שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תשתיות

כפר סבא הירוקה: שני בניינים נוספים בפרויקט בוטניקה כמענה לביקושים הגוברים בעיר

על רקע מספר התחלות הבנייה המועט בכפר סבא במהלך 2017, מתוכנן שדרוגה של שכונת גבעת אשכול. וגם: שלב ג' בפרויקט חדש של קבוצת משכנות אורבניקה יצא לדרך

יובל גולן 10:0020.05.18

בשיתוף משכנות אורבניקה

 

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שבחנה את היקפי התחלות הבנייה בשנת 2017, עולה כי הוחל בבנייתן של 46,300 דירות – כלומר, נרשמה ירידה של 14.1% לעומת שנת 2016 (53,900 דירות). זאת בעוד שיעד הממשלה לכמות השנתית של התחלות הבנייה עמד על 60 אלף יחידות דיור. "רבות מהתחלות הבנייה בישראל הן על קרקע פרטית – והירידה בקצב היא בעיקר בקרקעות אלה. מדובר במצב שבו השוק מגיב לכך שהמדינה בונה על קרקעותיה דירות לזוגות הצעירים במחיר למשתכן וחלק מהקבלנים מחכים כתוצאה מכך ולא בונים על קרקע פרטית", כך אמר מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק בכנס התחדשות עירונית של ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב־יפו־בת ים בחודש שעבר.

 

יחד עם זאת, לפי הלמ"ס, במספר רשויות, גם כאלה שחתמו בשנים האחרונות על הסכמי גג, כמעט שלא הייתה בנייה חדשה במהלך שלושת הרבעונים הראשונים של 2017. מבין הערים שגודל אוכלוסייתן הינו 25 אלף איש ויותר, נמצאו עשר רשויות שבשטח שיפוטן נרשם מספר התחלות בנייה זניח ביותר – פחות מ־150 דירות. בלטה במיוחד ברשימה זו העיר כפר סבא שבה נרשמו באותם תשעה חודשים 131 התחלות בנייה בלבד. העיר דורגה במקום העשירי ברשימה. לאור העובדה כי מספר תושביה של כפר סבא עבר את רף ה־100 אלף, אמנם עם צפיפות אוכלוסין של 6,826 נפש לקמ"ר, נראה שמדובר בנתון נמוך מאוד הגורם לעליית מחירי הדירות בעיר. מעיריית כפר סבא לא נתקבלה התייחסות בנוגע להיקפי הבנייה בעיר, אולם נמסר כי אגף ההנדסה פועל לקיצור ולייעול תהליכי התכנון והרישוי לטובת שיפור השירות וקידום הליכי התכנון בעיר. "האגף אמון על הפיכת תכנון עתידי לתכנון מיידי, תוך הקפדה על שימור ופיתוח כפר סבא כעיר שנעים לחיות בה, יצירת העיר כעיר ירוקה ידידותית לסביבה, מצוינות תכנונית על ידי בינוי ופיתוח איכותי לבנייה הציבורית והפרטית", נכתב באתר העירייה.

בנובמבר 2017 התכנס קבינט הדיור לאישור מספר תכניות בנייה, ובין השאר, תכנית בנייה בצפון כפר סבא על שטח של כ־1,000 דונם קרקע חקלאית השייכת למושב צופית. לבסוף הוחלט להימנע מאישור התכנית בצפון העיר לנוכח התנגדויות רבות. על פי התכנית, בשטח המדובר בצפון כפר סבא היו צפויות להיבנות 7,000 יחידות דיור חדשות. התכנון למתחם צפוי היה להתבצע על ידי רשות מקרקעי ישראל ואמור היה לעבור ותמ"ל – ועדה ארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור – שתפקידה לזרז הליכי בינוי ברחבי הארץ. כאמור, בסיכום אותו דיון ירדה התכנית משולחן קבינט הדיור ולא הוכרזה כתכנית במסלול ותמ"לי (מסלול באישור מהיר) לאור התנגדותם של משרד החקלאות ומרכז המועצות האזוריות לתכנית, עקב חשש מפגיעה בשטחים חקלאיים מעובדים של מושב צופית שבשולי העיר כפר סבא. על פי הסיכום שהושג, משרד החקלאות יפעל לאיתור תכנית חלופית אשר תגובש בתקופה הקרובה בתיאום עם משרד האוצר, וזאת במטרה להחריג את השטחים החקלאיים של מושב צופית מתכניות בנייה מסיביות עתידיות.

