$
תיירות

לידיעת המטיילים: מגדל פיזה התיישר עוד קצת

בשני העשורים האחרונים התיישר המגדל ב-4 ס"מ - בנוסף לצמצום בהיקף 40 ס"מ לאחר עבודות השיקום בין השנים 1990 ל-2001; מומחה: "יש לנו סיבות טובות להאמין שהמגדל יכול לשרוד לפחות 200 שנים נוספות"

שירות כלכליסט 23:4522.11.18
המגדל הנטוי של פיזה קצת פחות נוטה מבעבר, כך לטענת המומחים. המגדל יושר בחצי מעלה לאחר עבודות שימור מקיפות, שנועדו לשפר גם את היציבות שלו.

  

המגדל, שנוטה לצד אחד מאז החלה בנייתו בשנת 1173, צמצם ב-4 סנטימטרים את הנטייה שלו בשני העשורים האחרונים מאז הסתיימו העבודות לחיזוק ושימור המבנה, כך לפי דו"ח של קבוצת המעקב שמונתה ונפגשת כל שלושה חודשים כדי להתעדכן במצבו של המונומנט. "מאז החלו עבודות השימור, המגדל נוטה פחות בחצי מעלה", מסר נונצ'יאנטה סקוויה, פרופ' לגאוטכניקה באוניברסיטת פיזה, שעובד עם הקבוצה. "חשוב מכך, היציבות של המגדל חזקה מכפי שהערכנו בתחילה".

מגדל פיזה לאחר השיפוץ מגדל פיזה לאחר השיפוץ צילום: שאטרסטוק

 

עבודות השיקום בוצעו בין 1990 ל-2001, אז גם המגדל היה סגור לציבור, בשל חשש לבטיחות המבקרים לאחר שהשיפוע עמד על 4.5 מטרים לעומת האנך. העבודות הללו עזרו ליישר את המגדל ב-40 סנטימטרים, וכעת הכריזה ועדת המעקב כי הוא התיישר ב-4 סנטימטרים נוספים. "הפחתת השיפוע לא תשרוד לנצח, אך זה עדיין הישג משמעותי ועכשיו יש לנו סיבות טובות להאמין שהמגדל יכול לשרוד לפחות לעוד 200 שנים נוספות", מסר ל-CNN סלווטורה סטיס, שעומד בראש קבוצת המעקב.  

 

המגדל הוא בגובה 57 מטרים וכדי להגיע לקצה צריך לטפס 269 מדרגות. בכל זאת בכל שנה מבקרים במקום 5 מיליון תיירים. רובם, אגב, לא טורחים לטפס עליו ומסתפקים בצילומים מרחוק כשהם "מחזיקים" את המגדל לבל יפול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x