נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

המדינה תקים דירות להשכרה לאנשי קבע שישרתו בדרום

דירה להשכיר ומשרד הביטחון יפרסמו בשבועות הקרובים מכרז משותף לפרויקט בשכונת רמות בבאר שבע. 390 מדירותיו יוקצו למשרתים בבסיסי תקשוב ואמ"ן שייבנו באזור בעשור הבא

נמרוד בוסו 07:1314.11.18

חברת דירה להשכיר ומינהל מעבר צה"ל דרומה במשרד הביטחון צפויים לפרסם בשבועות הקרובים מכרז משותף להקמת פרויקט מגורים בשכירות ארוכת טווח בבאר שבע, כך נודע ל"כלכליסט". המכרז הוא לבניית 590 דירות בשכונת רמות בצפון העיר, כ־490 מהן להשכרה ארוכת טווח והשאר למכירה במחירי שוק.

 

 

 

390 מהדירות ייועדו לאנשי צבא הקבע, זאת כחלק מהיערכות המדינה למעבר יחידות הטכנולוגיה והמודיעין של צה"ל דרומה במהלך העשור הבא. "אנחנו רוצים לוודא שאין מצב שאיש קבע שמעוניין לעבור דרומה במסגרת השירות מגלה שאין לו איפה לגור", אמר מקור במשרד הביטחון ל"כלכליסט".

 

פרויקט זה מצטרף לשורה של פתרונות דיור שמקדם מינהל המעבר דרומה, ובהם פרויקט דיור שיתופי (Co-Living) בעיר העתיקה בבאר שבע והקמת שכונות חדשות בבאר שבע, אופקים, ירוחם והיישוב הקהילתי החדש כרמית. בדירה להשכיר מקווים לפרסם את המכרז עוד לפני סוף השנה, ולהכריז על זוכה ברבעון הראשון של 2019. שותפים נוספים למהלך הם אגף כוח האדם (אכ"א) בצה"ל, עיריית באר שבע ומשרד הבינוי והשיכון.

 

רשת ביטחון ליזמים

 

אחד הסעיפים שאמור להגדיל את אטרקטיביות המכרז ליזמים הוא התחייבות של משרד הביטחון כי 390 הדירות המיועדות לאנשי הצבא יישכרו בוודאות, בין אם יהיה להן ביקוש ובין אם לא. זאת כמעין רשת ביטחון שמעניק משרד הביטחון ליזמים. הדירות יותאמו לפרופיל החזוי של אנשי הקבע, כלומר בעיקר דירות קטנות המיועדות ליחידים, זוגות ומשפחות צעירות. 100 דירות נוספות להשכרה ארוכת טווח יוצעו לציבור הרחב.

 

390 הדירות לאנשי הקבע יושכרו על פי המודל הקבוע של דירה להשכיר: ל־20 שנה, שלאחריהן יוכל היזם להעמיד את הדירות למכירה. 75% מכלל הדירות יוצעו להשכרה במחיר שוק לתקופה של חמש שנים, ו־25% יוצעו לזכאי משרד השיכון במחיר מוזל, הנמוך ב־20% ממחיר השוק לתקופה של שלוש שנים.

 

שכונת רמות שכונת רמות צילום: ישראל יוסף

משרד הביטחון יוכל להחליט על האחדת שיעור ההנחה, כלומר במקום הנחה של 20% לרבע מהשוכרים, תוענק הנחה קטנה יותר לכלל 390 השוכרים.

 

עד היום אוכלסו שלושה מיזמי השכרה ארוכת טווח של דירה להשכיר בהיקף של מאות דירות בהרצליה, ברמת השרון ובחיפה. שורה של פרויקטים נוספים מצויה בשלבי ביצוע, כמעט כולם באזור המרכז. מבין מכרזי החברה בפריפריה, נחל הצלחה עד היום מכרז אחד – בכרמיאל. שם זכתה בחודש שעבר חברת צמח המרמן במכרז לבניית 176 דירות, וגם זאת לאחר הכנסת שורה של שינויים בתנאי המכרז להגדלת כדאיותו הכלכלית.

 

"מקלים על המעבר"

 

על פי התוכנית של משרד הביטחון וצה"ל, בשנים 2025-2023 צפויים להתאכלס שני בסיסי ענק בדרום הארץ, שבהם ישרתו אלפי אנשי קבע ואלפי חיילים בסדיר. בסיס התקשוב ייבנה בתוך באר שבע, בצמוד לפארק ההייטק גב ים. לפני מספר חודשים זכתה שותפות של החברות שיכון ובינוי ואפריקה ישראל במכרז של משרד הביטחון לתכנונו והקמתו בסכום המוערך ב־7 מיליארד שקל, ובשבוע שעבר חתמו הצדדים על הסכם לביצוע הפרויקט. בסיס המודיעין ייבנה באזור צומת שוקת, מרחק רבע שעה נסיעה מבאר שבע. המכרזים להקמת בסיס זה מגובשים בימים אלה.

 

תא"ל במיל' איציק כהן, ראש מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון: "משרד הביטחון נערך עם מגוון פתרונות לקראת הגעתם של אלפי אנשי קבע שישרתו בנגב. כחלק מההיערכות ביצענו סקרי עומק, ניתחנו את צורכי האוכלוסייה, בחנו מודלים דומים מהעולם וגיבשנו מתווה מותאם הכולל יחידות דיור לצעירים, פתרון שכירות לטווח ארוך עבור משפחות צעירות ואפשרויות לרכישת דירה עבור משפחות בוגרות. אנשי הקבע שישרתו בנגב מבינים כבר היום שאנו דואגים להם למעטפת שתקל עליהם באופן משמעותי את המעבר".

 

עוזי לוי, מנכ"ל דירה להשכיר: "דירה להשכיר שמחה להוביל, ביחד עם מערכת הביטחון, פרויקט לאומי גדול שיתרום להתבססות צה"ל בנגב. להערכתנו, המכרז עבור תוכנית זו בבאר שבע ייצא לדרכו בתחילת 2019, ובמקביל החברה תמשיך לייצר פרויקטים באזורי הביקוש ובפריפריה, כפי שעשינו לפני כשבועיים בכרמיאל, וכפי שאנו עושים ב־24 פרויקטים נוספים ברחבי הארץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x