$
משפט

נמחקה בקשה לתביעה ייצוגית נגד כלכלית ירושלים

דניאל ויצמן, בעל מניות מיעוט בחברה הגיש לפני כשלוש שנים את הבקשה, בטענה כי לבעלי מניות החברה נגרמו נזקים לכאורה בדמות דילול אחזקותיהם בחברה, כתוצאה מהנפקה פרטית של מניות שהחברה ביצעה

גולן חזני 13:5908.07.18

דניאל ויצמן, בעל מניות מיעוט בחברה, הגיש בנובמבר 2015 תובענה לבית המשפט המחוזי מרכז תובענה ובקשה להכרה בה כתובענה ייצוגית, נגד כלכלית ירושלים ונגד חלק מהדירקטורים שלה בשעתו, מאיר יעקובסון, עמנואל גבאי, יוסי ארד, הלל פלד ויחיאל זיסקינד.

ויצמן טען כי לבעלי מניות החברה נגרמו נזקים לכאורה בדמות דילול אחזקותיהם בחברה ופגיעה בערך מניותיהם, כתוצאה מהנפקה פרטית של מניות שהחברה ביצעה בנובמבר 2015. בהנפקה זו דולל בנק לאומי ויתר בעלי המניות בחברה, אולם היא הביאה לה את ההון הדרוש להמשך קיומה.

 

הנתבעים נתמכו בחוות דעת של פרופ' עודד שריג הממונה על הביטוח לשעבר, וטענו כי אין מקום לקבל את בקשת האישור, בין היתר משום שהמבקש לא הוכיח שעומדת לו עילת תביעה עצמאית שסיכויי הצלחתה סבירים. הם טענו עוד כי ההנפקה הפרטית נעשתה בתנאי שוק, וכי לצורך קביעת השווי של מניית החברה לא ניתן להסתמך רק על שער המניה בבורסה במועד ההנפקה.

מנכ"ל כלכלית ירושלים ומנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח מנכ"ל כלכלית ירושלים ומנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח צילום: אוראל כהן

 

עוד טענו כי "בחינת מכלול הנסיבות של ההנפקה הפרטית מוכיחה את הצורך הקריטי באותה עת לנקיטת פעולות מיידיות, בשים לב למצבה הפיננסי של החברה. גם הנסיבות הנוספות, בהן המו"מ האינטנסיבי שנוהל מול גופים מוסדיים רבים בנוגע לתנאי ההנפקה הפרטית, הדיון המקיף שערך דירקטוריון החברה בסופו קבע כי מדובר בהנפקה בתנאי שוק, היעדרן של חלופות ריאליות, העובדה שההנפקה הייתה הנפקת מניות משני תוכן שהמניות שהונפקו במסגרתה היו חסומות למסחר בבורסה לתקופה ארוכה, מוכיחות שההנפקה בוצעה בתנאי שוק". כן נטען, כי שווי מניות החברה מאז ההנפקה הפרטית מלמד על הצלחתה.

 

במרץ 2017 מינה בית המשפט את רגינה אונגר כמומחית מטעמו על מנת שיחווה דעתו בשאלה האם ההנפקה בוצעה ב"תנאי שוק", ויבחן את הסוגיות הכלכליות העולות מחוות דעת המומחים מטעם הצדדים.

 

אונגר הגישה חוות דעת לבית המשפט, לפיה ההנפקה נעשתה בתנאי שוק. במסגרת חוות הדעת התקבלו כל הטענות העיקריות של הדירקטורים ובראשם מאיר יעקובסון ונדחו הטענות העיקריות של המבקש והמומחה מטעמו.

 

היום הוסכם בהמלצת בית המשפט כאמור למחוק את התביעה. עורכי הדין גיורא ארדינסט, ניר אמודאי, גיל לבקוביץ' ומעין שנדרוביץ, ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות', יצגו את החברה. את חברי הדירקטוריון ייצג עו"ד אורי שורק, מנהל מחלקת ליטיגציה במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x