$
חדשות טכנולוגיה

מאות מעובדי אמזון דורשים מבזוס: בטל את מערכת הריגול ההמונית Rekognition

המערכת מסוגלת לאחסן ולאתר מיליוני אנשים בו זמנית ע"ב מצלמות רחוב; היא נמצאת בשימוש כוחות משטרה ופוגעת בפרטיות הציבור. לפי מאמר שפרסם אלמוני שעובד בחברה, 450 מאנשי אמזון פנו להנהלה בבקשה להנהגת קו אתי וגבולות ברורים בשיתוף פעולה עם לקוחות ממשלתיים

עומר כביר 11:2118.10.18
יותר מ-450 עובדים באמזון שלחו מכתב למייסד ולמנכ"ל, ג'ף בזוס, בו דרשו שהחברה תפסיק למכור את מערכת זיהוי הפנים שלה, Rekognition, לכוחות משטרה - כך לפי מאמר שפרסם בעילום שם עובד אמזון באתר Medium.

 

 

במאמר אומר העובד, שזהותו אומתו על ידי צוות מדיום, שהמכתב כלל גם דרישה לעצור את השימוש שעושה חברת המודיעין המקוון Palantir בשירותי הענן של אמזון, שכן היא מספקת חלק ניכר מהמודיעין שמשמש את סוכנות ICE לניטור וגירוש מהגרים לא-חוקיים בארה"ב. כמו כן, דרשו העובדים להוסיף ביקורת עובדים להחלטות אתיות. קריאות שכאלה נשמעו בעבר, אך היקף ההתנגדות לא היה ברור, ונראה שמקורה היה בעובדים בודדים ולא בקבוצה מאורגנת בחברה.  

 

 

העובדים דורשים מאמזון: עיצרי את הניטור ההמוני העובדים דורשים מאמזון: עיצרי את הניטור ההמוני צילום: ACLU

 

 

"אמזון מייצרת, משווקת ומוכרת כיום מערכות ריגול המוני מסוכנות", כתב העובד. "אתר אמזון מתרברב ביכולת המערכות לאחסן ולחפש עשרות מיליוני פנים בבת אחת. כוחות אכיפת חוק כבר החלו להשתמש בזיהוי פנים ללא פיקוח או דיון ציבורי, או מגבלות שימוש מאמזון. משטרת אורלנדו הפעילה את המערכת על פיד חי ממצלמות מעקב בעיר, שריף באורגון עושה בה שימוש להשוואה בשטח בין חשודים לתמונות ממאגר המידע המשטרתי. זה לא מצב היפוטתי".

 

הוא הוסיף: "אנחנו יודעים שבזוס מודע לדאגות הללו. הוא אמר בעבר שאוטוקרטים עושים שימוש לרעה במוצרים של חברות טכנולוגיה גדולות. אבל במקום להסביר איך אמזון תפעל כדי למנוע ניצול של הטכנולוגיה שלה, הוא רמז שצריך להמתין ל'תגובה חיסונית'".

 

 

 

בראיון עם כתב מדיום סיפר העובד שעד עתה אמזון לא הגיב למכתב. "הייתה דממת אלחוט. לא היתה תגובה רשמית למכתב ובהחלט לא שינוי גלוי באופן שבו הם משווקים את Rekognition. אולי הם מקווים שהבעיה תיעלם מעצמה - שאם הם לא יוותרו, אנחנו נתייאש ונפסיק לצעוק בעתיד".

 

הבעיה במערכות ריגול המוניות שנשענות על זיהוי פנים היא בשיעור הטעויות הגבוה שלהן, שמוביל לא פעם למעצרים שגויים. גם המערכת של אמזון עצמה נתפסה בעבר בטעויות שכאלה, כשזיהתה פוליטיקאים כפושעים מבוקשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x