$
השקעות ומימון

ליד מחיר למשתכן: השכונה שבה השוק החופשי ממשיך לפרוח

באשקלון, שהנפיקה את מספר היתרי הבנייה הגדול ביותר ב-2017, ממשיכים לקנות דירות בקצב גבוה – במיוחד בשכונה אחת. ראש העיר תומר גלאם: "מחירי הדיור פה אטרקטיביים מאוד ביחס לערי החוף"

יונתן סידון 09:5416.09.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

בסוף אוגוסט הודיע משרד האוצר כי במכרז מחיר למשתכן של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), שווקו בהצלחה שני מתחמים חדשים, לבניית 220 יחידות דיור למגורים בבנייה רוויה. מתוך כלל הדירות במתחם, 153 ישווקו במסלול מחיר למשתכן, והשאר, 67 דירות, יימכרו בשוק החופשי.

 

המכרז האחרון, כמו רבים לפניו, מראה כי בניגוד ללא מעט ערים, אשקלון מהווה כר פורה הן למכרזים של מחיר למשתכן, והן לפרויקטים המשווקים בשוק החופשי – בלי שהאחד יבוא על חשבון השני. במלים אחרות, התוכנית הממשלתית לא הצליחה לייבש את שוק הדירות החופשי בעיר הדרומית, היודעת בשנים האחרונות תנופת בנייה של ממש, ויש בה לא מעט קבלנים המצליחים למכור דירות במחירי השוק – והרבה מהן.

אחד המקומות שמסמלים את הצלחת השוק החופשי בעיר הוא שכונת אגמים באשקלון הצעירה, שעד היום כל הדירות בה שווקו, ועדיין משווקות, במחירי שוק. השכונה, הממוקמת בחלקה הדרומי של העיר ומתאפיינת בבנייה נמוכה ושטחים ירוקים רבים, צפויה להפוך לאחת השכונות הגדולות באשקלון. השכונה מתעתדת להציע, לצד דירות חדשות, גם בתי ספר וגני ילדים, מוסדות ציבור ושירותים קהילתיים מגוונים, בהם מתחם ספורט ואגם מלאכותי המוקף בפארק גדול.

 

נכון להיום, מתגוררים באגמים כ-4,660 תושבים, ועם השלמת הבנייה בשכונה היא צפויה לאכלס כ-11 אלף תושבים. לצד קליטת תושבים מחוץ לאשקלון – רבים מהם זוגות צעירים מאשדוד הסמוכה, המבקשים למצוא דירות במחירים שפויים יותר – אגמים מתאפיינת גם בקליטת תושבים מהשכונות הצפוניות של העיר. האטרקטיביות של השכונה נובעת, בין השאר, מנגישותה התחבורתית לצירי תנועה מרכזיים, ובהם ציר יצחק רבין, כמו גם גישה נוחה לתחנת הרכבת של העיר.

 

"אגמים היא שכונה חדשה שאנו משקיעים בה משאבים רבים", אומר ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, "הקמנו בה פארק וגן שעשועים ענק עבור ילדי הזוגות הצעירים, שני בתי ספר חדשים - יסודי ותיכון, וכן בתי כנסת עבור ציבור שומרי המסורת. בימים אלה אנו מכינים את התוכניות הסופיות לבניית האגם המלאכותי בשכונה בשווי של מיליוני שקלים. אני מבטיח לתושבים שעם מימוש התוכניות שלנו, שכונה זו תהפוך לעוד פנינה של אשקלון".

 

ראש העיר אשקלון, תומר גלאם ראש העיר אשקלון, תומר גלאם צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

 

"המטרופולין הבא של ישראל"

בשנה החולפת נבנו באשקלון יותר מ-1,150 יחידות דיור, חלקן במסגרת הסכם הגג שנחתם בעיר בשנה שעברה. כיום מונה אשקלון כ-148 אלף תושבים, כשעל הביקוש לה זוכה העיר מעידים בין היתר גם נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שלפיהם היא ניצבה ב-2016 במקום התשיעי בישראל בכל הנוגע להגירה חיובית לתחומה. היתה זו השנה החמישית ברציפות שבה רשמה אשקלון מאזן הגירה חיובי.

 

בנוסף, לפני שבועות ספורים התבשרה עיריית אשקלון כי תזכה במענק של 17 מיליון שקל ממשרד האוצר - פרס על דירוגה במקום הראשון מבין הרשויות המקומיות בארץ במספר היתרי הבנייה שניפקה במהלך 2017.

