$
תעופה וחלל

לראשונה: נחיל רחפנים שימש לתקיפת יעד צבאי

כוחות רוסיים בסוריה הותקפו בידי להק של 13 רובוטים מעופפים זעירים, כחלק ממבצע רחב של כוחות המורדים; לכל רחפן חובר מטען נפץ קטן - מה שהפך אותו לפצצה מונחית שקשה ליירט

רפאל קאהאן 19:2911.01.18

רחפנים פשוטים, שניתן לקנות בחנויות, הפכו לראשונה לכלי נשק מתקדם והופעלו כנחיל. כוחות רוסיים הפרוסים בסוריה הותקפו בשבוע האחרון ע"י נחיל של 13 רחפנים - כך דיווח משרד ההגנה הרוסי.

 

 

המבנה היה חלק ממתקפה מתואמת של כוחות מורדים נגד בסיס חיל האוויר הרוסי חמיימים וכן נגד בסיס חיל הים בטרטוס. המתקפה נבלמה ולא נמסר מה היקף הנזק שנגרם על ידי הרחפנים. עד כה, שימשו רחפנים אזרחיים למטרות צבאיות בהיקף מצומצם ביותר, בעיקר למטרות איסוף מודיעין.

 

שימושים חדשים לרובוט המעופף שימושים חדשים לרובוט המעופף

 

 

על פי הדיווח, 6 מהרחפנים יורטו בהצלחה באמצעות כלי לוחמה אלקטרונית, ככל הנראה משדרים שהקשו על השליטה בהם. 7 נוספים הופלו באוויר באמצעות טילי נ"מ מדגם פנציר-S, מערכת הגנה אווירית מתקדמת ויקרה, שכל טיל שלה עולה פי כמה וכמה מכל נחיל הרחפנים שנשלח.

 

 

 

 

 

למרות שהיו אלה רחפנים פשוטים, הם עדיין יכלו לגרום נזקים גדולים למטרות; מטעני הנפץ שחוברו אליהם יכלו להשמיד מטוסים חונים, להצית מצבורי דלק ולהרוס אנטנות, מה שיכל לחשוף את הבסיסים למתקפות קרקעיות נרחבות.

 

על פי הצבא הרוסי, הטווח המקסימלי של הרחפנים עשוי להגיע לכ-100 ק"מ, מה שעושה אותם לאיום מהותי; מדובר בטווחים דומים לשל דגמים מסוימים של טילי שיוט וחימוש מונחה אחר. זאת ועוד, כלים כגון אלה נגישים לגורמים רבים ללא השקעה כספית גדולה. משרד ההגנה הרוסי רמז שהוא לא מאמין שכוחות המורדים היו מתוחכמים דיים כדי לבנות את הכלים הללו, והעלה חשד שהם סופקו על ידי גורם חיצוני כגון ארה"ב; הפנטגון הכחיש בכל תוקף את הטענה הרוסית.

 

 

 

השימוש של רחפנים במסגרת צבאית פותח עידן חדש של לוחמה אווירית. כעת גם כוחות בעלי גב כלכלי מוגבל יוכלו לבצע מתקפות אוויריות שעשויות להביא לנזק רב. מערכות יירוט רחפנים הם מצרך נדיר למדי כיום וגם אם הן זמינות לצבאות מתקדמים - התקפה מסיבית של עשרות או מאות רחפנים ממוקשים על מטרות אזרחיות בידי ארגוני טרור הוא איום מוחשי ומסוכן למדי שכרגע אין עדיין מענה יעיל נגדו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x