$
תשתיות

שוק הנדל"ן בחדרה: נרשמה עלייה של 8% במחירי דירות 4 חדרים

חדרה מדורגת שישית בארץ בנתוני הגירה חיובית עם תכנית מתאר מעודכנת ח"ד 2020, טיילת חדשה ותנופת בנייה בשכונה הוותיקה עין הים, כדוגמת הפרויקטים אקווה ויו ואקווה פריים

רותי זילברברג 10:5518.04.18

בשיתוף עמרם אברהם ואפי קפיטל

 

חדרה היא עיר עם פוטנציאל מרשים: מרחק נסיעה קצר יחסית גם מחיפה וגם מתל אביב, רצועת חוף באורך של כשבעה קילומטרים, מתחנת הכוח ועד מכמורת, פארקים נרחבים ושטחים אקולוגיים ותנופת בנייה. העיר הממוקמת בשרון הצפוני משתרעת על פני כ־51 אלף דונם, בדומה לשטחה של תל אביב־יפו אבל בלי הצפיפות: 1,811 נפש לקמ"ר בחדרה לעומת 8,466 נפש לקמ"ר בתל אביב־יפו. ביוני 2017 נספרו לראשונה בחדרה למעלה מ־100 אלף תושבים ותושבות. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חדרה ניצבת במקום השישי בארץ בנתוני הגירה חיובית.

 

 

 חדרה, מבט על  חדרה, מבט על צילום: עמית שעל

 

"ההשקעה האדירה בכל הקשור לאיכות הסביבה ואיכות החיים בעיר מביאה תוצאות חיוביות", אומר ראש העיר צביקה גנדלמן. "הפארקים החדשים שהוקמו ונפתחו לרווחת התושבים, ההשקעה האדירה בתרבות הפנאי, המצוינות של מערכת החינוך בעיר, שעשתה קפיצת מדרגה משמעותית בארבע השנים האחרונות – מושכים תושבים חדשים לעיר".

 

תנופת הבנייה וצפי גדילת האוכלוסייה בחדרה

לצד תשתיות מתפתחות ומודעות גוברת לאיכות חיים וסביבה העיר פועלת גם לקידום תרבות פנאי נרחבת, טיילת חדשה, פארקים אקולוגיים ושורת מלונות, לצד תנופת בנייה בשכונות מגורים ברחבי העיר. חדרה ייחודית בין ערי הארץ בכך שרק 7% מהבעלות על הקרקע בתחומה היא בבעלות מקרקעי ישראל, בעוד יתרת השטח נמצאת בבעלות פרטית. בעקבות תכנית המתאר ח"ד 2020 (שכבר פורסמה אולם טרם אושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה), ועל פי עסקות שבוצעו באזור, שווי השקעות בתחום קרקעות חקלאיות בסביבת חדרה זינקו במהלך ארבע השנים האחרונות במאות אחוזים. 

 

יחד עם זאת, בחדרה נרשמת עלייה מרשימה במחירי הדירות. לפי בדיקת אתר יד 2, מחירי דירות 4 חדרים בחדרה עלו בתקופה האחרונה ב־8% לעומת השנה שקדמה לה – ממחיר ממוצע של 1.23 מיליון שקלים בממוצע בסוף 2016 עד למחיר ממוצע של 1.33 מיליון שקלים בדצמבר 2017. בדיקת מחירי השכירות מראה גם היא עלייה, אם כי מתונה יותר: כ־4% בממוצע עלייה בגבוה דמי השכירות לדירות של 3 ו־4 חדרים.

 

פרויקט אקווה ויו בשכונת עין הים בחדרה של חברת עמרם אברהם פרויקט אקווה ויו בשכונת עין הים בחדרה של חברת עמרם אברהם הדמיה: Evolve Media

 

במסגרת תכנית המתאר ח"ד 2020 המדינה הפשירה קרקעות לטובת בניית מאות יחידות דיור בשכונות פארק חדרה ורובע הים. בשכונות ותיקות יותר, כדוגמת עין הים, רואים תנופת בנייה למשל בפרויקטים אקווה ויו (AQUA View) ואקווה פריים (AQUA PRIME) של חברות עמרם אברהם ואפי קפיטל, אשר בנו בשכונה 10 מגדלי מגורים בעלי 25-16 קומות כל אחד. "מהמלאי של הדירות הללו נותרו דירות אחרונות למכירה", אומר עדי גייר, סמנכ"ל השיווק של חברת הייזום והביצוע עמרם אברהם, "ועוד שני בניינים נוספים ששיווקם יחל בעוד מספר חודשיים. הבניינים נושקים וצופים לים וליער חדרה, ואף משקיפים על הטיילת החדשה שנבנתה בעיר".

 

בפרויקט של חברת עמרם אברהם מוצעות דירות יוקרה בסטנדרט מחירים גבוה יחסית לאזור: דירות 4 חדרים נמכרות החל ב־1.9 מיליון שקלים, 5 חדרים החל מ-2.3 מיליון שקלים ואילו מחירי הפנטהאוזים בעלי נוף לים נעים בין 2.7 ל־3.6 מיליון שקלים. עין הים היא אחת השכונות הדרומיות בחדרה, בצדו המערבי של כביש 2. המרחק ממרכז העיר מקנה לשכונה אווירה ייחודית על רקע סביבה בעלת תשתיות מפותחות. "התשתיות באזור עברו פיתוח מלא, הכל סלול, מרובד ומגונן", מוסרים בעירייה. "בית ספר בשכונה עבר הסבה לקמפוס שייקרא הקמפוס המערבי וייתן מענה לתלמידים מגיל הגן ועד להנדסאים".

 

חדר הקרנה בבניין דוגית, פרויקט אקווה ויו בשכונת עין הים בחדרה של חברת עמרם אברהם   חדר הקרנה בבניין דוגית, פרויקט אקווה ויו בשכונת עין הים בחדרה של חברת עמרם אברהם הדמיה: Evolve Media

 

חדרה בדרך להפוך למטרופולין

בדו"ח תרחישי אוכלוסייה אזוריים לישראל בשנים 2040-2015, שהוכן על ידי המועצה הלאומית לכלכלה באוגוסט 2017, פורסם צפי שעל פיו אוכלוסיית העיר חדרה בשנת 2040 תמנה מעל ל־200 אלף תושבים, ובנפת חדרה יחיו יותר מ־340 אלף איש ואישה. תחזיות אלו, במידה ותתגשמנה, יהפכו את חדרה לאחד המטרופולינים הגדולים בארץ.

 

אחד החששות בסביבת העיר חדרה והאזור הסמוך לה הוא נושא זיהום האוויר, אולם נראה כי גם בנושא זה ישנן בשורות חיוביות. מערכת סינון סולקנים חדשה שהותקנה בתחנת כוח מספר 5 הפחיתה את פליטת תחמוצות הגופרית ב־80% וקרוב ל־90% מתחמוצות החנקן ותופעל בקרוב גם מארובה 6 בתחנת הכוח. המודעות לנושאים אקולוגיים באזור היא גבוהה ובאה לידי ביטוי בבניית פארקים אקולוגיים אשר יטפלו גם בנושא האקוויפר וחלחול מי התהום באזור, ואפילו בתכנון בית משפט חדש בעיר אשר 80% מצורכי האנרגיה שלו יסופקו באמצעות אנרגיה מתחדשת והטמעת אלמנטים חדשניים בבנייה, החוסכים בצריכת האנרגיה.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"