פרויקט בוטניקה בכפר סבא הירוקה   פרויקט בוטניקה בכפר סבא הירוקה הדמיה: Viewpoint

 

מסקירה נדל"נית שבוצעה באחרונה עולה כי מחיר ממוצע של דירת ארבעה חדרים בכפר סבא ברבעון השלישי של 2017 היה 1.97 מיליון שקלים – עלייה של ארבעה אחוזים ביחס לרבעון המקביל בשנה הקודמת.

 

על רקע המחסור החמור בדירות חדשות בעיר, פתחה באחרונה החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא בפרויקט התחדשות עירונית בשכונת גבעת אשכול בעיר. הפרויקט מהווה שילוב בין שיקום שכונות והתחדשות עירונית. היוזמה החדשה לשדרוגה של השכונה כוללת שיקום וחידוש עשרה מבני מגורים עם 224 יחידות דיור והוספת כ־169 דירות חדשות, שמתוכן ימכרו 112 דירות לזוגות צעירים בהגרלה על פי קריטריונים.

 

חרף העובדה כי מדובר בבשורה מסוימת עבור תושבי העיר הכמהים לדירות חדשות, נראה כי עדיין מדובר על טיפה בים מבחינת התחלות הבנייה בכפר סבא, הן מבחינת כמות הדירות המועטה שתתווסף והן מבחינת לוחות הזמנים הארוכים הצפויים עד להשלמת הפרויקט.

 

נראה כי גם בשנת 2018 כמות התחלות הבנייה בכפר סבא תהיה נמוכה למדי, ולמעט מספר פרויקטי תמ"א 38 לא נצפית בנייה חדשה משמעותית בעיר. פרויקט מסקרן שדווקא כן יחל להיבנות בשבועות הקרובים הינו שלב ג' בפרויקט בוטניקה של קבוצת משכנות אורבניקה. מדובר בשני בניינים נוספים המהווים המשך ישיר לארבעה בניינים של שבע קומות שנבנו בשלבים א' ו־ב' של הפרויקט. שלב ג' והאחרון של הפרויקט כולל כאמור שני בניינים נוספים, ובסך הכל: 58 דירות. "פרויקט בוטניקה נבנה במיקום הטוב ביותר בשכונת כפר סבא הירוקה הנמצאת בצפון-מערב העיר", אומר גיא גפני, סמנכ"ל חברת הבנייה משכנות אורבניקה. "החברה רכשה את הקרקע לפני מספר חודשים וקיבלה באחרונה היתר לבניית הפרויקט. כפר סבא הירוקה היא שכונה קהילתית ואינטימית הכוללת פארקים וריאות ירוקות, מוסדות חינוך, מרכזים מסחריים ומגרשי משחקים וספורט. השכונה תוכננה בצורה ייחודית כך שנבנו בה גשרונים להולכי רגל ורוכבי אופניים המאפשרים מעבר בטוח ממקום למקום בשכונה מבלי לחצות כבישים כלל".

 

לדברי גפני, "על אף יתרונותיה הרבים, שכונת כפר סבא הירוקה מאופיינת בבנייה צפופה ופרויקט בוטניקה נחשב לאחד המבוקשים שבה לאור העובדה כי הוא ממוקם בקצה השכונה ובסמוך לפארק בוטני ולפארק הכולל מתקני משחק לילדים, שבילי אופניים, שבילים מוצלים ותאורה דקורטיבית".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל רעננה זירת הנדלן
מנכ"ל קידר מבנים: "רעננה הולכת להריסה ובנייה - ואנחנו נהיה שם"
פאנל שהם זירת הנדלן
שכונת הדרים תחילה: כך ייראה הבום הנדל"ני בשוהם