 

"מחירי הדיור באשקלון אטרקטיביים מאוד ביחס לערים אחרות בקו החוף, וזו אחת הסיבות שהעיר הופכת למבוקשת הן בקרב התושבים המקומיים והן בקרב תושבים מחוץ לעיר, המבקשים לבנות כאן את ביתם", מסביר ראש העיר גלאם. "הסכם הגג מאפשר לנו לקלוט תושבים חדשים, במקביל לבניית מוסדות מתאימים ויציאה נוספת אל כביש 4. כמו כן אנו מקימים תשתית להפיכתה של אשקלון לעיר חכמה ומרושתת באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, ולהערכתי אשקלון תהיה בעתיד הלא רחוק המטרופולין הבא של ישראל".

 

שאיפותיו של ראש העיר מקבלות חיזוק גם מתוכנית האב שהציג בתחילת השנה שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, לתכנון והקמת 243 אלף יחידות דיור בנפת אשקלון (המשתרעת בשטח שבין אשדוד, אשקלון, קרית מלאכי, קרית גת ושדרות) עד 2040. בעקבות יישום התוכנית, עתידים להתווסף לאשקלון לא פחות מ-72 אלף דירות.התוכנית, שהוצגה על ידי השר לראשי הרשויות בנפה, מציעה תפישה חדשנית וייחודית לאזור, תוך התחשבות לא רק בהיבטים של דיור אלא גם בנושאים כגון תחבורה, תעסוקה, סביבה, חקלאות ותשתיות.

 

מתחם מגורים בפרויקט דונה באגמים מתחם מגורים בפרויקט דונה באגמים הדמיה: רן צרפתי

 

"שכונה מתפתחת ובעלת פוטנציאל אדיר"

אחד ממיזמי הבנייה הבולטים באשקלון הוא דונה באגמים – פרויקט המגורים של חברת הבנייה דונה. הפרויקט, שיצא לדרך ב-2013, משתרע על פני כשמונה מתחמים שונים ברחבי השכונה, וכולל כ-640 יחידות דיור. 22 מהמבנים שהקימה דונה כבר מאוכלוסים, ועוד 15 מבנים נוספים נמצאים בשלבי בנייה שונים לקראת אכלוס. השלמתו של הפרויקט צפויה עד סוף דצמבר 2019.

 

"אשקלון מהווה אלטרנטיבה משמעותית למשפחות צעירות ומשפרי דיור מהסביבה הקרובה והרחוקה, משום שמדובר בעיר חוף חזקה, מתפתחת ומתעצמת, שעדיין נהנית ממחירי דירות אטרקטיביים במיוחד", אומר אוהד סבן, סמנכ"ל דונה.

 

הפרויקט של דונה באגמים מתאפיין בבנייה נמוכה ומרווחת של עד 5-4 קומות למבנה (ולרוב, שתי דירות בקומה), ומציע תפישת מגורים חדישה ומתקדמת. במבני הבוטיק קיימות דירות בנות 4,3 ו-5 חדרים, דירות גן, דופלקסי גן ופנטהאוזים. מחירה של דירת 4 חדרים בפרויקט של דונה מתחיל ב-1,229 מיליון שקל, מחירה של דירת 5 חדרים הוא החל מ-1,380 מיליון שקל, מחירה של דירת גן 4 חדרים הוא החל מ-1.370 שקל, ודירת פנטהאוז של 5 חדרים עולה החל מ-1,570 מיליון שקל. לדברי סבן, "כל הדירות בפרויקט מתוכננות היטב עם מפרט איכותי ועשיר".

 

סבן מוסיף כי "זיהינו באגמים שכונה מתפתחת, שופעת בשטחים ירוקים ובעיקר בעלת פוטנציאל אדיר. הפרויקט שלנו הוא בפירוש יעד אטרקטיבי למשפחות צעירות ומשפרי דיור, ומעניק להן הזדמנות לדירות חדשות במחירים שפויים. אנו רואים שהפרויקט הזה מצליח למשוך אליו, לצד משפחות מאזור הדרום, גם משפחות מערי השפלה ובהן אשדוד, יבנה ואפילו ראשון לציון - שמבינים היטב את היתרונות הטמונים בו".

 

דונה בונה בשכונה בכמה מתחמים, כשהרציונל, מדגיש סבן, הוא להנגיש לציבור הקונים תמהיל דירות מגוון. "זו בעצם הייחודיות שלנו. כשיש מרחב בחירה משמעותי, אנו מאמינים שכל משפחה מוצאת בדיוק את הדירה המתאימה לה".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"