$
השקעות ומימון

מרצ'לו אינצ'ליני, פרנצ'י נדל"ן: החגים הסתיימו – תושבי החוץ עוד כאן

תל אביב נהנית משיא רכישות נדל"ן על ידי עולים חדשים ותושבי חוץ. לפי גורמים בענף, הגל הזה עוד רחוק מלהסתיים

יונתן סידון 08:3610.10.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

בדומה לשנים קודמות, גם תקופת ספטמבר-אוקטובר 2018 התאפיינה בהגעתם לישראל של תושבי חוץ רבים, אשר ניצלו את שהותם בארץ הקודש, בין היתר, לרכישת דירות ובתים.

 

בשוק הנדל"ן בתל אביב נרשמה תנועה ערה במיוחד, כאשר מבדיקות של חברת פרנצ'י נדל"ן, המתמחה בתיווך ומכירת דירות לתושבי חוץ, אלה לצד עולים חדשים רכשו במהלך השבועות האחרונים עשרות רבות של דירות בשווי של כחצי מיליארד שקל – סכום שיא בהשוואה לשנים קודמות. המספרים המרשימים הם עדות לביקוש הרב לדירות בעיר ובסביבתה – הן למגורים והן להשקעה – ומהווים המשך ישיר למכירות המוצלחות מחגי תשרי אשתקד. אז, לפי נתוני החברה, נרכשו 78 דירות בתל אביב בשווי של כ-450 מיליון שקל.

 

"השנה הביקוש היה גבוה במיוחד", אומר מרצ'לו אינצ'ליני, המנכ"ל והבעלים של פרנצ'י נדל"ן. "עוד לפני החגים הרגשנו את תכונה רבה, כשמשפחות ממדינות רבות, ובהן ארה"ב, קנדה ואירופה ביקשו לארגן להן פגישות עם בעלי דירות למכירה בתל אביב והאזור. באופן טבעי, בזמן החגים ובעיקר בימי חול המועד סוכות, נרשם שיא הפעילות". לדבריו, הדרישה הנפוצה ביותר כיום היא לדירות 3, 4 ו-5 חדרים - במנעד מחירים רחב, של 6-2 מיליון שקל - כשגם הביקוש לפנטהאוזים גדל. "ממה שאנחנו רואים", מספר אינצ'ליני, "הביקוש מצד תושבי החוץ לא נעצר בסוף החגים, והוא ממשיך גם בימים אלה, ובמלוא הכוח".

 

תל אביב תל אביב צילום: /Dreamstime.comFotokon

 

מאמינים בכלכלה הישראלית

אין זה סוד כי שיעורם של תושבי החוץ הפעילים בשוק הנדל"ן המקומי, המגיעים ממדינות אירופה וצפון אמריקה, הולך וגדל. לפי נתוני משרד העלייה והקליטה, בינואר-אוגוסט 2018 נחתו בישראל כ-18,300 עולים, כשעל מצבם הסוציו-אקונומי השפיר מלמדת אולי יותר מכל העובדה ש-1,829 מהם (כ-10% מכלל העולים) בחרו להקים את ביתם החדש דווקא בתל אביב – יותר מבכל עיר אחרת.

 

בין הסיבות המרכזיות להגעת העולים ניתן לציין את העלייה של השנים האחרונות בתקריות אנטישמיות בריכוזי היהודים בעולם. "אין ספק כי להתגברות האנטישמיות, בעיקר באירופה, יש השלכה ישירה על הרצון של יהודים רבים להגיע לישראל ולפתוח כאן בחיים חדשים", אומר אינצ'ליני. "מעבר לזה, המשקיעים הזרים ראו כבר את השווקים באירופה ובארה"ב קורסים ב-2008, והם מאמינים ביציבותה של הכלכלה הישראלית לאורך זמן".

 

את הרצון של העולים להשתקע דווקא בתל אביב מסביר אינצ'לני בכך ש"יש בה כבר קהילה קיימת ומשגשגת מארצם, הדוברת את שפתם, כך שאף שהם לכאורה זרים, הם מרגישים כאן די בבית. תל אביב מציעה לרוכשים הזרים את כל מה שיש להם במדינות המוצא, פלוס ים ושמש נצחית. בהקשר הזה אני יכול לומר כי האזורים המבוקשים ביותר הם מרכז העיר וצפונה, כמו גם הרחובות הקרובים לחוף הים. זאת בין היתר, בשל ההיצע הנרחב של מוסדות תרבות וחינוך איכותיים".

מרצ'לו אינצ'ליני, המנכ"ל והבעלים של פרנצ'י נדל"ן מרצ'לו אינצ'ליני, המנכ"ל והבעלים של פרנצ'י נדל"ן

 

הרוסים רוצים שקט, הבריטים באים לבלות

בפרנצ'י נדל"ן, שבנוסף למשרדה בתל אביב פועלת גם מעבר לים - בניו יורק, טורונטו, ורונה, פריז ובריסל - הרכיבו פרופיל של רוכשי הנדל"ן הזרים בעיר, המתבסס בין היתר על מאפיינים דוגמת סוג הדירות המבוקש, מיקומן הגאוגרפי ותקציב הרכישה. הפרופיל נשען רכישות שהתבצעו בשנתיים האחרונות על ידי תושבי חוץ ועולים חדשים, ומלמד כי הרוכשים נבדלים בהעדפותיהם באשר למאפייני הדירה - בהתאם למדינות המוצא.

 

כך למשל, בזמן שתושבי החוץ מצרפת לא נוהגים להתפשר על דירות עם מרפסת ונוף לים, אלה מארה"ב לא יוותרו על סלון ומטבח גדולים, וכן על היותה של הדירה "מוארת". מצבו של הנכס פחות משמעותי עבור רוכשים אמידים אלה, משום שרבים מהם מתכננים לשפץ את הנכס בין כה וכה; הרוכשים הבריטים שואפים לדירה בסמיכות לים או למוקדי בילוי ותרבות, ואילו האוסטרלים והקנדים מעדיפים לרכוש דירות במגדלי יוקרה או בדירות בקומות גבוהות, ובקירבה לקהילה אנגלוסכסית קיימת.

 

עוד על פי הפרופיל, תושבי החוץ האיטלקים - בעיקר צעירים בשנות העשרים והשלושים לחייהם שעלו לארץ ומחפשים דירות קטנות של 3-2 חדרים – מבקשים להתגורר במיקום מרכזי. לעומתם, ברשימת הדרישות של תושבי החוץ מרוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר ניתן למצוא בתים מפוארים באזורים שקטים, עם עדיפות לקו החוף. אצלם, אגב, התקציב לרכישת נכס עשוי להגיע גם לסכום של עשרות מיליוני שקלים.

 

"האנשים שמתעניינים בנכסים באזורים הכי טובים של תל אביב – עליהם מס הרכישה של שר האוצר משה כחלון לא ממש משפיע", מדגיש אינצ'ליני, "מניסיון של שנים רבות בתחום, אני יכול להגיד בביטחון שבעיר הזאת תמיד היה ביקוש לדירות מכל הסוגים, ותמיד יהיה".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן