$
משפט

שוחררו 8 הישראלים שנעצרו בפיליפינים בחשד לתרמית; "לא ביצעו עבירות"

הישראלים שעובדים בחברת IBD-M ישובו לארץ; פרקליט המדינה במנילה: "לאחר בחינה מדוקדקת של העובדות והראיות, הגענו למסקנה שהחשודים לא ביצעו את העבירות המיוחסות להם"

תומר גנון ורן אברמסון 15:4514.06.18

שמונת הישראלים שנעצרו בשבוע שעבר בפיליפינים שוחררו היום (ה') ממעצר ללא תנאים וישובו לישראל. הישראלים, שנעצרו במסגרת חקירת ענק מתוקשרת בחשד לתרמית משקיעים, עובדים בחברה פיליפינית בשם International Branding Development Marketing - IBD-M.

התובע הכללי במנילה בירת הפיליפינים, חורחה קטלן ג'וניור, הודיע לבית המשפט במפתיע כי "לאחר בחינה מדוקדקת של העובדות והראיות,הגענו למסקנה שהחשודים לא ביצעו את העבירות המיוחסות להם".

הישראלים שנעצרו בפיליפינים הישראלים שנעצרו בפיליפינים צילום: סאנסטאר מנילה

 

לפני כשבוע פשטו שוטרים פיליפינים מכוח משימה למאבק בפשעי סייבר על מוקד טלפוני במנילה ועצרו 482 בני אדם בחשד להונאה פיננסית. לטענת המשטרה המקומית, החברה עסקה במכירת מניות של חברה בריטית שכלל לא קיימת. 

 

על פי הפרסומים בכלי התקשורת בפיליפינים, המעצר התבצע בעקבות תלונות של לקוחות החברה מכמה מדינות, ביניהן אוסטרליה ודרום אפריקה. המשטרה הפיליפינית טענה שמי שניהל את המזימה לכאורה היו שמונת הישראלים העצורים, שהוצגו לתקשורת במסיבת עיתונאים, שבה גם הוקראו התלונות. עורכי הדין רונן רוזנבלום, ז'ק חן וסתיו סער, טסו לפיליפינים על מנת לייצגם בהליכים.

 

"המעשים הללו", נכתב בהודעה ששלח התובע קטלן לבית המשפט, "בוצעו לכאורה נגד המתלוננים זמן רב לפני שהוצא צו החיפוש (למשרדי החברה שבה נעצרו הישראלים, ת.ג ור.א). המתלוננים טענו שהם התבקשו להשקיע בחברה שבנידון במהלך הרבעון האחרון של 2017 או בתחילת 2018. מהבדיקה עולה בבירור כי המעצר של החשודים לא מבוסס על העבירות שיוחסו להם. לכן, יש לשחרר את החשודים, אלא אם הם עצורים בגלל סיבה אחרת. התלונות נגדם ייבדקו במסגרת חקירה רגילה שתחל ב-6 ביולי במשרד המשפטים".

 

מטעמה של החברה הפיליפינית IBD-M נמסר: "החברה מברכת על שחרורם של כל עובדיה ומנהליה. פרקליט המדינה בפיליפינים וצוות פרקליטים שבדק את המקרה החליטו שאין כל עילת מעצר בתיק זה בהיעדר תשתית ראייתית מינימאלית לחשדות והורו על שחרורם ללא כל תנאים מגבילים. ההחלטה מדברת בעד עצמה ומלמדת על הפער העצום שבין פרסום החשדות בתקשורת לבין המציאות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x