שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

החלטה תקדימית של המחוזי מרכז: אגודה עותומנית תחייב להפוך לעמותה

שופטת ביהמ"ש המחוזי מרכז לוד עירית וינברג-נוטוביץ הורתה על הפיכת פועלי אגודת ישראל לעמותה. לשם כך מינתה שני מנהלים חדשים ושללה את סמכויות הניהול מההנהלה הקיימת. החשש: פתיחת השורות תביא להשתלטות חרדים קיצונים על האגודה שלה נכסים בהיקף של 150 מיליון שקל

שחר אילן 19:0626.07.18

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז לוד עירית וינברג-נוטוביץ הורתה על הפיכת האגודה העותומנית פועלי אגודת ישראל לעמותה. לשם כך מינתה וינברג-נוטוביץ לאגודה שני מנהלים חדשים ושללה את סמכויות הניהול מההנהלה הקיימת בראשות המזכ"ל חנוך ורדיגר. להחלטה חשיבות תקדימית במסגרת המאבק לחיסול תופעת האגודות העותומניות והחלפתן בעמותות. גורמים בפא"י הביעו חשש עם זאת שגורמים חרדים קיצונים דוגמת חסידות גור ינצלו את המצב החדש להשתלטות על האגודה ונכסיה השווים כ-150 מיליון שקל וכן להפסקת הפעילות שלה בתחום החינוך עם למודי ליבה.

 

לפני כחודש חשף "כלכליסט" את ממצאי החוקר המיוחד רו"ח עופר אלקלעי על פא"י. הדו״ח קובע שהאגודה פועלת תוך אי סדרים והפרות חוק, כאשר עיקר עיסוקה הוא פעילות כלכלית ולא הפעילות הציבורית שלשמה היא קיימת. בין ממצאיו של החוקר: העסקת מקורבים, תשלום משכורת תוך ניגוד עניינים לבנו ורדיגר, בעיות במנהל תקין, והעברת כספים למימון קמפיינים בבחירות מקומיות, בניגוד לחוק.

 

חנוך ורדיגר חנוך ורדיגר צילום: אוראל כהן

 

וינברג-נוטוביץ מינתה את אלקלעי כדי שימליץ האם להיענות לבקשות של ישיבת "נזר ישראל" מחסידות גור וכן חברים בפא"י לפרק את האגודה. אלקלעי קבע שיש עילות פירוק אבל הבהיר שהאפשרות המועדפת בעיניו היא להפוך אותה לעמותה שתהיה כפופה לפיקוח ציבורי הדוק בהרבה. זאת באמצעות מינוי בעל תפקיד שיקבלו את כל סמכויות הניהול בעמותה.

 

השופטת קיבלה את ההמלצה וכתבה, כי "אין עוד מחלוקת שבשלב זה ניתן להימנע מצו פירוק למרות שקיימות עילות פרוק והמטרה היא להביא להבראתה ושיקומה של האגודה". כאמור הורתה על מינויים של שני בעלי תפקיד, עו"ד בניהו לאבל ועו"ד שאול קוטלר כמנהלים מיוחדים ומפעילים לאגודה והעברת כל סמכויות הניהול אליהם. זאת כדי לתקן את הליקויים הרבים באגודה, להביא לרישומה כעמותה ולהביא לעריכת בחירות לראשונה מאז 2003.

 

לצד הסיכויים הרבים לעתיד העמותה יוצר תהליך הפירוק גם סיכון גדול. האידאולוגיה של פא"י דוגלת בחיים חרדיים המשלבים תורה ועבודה ובחינוך המשלב הכנה לשוק העבודה כלומר לימודי ליבה ולימודים אקדמיים. 500 תלמידים לומדים היום במוסדות החינוך של פא"י במסגרות הכוללת לימודי קודש לצד לימודי חול מלאים. החשש הוא שפתיחת העמותה לחברים חדשים לקראת בחירות תאפשר התפקדות המונית של גורמים חרדים שונים בניסיון להשתלט על מוסדותיה וביחוד של חסידות גור הקנאית (שאותה מייצג בכנסת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן).

 

עו"ד מיכל רוזנבוים אשר ייצגה חלק ממבקשי הפירוק אמרה בתגובה ש"בית המשפט שלח כאן מסר לכלל הגופים שעדיין פועלים כאגודות עותומניות, שהמצב הקיים כיום, בו הן פועלות בחוסר שקיפות וללא פיקוח לא יכול להמשיך. בית המשפט החליט לשים סוף לחגיגה והורה על מינוי מנהלים מיוחדים שיעשו סדר ויחזירו את הגוף הזה שהיה פעם גוף מפואר לפסים של ניהול תקין. אני מעריכה", מסרה עוד רוזנבוים, "שהמנהלים המיוחדים יבצעו חקירה מקיפה ויגלו שמה שחשפנו עד כה בנוגע לניהול האגודה על ידי חנוך ורדיגר זה רק קצה הקרחון".

 

מפועלי אגודת ישראל נמסר בתגובה כי "קבלנו לידינו את פסק הדין ואנו לומדים אותו. אנו שמחים על-כך שהבקשה לפרק את האגודה, ששורשיה נטועים היטב בעבר בהווה ובעתיד של מדינת ישראל, נדחתה. האגודה תהפוך לעמותה ותקיים בחירות, שלאחריהן ההנהלה שתיבחר תחזור לנהל את עניני האגודה, במבנה החדש שלה, כעמותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x