$
תשתיות

אנרג'י פארק חדרה: חברת קרקעות ישראל רכשה אופציה נוספת ל־28 דונם

בנוסף, בחברה השלימו רכישת 6 דונם במתחם. ראש עיריית חדרה: "המתחם יספק תעסוקה, תעשייה ועסקים שיזרימו לקופת העירייה עשרות מיליוני שקלים בשנה"

דניאל שפיר 09:3810.04.18

בשיתוף קרקעות ישראל

 

על רקע התבססותה של העיר חדרה כאחת הערים בעלות גידול האוכלוסין המואץ בישראל, מסתמנת העיר גם כמוקד תעסוקה עתידי לתושבי מישור החוף הצפוני כולו. מתחם העסקים והמסחר הענק אנרג'י פארק, הנמצא בשלבי תכנון מתקדמים (כאשר חלק מהבנייה כבר החלה), משתלב היטב בחזון הזה, וצפוי עם השלמתו לשמש מרכז התעשייתי והתחבורתי הגדול ביותר בין חיפה לתל אביב. הפארק משתרע על כ־450 אלף מ"ר של תעסוקה ומסחר, והוא יכלול מתחמי תעשייה, בנייני משרדים ועסקים, מרכז תחבורה משולב למסוף אוטובוסים ולרכבת, חניונים ציבוריים, קניון ענקי עתיר פעילויות ואזורי מסחר נוספים.

 

אתר אנרג'י אתר אנרג'י באדיבות קרקעות ישראל

 

"הלקוחות נהנים מרווח יזמי גבוה מאוד"

קרקעות ישראל, חברה העוסקת בשיווק קרקעות, רכשה לפני כארבעה חודשים אופציה של שישה דונמים במתחם והחלה בשיווקם. הצלחת תהליך השיווק שבמסגרתו נמכרו למשקיעים קרקעות בשטח כולל של כ־9,000 מ"ר בתוך כחודשיים בלבד, ובכך השלימה את רכישת הקרקע. בהמשך החברה רכשה אופציה של 28 דונמים נוספים, המקנים זכויות בנייה של כ־45 אלף מטרים רבועים. העסקה נעשתה בליווי משפטי של משרד מ. פירון.

 

לצורך העניין הקימה חברת קרקעות ישראל חברת בת בשם Together, והחלה בסיועה המשפטי של עו"ד יעל נתן תשבי ממשרד מ. פירון בשיווק הקרקעות על פי מודל תפעולי של חוויה שיתופית. במסגרת זו מלווה החברה את הקונים במשך כל הליך הרכישה ועד לשלב קבלת טופס 4, כאשר השטחים משווקים למשרדים קטנים באופן שמיטיב מאוד עם הרוכשים.

 

בני לחמיש וירון תשבי, בעלים ומנכ"לים בחברת קרקעות ישראל מסבירים: "הלקוחות נהנים מרווח יזמי גבוה מאוד, זאת מפני שהשכירות במשרדים קטנים לכל מטר רבוע גבוהה בהרבה מאשר במשרדים גדולים. אנחנו מצדנו נספק לבעלים שירותים נחוצים כגון חדרי ישיבות ומרחבים משותפים".

 

יתרונות נוספים, מדגישים לחמיש ותשבי טמונים בכך ש"הלקוחות רוכשים את הקרקע להשקעה. בנוסף, יש להם רווח יזמי בכך שאנחנו מלווים אותם. עלות מטר רבוע עולה סביב 6-6.5 אלף שקלים לעומת כ־15 אלף שקלים למ"ר בהמשך. על ההון העצמי יכולה להיות תשואה של כ-20%. חשוב להבין: הלקוח לא רק קונה את הקרקע, הוא עושה עסקה – הוא רוכש את הקרקע ונכנס לתוך קבוצת משקיעים מאוגדת בתוך הסכם שיתוף. החלקות שלנו הן חלקות בשלמות, שזה מאוד משמעותי בעסקאות כיוון שלמעשה אין לנו שותפים לקרקע. הקרקע משווקת על ידנו ובכך הלקוחות מאוגדים בהסכם שיתוף, מה שיקל על הליכי התכנון והבנייה העתידיים".

