם התגוררו בתנאים קשים. התוכניות מדברות על תוספת של כ-2,000 יחידות דיור בכמה וכמה מתחמים במורשה, וכחלק מהתהליך אוכלוסייה צעירה ובעלת אמצעים הולכת ומשתקעת בה בהדרגה.

 

לדברי גרונסקי, "בשנים האחרונות, תחת ראש העיר אבי גרובר, השקענו מאמצים רבים כדי למנוע מצב שבו אכלוס הפרויקטים החדשים בשכונה קודם להקמת התשתיות, ובנושא הזה יש עוד עבודה. אני בטוחה שבשנים הבאות ניתן יהיה לחזות בשינוי החיובי".

 

"לא באנו רק בשביל למכור"

אחד המיזמים המבשרים על השינוי המהותי שעוברת שכונת במורשה הוא פרויקט רמות השרון של קבוצת יובלים וישראל לוי נדל"ן. במסגרת פרויקט הפינוי-בינוי נהרסו שמונה מבני רכבת ישנים מראשית שנות ה-60, שאת מקומם עתידים לתפוס ארבעה מגדלי יוקרה בני 23 ו-26 קומות, שיכילו 588 יחידות דיור. הפרויקט כבר נמצא בשלבי בנייה מתקדים כאשר אכלוס הדירות הראשונות מתוכנן לאמצע 2019. מדובר למעשה בשכונה "פרטית" בתוך השכונה הגדולה, הפונה לקהל יעד מגוון ובעל יכולת כלכלית: משפחות צעירות, משפרי דיור וזוגות שילדיהם כבר עזבו את הבית.

 

נדבך משמעותי בפרויקט טמון באג'נדה החברתית שבו, וברצון לייצר תרבות דיור שונה ואחרת, תוך גיבוש קהילה תוססת ואקטיבית והווי מקומי. בהתאם לקו זה, ייחודו של המיזם הוא ה-Family Club, מועדון משפחות שישמש כלב הפועם של המתחם ויציע מגוון פעילויות עשיר לכלל הדיירים לאורך כל ימות השבוע, בדגש על עירוב שימושים. כך יוצעו למשל חוגים לילדים ולמבוגרים, שיעורי עזר ושעות סיפור לדור הצעיר, חדרי משחק לפעוטות, חללי פעילות, חדר אופניים וחדר כושר משוכלל.

 

סביב מתחם ה-Family Club יוקם פארק ובו מתקנים לילדים, מתקני ספורט, יוגה ופילאטיס, פינות ישיבה ושבילי הליכה. עוד חידוש נוגע לאפליקציה ייעודית שתושק עבור תושבי השכונה, שדרכה ניתן יהיה לבצע רכישות משותפות (ומוזלות), לקבל שירותים דוגמת שמרטפות, דוגי סיטר או שטיפת מכוניות, כמו גם להתעדכן באירועים ולארגן מפגשים חברתיים.

דירה בפרויקט רמות השרון במורשה. התחדשות עירונית במשקפיים חברתיים דירה בפרויקט רמות השרון במורשה. התחדשות עירונית במשקפיים חברתיים צילום: ויו פוינט

"אנחנו פה לא רק בשביל למכור דירות, אלא כדי לסייע לאנשים לשדרג את איכות חייהם - ומבחינתנו זו ממש לא קלישאה", אומר אליאב מימון, מנכ"ל החברה היזמית רמות העיר. "אנחנו מבינים את התפקיד המאוד משמעותי שלנו בחיים של הדיירים החדשים, ומודעים לאחריות שלנו. הקונספט נולד מתוך תפישה המציבה את המשפחה והקהילה במרכז, והוא בא לידי ביטוי גם בתכנון ובסוגי הדירות בפרויקט. כך למשל, בכל דירה יש חלל משפחתי מרווח שניתן להרחבה נוספת על ידי פתיחת המרפסת. מעבר לזה, תמהיל הדירות מבטיח שכל משפחה תוכל למצוא בדיוק את הדירה שמתאימה לה, ולא תידרש להתפשר על פחות מזה".

 

בפרויקט, שאותו מוביל האדריכל פרופ' גבי שוורץ ממשרד שוורץ בסנסוף אדריכלים, מגוון דירות מעוצבות של 6-4 חדרים, דירות גן, דירות פנורמה, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים, כשבכל דירה מרפסת מרווחת של עד 40 מ"ר, ובכל מגדל שירותים שונים לרווחת הדיירים ונוף מרהיב - אל קו הים במערב והרי השומרון במזרח. מחירי הדירות במגדלים מתחילים ב-2.45 מיליון שקל לדירות 4 חדרים וב-2.76 מיליון שקל לדירות 5 חדרים. בימים אלה מקדמים היזמים פרויקט נוסף באזור ברוח דומה, שבמסגרתו צפויות לקום 144 יחידות דיור.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן