$
חדשות טכנולוגיה

הרכב האוטונומי של טסלה התנגש בכבאית ב-105 קמ"ש

המכונית, שנשלטה בידי תוכנת טסלה, ספגה נזק כבד; לפי טסלה, התאונה נבעה מהקושי של מערכות אוטונומיות בזיהוי רכב חונה. בתוך כך, הודיע מנכ"ל אובר שיעלה לכבישים מונית אוטונומית עד אמצע 2019

יואב סטולר ושירות כלכליסט 15:2124.01.18

כלי רכב אוטונומיים יעלו בקרוב לכבישים בצורה נרחבת, מה שמעלה את החשש מתאונות; בתחילת השבוע גרם רכב ניסיוני של טסלה לתאונה, בעודו נוסע במצב אוטונומי. המכונית התנגשה בכבאית שחנתה בצד הכביש, לא רחוק מלוס אנג'לס. הרשויות בקליפורניה טרם פתחו בחקירה רשמית, אך הצהירו שהן אוספות מידע בנוגע לתקרית.

 

 

לפי הערכות, התנגשה המכונית מדגם טסלה S בכבאית במהירות של כ-105 קמ"ש. נזק כבד נגרם לרכב של טסלה, אך נהגו יצא ללא פגע.

 

יצרנית הרכב האמריקאית, שכבר ידעה בעבר תאונה קטלנית במכונית מתוצרתה, הסבירה שהמערכת שנבחנה במכונית האמורה אינה כזו שנועדה להחליף את הנהג לחלוטין. לפיה, על הנהג להקפיד על תשומת לב ולאחוז בהגה גם כשהיא פועלת. בנוסף, הסבירה טסלה שהתאונה נבעה מתקלה מוכרת במערכות נהיגה חכמות: הקושי בזיהוי מכוניות חונות.  

 

המכונית של טסלה, שתולה בתוך הכבאית המכונית של טסלה, שתולה בתוך הכבאית צילום: twitter / CULVER CITY FIREFIGHTERS

 

 

ניסויי רכב אוטונומי נערכים מזה זמן מה בהיקפים הולכים וגדלים - שצפויים להגיע לשיא בשנתיים הקרובות. מנכ"ל אובר, דארה קוסרשאהי, הצהיר אמש שהחברה שלו תשיק רכב אוטונומי מלא עד אמצע 2019: "אני מאמין שיהיו לנו מכוניות אוטונומיות על הכביש תוך 18 חודשים", אמר בנאום בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. "ולא כניסוי, אלא בשימוש אמיתי".

 

לפי קוסרשאהי, המוניות האוטונומיות יחליפו את פעילות הנהגים באובר בצורה הדרגתית; לדבריו, ב-95% מהמקרים בהם המיפוי לא יהיה מדויק מספיק או שמזג האוויר יהיה בעייתי ייבחר נהג אנושי למשימה ולא רכב עצמוני. ואולם, אמר שאובר שואפת לעבור לנסיעות אוטונומיות באופן מלא בתוך כמה שנים, כשהמשתמשים יוכלו לבחור אם לנסוע בכלי אוטונומי או שנשלט בידי נהג.

 

 

 

ההערכה של קוסרשאהי אופטימית מאוד, בהתחשב בכך שהחברה נתבעה בידי Waymo של אלפבית בגין גניבת סודות מסחריים בתחום המכונית העצמונית. המשפט עדיין מתנהל, ואם תפסיד אובר, יצטרך קוסרשאהי להציג לוחות זמנים שונים בתכלית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x