$
השקעות ומימון

הקרן מימנה - והעסקה לרכישת המבנה ההיסטורי בלב תל אביב הושלמה

קבוצת הרכישה של בית העמודים קיבלה מקרן אקספו אשראי של 20 מיליון שקל בתוך זמן קצר, ותקבל לידיה את המבנה לשימור ברחוב נחלת בנימין

אודי שישון 09:4709.08.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

אחת מעסקאות הנדל"ן המסקרנות ביותר בתקופה האחרונה, בלבה ההיסטורי של תל אביב, עשתה באחרונה צעד ענק קדימה: קרן אקספו, המספקת אשראי ללקוחות פרטיים ועסקיים כנגד בטוחות נדל"ן בישראל, העמידה אשראי של 20 מיליון שקל לקבוצת רוכשים, לצורך השלמת רכישתו בית העמודים המפורסם בשכונת נחלת בנימין. יחס המימון בעסקה – כלומר, שווי הבטוחה אל מול ההלוואה שהעמידה הקרן (LTV) - היה נמוך למדי, בשיעור של כ-13%.

 

את בית העמודים, המוגדר מבנה לשימור, ואת בניין התבור הצמוד אליו, רכשה קבוצת הרכישה מחברת י.ח. דמרי תמורת כ-125.5 מיליון שקל כבר במאי, ובתחילת החודש, כשבועיים לפני המועד הסופי להשלמת העסקה, העבירה הקבוצה את יתרת התשלום, בסיוע האשראי שהעמידה לה הקרן.

 

במקום צפויות להיבנות 63 יחידות, מהן 56 יחידות דיור ו-7 יחידות מסחריות. מרבית חברי הקבוצה הם ישראלים, בני חמישים ויותר, שגרו בשנים האחרונות בבתים גדולים מחוץ לתל אביב ומבקשים כעת לגור בלב העיר הגדולה. 

 בית על עמודים בית על עמודים הדמיה: דיגיטאל קלאוד

 

בית העמודים הוא מבנה היסטורי ייחודי גדול ממדים הנמשך מרחוב רמב"ם לרחוב התבור, ומשתרע על שטח של כשני דונמים. המבנה, שהוקם בתקופת המנדט הבריטי, נבנה בסגנון ניאו-קלאסי ומאופיין בשפע קשתות ועמודים, ומכאן כינויו.

על פי נתוני אתר מדלן, בשנתיים האחרונות מחירי הדירות בשכונה עלו ב-173%, ונעים כיום בממוצע של כ-60 אלף שקל למטר. הערכות מדברות על כך שהעלייה תימשך גם בעתיד הקרוב.

 

במסגרת העסקה של בית העמודים הרוכשים לא ייהנו מזכויות בנייה בנכס, ויעשו בו שימוש במתכונתו הקיימת. ואולם תוכנית השימור החדשה של עיריית תל אביב מתמרצת בעלי זכויות ומשקיעים במבנים היסטוריים אחרים להשקיע בשימורם. כך, במבנים לשימור רגיל, התוכנית מאפשרת ליזם לממש את זכויות הבנייה הנוספות במבנה עצמו, בכפוף לאישורים שנועדו להבטיח כי אופי וקווי המתאר הייחודיים של המבנה יישמרו. בסוג המבנים השני, הנמצאים תחת הקטגוריה "שימור בהגבלות מחמירות", לא ניתן לממש את זכויות הבנייה הנותרות במבנה עצמו - והתוכנית מעודדת את ביצוע השימור במבנים אלה באמצעות העברה של זכויות בנייה ("מגרשים מוסרים") אל מגרשים אחרים בתחום התוכנית, המוגדרים "מגרשים מקבלים". נוסף על כך, כוללת התוכנית הגדרות ותנאי סף למגרשים בעיר, שאליהם ניתן להעביר את זכויות בנייה.

 

לדברי אבי דויטש, הבעלים והמנכ"ל של קרן אקספו, "היכולת של הקרן לבחון במהירות ובמקצועיות מימון עסקאות נדל"ן הפכה כבר לשם דבר בשוק המימון, וכך גם היכולת של הקרן להעמיד אשראי לקבוצות רכישה ולאחרים תוך פרק זמן קצר.

 

 

אבי דויטש,  הבעלים והמנכ"ל של קרן אקספו  אבי דויטש, הבעלים והמנכ"ל של קרן אקספו צילום: אוהד שביט

 

 

"הליך העמדת אשראי לקבוצת רכישה לא צריך להיות חוויה מייגעת ומורכבת. הוא יכול להיות גם חוויה קצרה ועניינית. קרן אקספו נרתמת לקדם מטרות אלה בצורה מהירה ומיטבית".

שמר גוב, מבעלי חברת פסו גוב (בית העמודים של תל אביב), שאירגנה את קבוצת הרכישה, אומר כי חברי הקבוצה נפגשו עם כלל גורמי המימון בשוק, לרבות גורמים בנקאיים, אך לבסוף בחרו בקרן אקספו לאור סד הזמנים הצפוף להשלמת העסקה ולאחר שהתרשמו מ"מהירות התגובה, מהענייניות והמקצועיות" שבה טיפלה הקרן בבקשתם.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"