$
תשתיות

אמיל זולא שלא הכרתם: המגה פרויקט במקום הכי חם בחיפה

קבוצות בן דוד ומבנים משלבות ידיים בדרך לשינוי פניו של מתחם אמיל זולא, בפרויקט פינוי-בינוי ירוק שבו יפונו על פי התכנון כ-150 דירות ישנות וייבנו כ-700 במקומן

דב כהן 09:4219.08.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

קבוצת בן דוד מירושלים, המוכרת זה עשרות שנים בתחום היזמות, וקבוצת מבנים, ממובילות תחום ההתחדשות העירונית בחיפה, יוזמות יחד פרויקט פינוי בינוי רחב היקף במתחם הרחובות אמיל זולא וויקטור הוגו שבמבואות הכרמל הצרפתי (מתחם אמיל זולא). התוכניות למתחם נבחנות בימים אלה במנהלת ההתחדשות העירונית בעיריית חיפה.

 

במסגרת הפרויקט המתוכנן, שישתרע על שטח של כ-27 דונם, יפונו 149 דירות ישנות, וייבנו כ-700 דירות חדשות תחתן. בתום הפרויקט, שישנה את פני המתחם ויהיה מהראשונים בארץ שייבנו בטכנולוגיות של בנייה ירוקה, יקבלו בעלי הזכויות דירות חדשות ומפוארות, שכוללות, בין היתר, חניה פרטית ומרפסת שמש. בנוסף, רוב דיירי הפרויקט ייהנו מנוף פנורמי לים. הפרויקט יבוצע מכוח תב"ע בסמכות ועדה מקומית, אשר קודמה בשנה האחרונה בשיתוף פעולה הדוק עם עיריית חיפה.

 

 

 

מתחם אמיל זולא ממוקם באזור הצפון מערבי של חיפה, בחלק המקשר בין שכונת רמת שאול לבין הכרמל הצרפתי. המתחם מוקף בשטחים פתוחים ונהנה מנגישות תחבורתית טובה בשל חיבורו לדרך צרפת. כיום מצויים במתחם עשרה מבני רכבת ותיקים בני 4-3 קומות, שרובם במצב פיזי ירוד. במסגרת הפרויקט, ייהרסו הדירות הישנות ובמקומן יוקמו עשרה בניינים חדשים בבנייה מרקמית ובמגדלים של 22-9 קומות.

 

 

מתחם אמיל זולא המחודש, כפי שמציעות קבוצות בן דוד ומבנים       מתחם אמיל זולא המחודש, כפי שמציעות קבוצות בן דוד ומבנים הדמיה: 3dvision

 

 

תמהיל הדירות שישווקו במסגרת הפרויקט יהיה מגוון ויכלול, בין היתר, דירות 3, 4 ו-5 חדרים, בהן דירות נוף, דירות גן ירוקות ופנטהאוזים מפוארים. בעלי הזכויות במתחם יקבלו תוספת משמעותית לשטח דירתם הקיימת, מרפסת שמש בשטח של 12 מ"ר וחניה פרטית מקורה.

 

התוכנית, שנערכה על ידי אחד ממשרדי התכנון הגדולים בארץ - "גיורא גור ושות' אדריכלים", כוללת פיתוח תחבורתי מסיבי עם יציאות וכניסות משופרות, כ- 1,400 חניות תת קרקעיות ועיליות, וכן פיתוח סביבתי הכולל שטחים פתוחים נרחבים, גינות ציבוריות ומתקנים לרווחת התושבים, לצד שטחי מסחר שיספקו שירותים למאות המשפחות שיחיו בשכונה החדשה.

 

עיר גבה גלית

 

חיפה נהנתה בשנים האחרונות מעליות מחירים משמעותיות. באזור של מתחם אמיל זולא, היה מחירן הממוצע של דירות 5 חדרים חדשות כ-2 מיליון שקל, ומחירן של דירות 4 חדרים נע סביב 1.8 מיליון שקל.

 

חדווה אלמוג, סגנית וממלאת מקום ראש העיר, המשמשת יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה בעיריית חיפה, התייחסה בשיחה עם זירת הנדל"ן לתוכניתן של קבוצות בן דוד ומבנים: "הפרויקט שהוצג לנו נמצא בשלב מקדמי אך נראה כי זהו פרויקט שנעשה עם מחשבה קדימה, מתוך תכנון והיערכות לקליטת תושבים נוספים – מה שמצריך פיתוח של מערכת שירותים בגוון רחב של תחומים ובהם מוסדות חינוך, מבני ציבור, נגישות תחבורתית וחניות. כל אלו יבוצעו תוך שמירה על השטחים הפתוחים ועם מחשבה על הוספת ריאות ירוקות נוספות - כמובן תוך שמירה על הנוף הייחודי לים, שמעטות הערים שהתברכו בנוף שכזה. קבוצות מבנים ובן דוד שמובילות את המיזם, שמו דגש על בנייה ירוקה מתוך תפיסת עולם שעל אף שמדובר בבנייה יקרה יותר, לטווח הארוך היא טומנת רווח אמיתי לתושבים, לעיר ולאיכות והסביבה.