 

"אנחנו מכוונים לגופים גדולים"

ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן, מדבר על השאיפות מאחורי הפרויקט החדש: "חדרה ממותגת כעיר האנרגיה של ישראל ואנחנו מנסים למשוך גופי אנרגיה, חברות קטנות כגדולות להשקיע כאן. מדובר במרכז עסקים גדול מאוד. אנחנו משדרים ומכוונים לגופים גדולים שיבואו לקבוע את משכנם פה. חשוב לקחת בחשבון את המיקום המצוין של המתחם בקרבת אסדת הגז שבים, חברת החשמל ונמל מקומי. זהו משכן שמתאים לכל חברה ובעיקר לתעשיית ההייטק".

 

ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן צילום: צביקה טישלר

 

כאשר מדברים על היתרונות ובעיקר על אלו התחבורתיים, זה המקום לציין מקום שתחנת הרכבת חדרה מערב החדשה תוקם בלב המתחם וכחלק ממסוף תחבורה ראשי וחדש של העיר שיתפרס בסך הכל על פני שטח של 134 אלף מ"ר. תחנה זו תשמש למעשה כתחנת העצירה היחידה בין חיפה לתל אביב לאורך המסילה החדשה של הרכבת החשמלית המהירה בקו זה.

 

פארק העסקים שבתוך המתחם יתפרש על פני שטח של 92 דונמים, ומתחם נוסף בשטח כולל 127 דונמים יוקצה למסחר ולתעשייה גם יחד. קניון "מול החוף", המהווה חלק מן המתחם, מצוי כבר בשלבי בנייה מתקדמים וכבר כעת כ־70% משטחי המסחר שבמקום הושכרו - כך מדווחת "אמירי גן", השותפה במרכז הקניות יחד עם חברת "שיכון ובינוי נדל"ן". מרבית השוכרים הם רשתות מוכרות, שכבר חתמו על חוזי השכרה ארוכי טווח. החנויות והמסעדות הראשונות בקניון צפויות לפתוח את שעריהן כבר במהלך הזמן הקרוב.

 

בין האטרקציות שיציע הקניון ניתן למצוא מתחם אולמות קולנוע מתקדמים, בריכת גלים מהגדולות בעולם, חדר כושר, באולינג ומתקן שעשועים ייחודי. המרכז בנוי כמרכז קניות דו קומתי פתוח המשלב קניות ובילוי במקום אחד. בנייתו נמצאת כאמור בעיצומה ומיד בסמוך לפתיחתו הרשמית יחל שלב הבנייה הבא שיכלול חמישה מגדלי משרדים בני 22 ו־24 קומות, שהשכרת שטחיהם מצויה גם היא בעיצומה. הקניון וחמשת המגדלים מהווים את חלקו הראשון של המתחם כולו. למתחם חלק נוסף, בשטח דומה, המתוכנן ברובו למבני תעסוקה ותעשייה ומקצתו למסחר, והוא מהווה בעיניי היזמים הזדמנות פז לשיווקו לחברות וליחידים המחפשים אפיקי השקעה מועילים בתשואה גבוהה.

 

גנדלמן מציין עוד כי להערכת היזמים, רוב הקהל שיגיע למתחם העסקים ולמרכז הקניות לא יורכב ממקומיים - אלא מאנשים שיגיעו אליו במיוחד בשל מיקומו הנוח על כביש 2, הסמיכות לתחנת הרכבת, וכמובן בשל ההיצע המגוון של פעילויות שיהיו במקום. "ילדים יוכלו לרדת מהרכבת, להיכנס לפארק המשחקים ללא כבישים וללא נסיעות, לשחק ולחזור הביתה ברכבת. המתחם ימשיך את התנופה שחדרה נמצאת בה ויספק תעסוקה, תעשיה ועסקים, שיזרימו לקופת העירייה עשרות מיליוני שקלים בשנה", מסכם ראש העיר.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן