$
משפט

נאמנת כים ניר שכרה קבלן משנה שיפעיל את החברה בהקפאת ההליכים

עו"ד ניצה פוזנר שנבחרה לפי המלצת הכנ"רית סיגל יעקבי, הודיעה לבית המשפט שללא שכירת שירותים נלווים היא לא תוכל להכין תוכנית הפעלה

ענת רואה 18:5528.10.18

עו"ד ניצה פוזנר שמונתה כנאמנת חברת התעופה וטייסת הכיבוי של מדינת ישראל, כים ניר, לא תפעיל בעצמה את החברה אלא שכרה לצורך כך קבלן חיצוני. היום בצהריים הגישה פוזנר את הבקשה בעניין לבית המשפט המחוזי מרכז והשופטת עירית וינברג נוטוביץ אישרה אותה.

 

 

 

לפי הבקשה, חברת הייעוץ KCR בבעלות איש העסקים אבי קמינסקי תעניק "סל שירותים" לכים ניר תמורת 50 אלף שקל לחודש ובתוספת מע"מ. סל השירותים יכלול גיבוש תוכנית הפעלה לא גרעונית לתקופת ההקפאה, גיבוש תקציב הפעלה, ניהול ובקרה שוטפים של תזרים המזונים, ניהול ותפעול כולל ושוטף של פעילות קבוצת החברות תחת הנאמנת וכן מתן מענה כולל לבעיית הניהול והתפעול של החברות בהתנהלות הפנימית ומול גורמי חוץ עד למציאת מענה לחילוץ החברות מהמשבר.

 

השופטת אישרה את הבקשה למשך חודשיים, כלומר בעלות כוללת של 118 אלף שקל שישולמו מקופת כים ניר. לא נכתב בהחלטה דבר על כך ששכר קבלן המשנה יקוזז בסופו של דבר משכרה של הנאמנת, כך שהוא ישולם בנוסף לו.

 

מטוס של כים ניר מטוס של כים ניר צילום: אפי שריר

 

עצם הגשת הבקשה על ידי הנאמנת פוזנר מעידה לכאורה שאין לה את היכולת להפעיל בעצמה את החברה ללא סיוע חיצוני של גורם כלכלי מתמחה. למעשה עו"ד פוזנר אף אמרה זאת בעצמה בדיון האחרון בבית המשפט, בו היא ציינה שעד שלא יכנס לתמונה כלכלן היא לא תוכל להכין תוכנית הפעלה.

 

בדיון שהתקיים ביום חמישי אישרה פוזנר שהיא לא יודעת אם ההפעלה של כים ניר תהיה גרעונית, כלומר כזו שמגדילה את החובות לנושים: "אני לא יודעת היום אם זה גרעוני עד שלא תיערך בדיקה. אני בעצה אחת עם הכנ"ר פניתי לרו"ח לקבל הצעות לפי נהלי הכנ"ר", אמרה.

 

עו"ד פוזנר הוסיפה שהיא מקווה ש"מישהו יוכל להיבחר ולצלול לתוך החומר ולתת לנו תמונה כלכלית חשבונאית במה כרוכה ההפעלה והאם היא גרעונית אם לאו". השופטת וינברג נוטוביץ שאלה את פוזנר תוך כמה זמן תהיה לה תוכנית הפעלה והיא השיבה שהערכת רואי החשבון היא שידרשו לצורך כך 10-14 ימים, והסבירה שיקח מספר ימים עד שהעסקת הכלכלנים תוסדר והם יתחילו לעבוד על התיק. בהחלטתה הורתה השופטת שהתוכנית תוגש בתוך 14 יום.

 

פוזנר מונתה לתפקידה ע"י השופטת וינברג נוטוביץ שבחרה בה מתוך רשימת 5 שמות שהגישה לה הכנ"רית יעקבי. בשל חשיבות התיק ומורכבותו, שלחה יעקבי לדיון בשבוע שעבר את עו"ד רותי מזרחי, מנהלת מחוז תל אביב בכנ"ר, ומזרחי הציגה שמות של 5 מועמדים לתפקיד ובניהם פוזנר וכן צורי לביא, דורית לוי טילר, עליזה שרון ויצחק יונגר.

 

למרות שהתיק נחשב מורכב ורגיש, שכן החברה משמשת כטייסת הכיבוי של ישראל, מזרחי לא המליצה למנות מלכתחילה שני בעלי תפקיד, אחד עו"ד והשני רו"ח, שיוכלו לספק את ההיבטים המשפטיים והכלכליים שהחברה זקוקה להם. בהמלצות נטען שכל המועמדים ובהם פוזנר הם בעלי ניסיון רב ומתאים.

 

מבדיקה שערך כלכליסט במאגר המשפטי נבו עולה שפוזנר שימשה לפני שנתיים כנאמנת בהקפאת הליכים של חברת ביג זול ישראל 1997 שהפעילה רשת מרכולים בנצרת. גם באותו מקרה שכרה פוזנר (באישור בית המשפט כמובן) את שירותיו של היועץ קמינסקי שיבצע את ההפעלה. הקפאת ההליכים נכשלה והחברה הגיעה לפירוק.

 

בבדיקה שערכנו לא נמצאו עוד תיקי הקפאות הליכים שעו"ד פוזנר שימשה בהם כנאמנת. הכנ"רית טענה בתגובה לפניית כלכליסט כי פוזנר שימשה כבעלת תפקיד במספר תיקים רחבי היקף שאינם הקפאות הליכים, ובהם ניהול פרויקט בנייה של חפציבה ב-2007, בעלת תפקיד באחת החברות של גד זאבי ויו"ר דירקטוריון תע"ש. לדברי הכנ"רית השמות שהציעה הועלו במטרה להרחיב ולרענן את רשימות בעלי התפקיד. עם זאת בין השמות שהעלתה הכנ"רית, גם דורית לוי טילר שמשרדה מטפל בתיק דקור (מור נרדיה הוא הנאמן) והיא עצמה מונתה כנאמנת עדן טבע מרקט ואיננה נחשבת לשם 'מרענן'. גם רו"ח עליזה שרון שהוצעה טיפלה במספר תיקים בשנים האחרונות.

 

בתגובה נמסר בשמה של הכנ"רית יעקבי: "בעניין כים ניר הגיש הכנ"ר לבית המשפט רשימה של בעלי תפקיד מוצעים, אשר הינם בעלי ניסיון רב ביותר בהליכי חדלות פירעון תאגידיים, וכולם כיהנו בעבר כבעלי תפקיד בתיקים גדולים ומורכבים. הכנ"ר רואה חשיבות בריענון והרחבת רשימות בעלי התפקיד המוצעות על ידו, ומשכך נכללו ברשימה שמות של חמישה בעלי תפקיד בעלי ניסיון מוכח, גם אם אינו מהעת האחרונה".

 

"מינוי של בעל תפקיד אחד או יותר מסור לשיקול דעתו של בית המשפט, מתוך רשימת בעלי התפקיד שהועברה ע"י הכנ"ר. במקרה דנן, מונתה כבעלת תפקיד עו"ד ניצה פוזנר, שהינה בעלת ניסיון רב ושימשה בעבר בעלת תפקיד בתיקים רחבי היקף. הכנ"ר סבור כי בתיק זה אין הכרח במינוי שני בעלי תפקיד, לאור היקף החובות, העסקים והעובדים של החברה. יתירה מכך, מינוי רו"ח כבעל תפקיד נוסף לא יתרום לקיצור הזמנים על פני שימוש בשירותי רו"ח. יחד עם זאת, הכנ"ר לא יתנגד למינוי בעל תפקיד שני, ככל שבית המשפט ימצא לנכון למנות כן".

 

"אשר למינויו של עו"ד ורו"ח ד"ר שלמה נס: לאור נוהל הכנ"ר שאושר באוגוסט 2018 ועל מנת שלא לתמרץ מועמדים להתקשר עם הצדדים עוד בטרם מינויים, דבר העלול להוביל לניגוד עניינים אנושי ומובנה, בשל העובדה שמינויו של ד"ר נס נתבקש ונתמך ע"י הצדדים בתיק, לא נכלל ד"ר נס ברשימת מומלצי הכנ"ר. אשר לבקשה למינוי רו״ח, זו עתידה להיות מוגשת לבית המשפט לאחר בחינת מספר הצעות".

 

מעו"ד פוזנר לא נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x