 

"בכלל, הקבוצות הללו מבקשות כחלק מהאג'נדה החברתית שלהן לתרום לרווח התושב ולקהילה, ומבחינתנו זהו ערך מוסף שאנו מאוד מתחברים אליו. בין העירייה וקבוצות מבנים ובן דוד יש שיתוף פעולה פורה ואנו מברכים על כך. חשוב לי להדגיש כי הפרויקט טרם קיבל אישור סופי של העירייה".

 

במבט רחב על התחדשות עירונית בחיפה אומרת אלמוג: "עיריית חיפה משופעת בפרויקטים של פינוי בינוי מתוך תפיסה שבתים ישנים שהוקמו לפני 60-50 שנה, נדרשים לשינוי משמעותי ולהתאמה לשנות האלפיים. אנחנו מגבשים תוכניות אב לכל רצועות החוף ובמקביל מקדמים פיתוח של כמה וכמה מיזמי דיור בין היתר בנוה שאנן, בנוה דוד, בשפרינצק ובמקומות נוספים בעיר".

 

 

חדווה אלמוג, סגנית וממלאת מקום ראש העיר חיפה חדווה אלמוג, סגנית וממלאת מקום ראש העיר חיפה צילום: ראובן כהן

 

 

פרויקט שימשוך עוד יזמים לעיר

 

קבוצת בן דוד היא קבוצה משפחתית מוכרת בנוף העסקים הישראלי, העוסקת ביזמות, בנייה, מלונאות ואחזקות נדל"ן. במהלך השנים מסרה החברה יותר מ-2,000 יח"ד, ועוד כ-3000 יח"ד שלה נמצאות בשלבי בתכנון שונים. כמו כן, בבעלותה עשרות אלפי מ"ר של נדל"ן מניב, המשמש למגורים ומסחר.

 

דורון בן דוד, מבעלי הקבוצה הירושלמית, בירך את תושבי השכונה על תמיכתם בפרויקט, שלדבריו "יעניק איכות חיים וניראות חזותית ברמה הגבוהה ביותר - כיאה לעיר השלישית בגודלה בישראל. אנו נעשה כל מאמץ לקדם את הפרויקט בלוח זמנים קצר, ומודים לעיריית חיפה ולמחלקות ההנדסה וההתחדשות העירונית על המקצועיות ושיתוף הפעולה היוצאים מן הכלל שהתוכנית זוכה להם מצדן.

 

לצד הפעילות היזמית, קבוצת בן דוד פועלת כיום בתחום הפינוי בינוי בעוד ארבעה מתחמים גדולים במרכז הארץ. לדברי בן דוד, "התמיכה והמקצועיות הייחודיות שאנו זוכים להן מעיריית חיפה מעידות על הירתמות העירייה והיענותה לאתגר ההתחדשות העירונית, אשר בלי ספק יהווה מקור משיכה ליזמים נוספים".

 

לקבוצת מבנים, שותפתה של קבוצת בן דוד במיזם בחיפה, אין זה פרויקט ההתחדשות העירונית הראשון באזור. הוא מצטרף לשורת פרויקטים רבים נוספים של הקבוצה שבוצעו במתכונת של פינוי-בינוי, הריסה ובינוי וחיזוק מתוקף תמ"א 38. בסך הכל, מקדמת כיום החברה 25 פרויקטים של התחדשות עירונית בשלבים שונים, הכוללים יחדיו אלפי יח"ד.

 

הקבוצה הפכה בתקופה קצרה יחסית לגורם מוביל ומשמעותי בתחום ההתחדשות העירונית בישראל, וזאת, לדברי גורמים בחברה, בשל גישתה הבלתי מתפשרת בכל הנוגע לאמינות, שקיפות, ידע מקצועי ויחס אישי מול הדיירים במתחמים שבהם הקבוצה פועלת. כמו כן, בעלי הקבוצה נמנים על נציגי פורום יזמי ההתחדשות העירונית בחיפה, המונה 30 חברות ייזום ובנייה, בעבודתם מול עיריית חיפה לקידום מיזמים חשובים בעיר.

 

רז מנשה, מבעלי קבוצת מבנים, אמר כי "אנו שמחים על ההזדמנות להוביל, ביחד עם חברינו מקבוצת בן דוד, פרויקט בסדר גודל כזה. זהו פרויקט פינוי בינוי ייחודי בנוף ההתחדשות העירונית בחיפה, אשר סומן על ידנו כיעד משמעותי לאור מיקומו הגיאוגרפי ונוף הים המדהים. חברת מבנים שמה לעצמה למטרה לבצע את כל הפרויקטים שלה תוך תשומת לב מירבית לדיירים הקיימים שהינם בעלי הקרקע, ומבחינתנו, הם שותפים לדרך ולפרויקט, ומטרתנו הראשונית היא לשפר את איכות חייהם".

 

שותפו לקבוצת מבנים, יוסי לחם, הוסיף: "מתחם אמיל זולא ישנה פניו לטובה ויחודש לחלוטין. הקהילה במקום תזכה למערכת תחבורתית נוחה, שירותים נגישים ורמת חיים גבוהה. פרויקט פינוי בינוי הוא תהליך מורכב מאוד ודרוש בו הרבה מאוד ידע מקצועי, אבל לא פחות מכך, רגישות אנושית לדיירי המתחם. יש לחברות ניסיון רב בהובלת תהליכים כאלו ואנו מבטיחים לדיירים ליווי מקצועי וצמוד לאורך כל התהליך. אני מודים לעירייה על התמיכה והאמון בפרויקט ובחברות".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן