$
חדשות טכנולוגיה

יגאל אונא מונה לראש מערך הסייבר הלאומי

אונא (46) מכהן כיום כראש היחידה לטכנולוגיות סייבר במערך הסייבר הלאומי; לפני כן שימש כראש אגף סיגינט-סייבר בשב"כ

רפאל קאהאן 14:1429.12.17

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (ו’) כי החליט למנות את יגאל אונא לתפקיד ראש מערך הסייבר הלאומי, במשרד ראש הממשלה. המינוי טעון את אישור הממשלה.

 

אונא, בן 46, מכהן כיום כראש היחידה לטכנולוגיות סייבר במערך הסייבר הלאומי. הוא הגיע למערך הסייבר הלאומי לאחר 29 שנים בהן שירת במערכת הביטחון בתפקידי מודיעין אותות וסייבר המשלבים מודיעין, פיתוח והטמעת טכנולוגיות ומבצעים אופרטיביים וכן בתפקידי מטה ובניין כוח.

 

אונא הוא יוצא יחידת 8200 באמ"ן וכן שירת בתפקידי ניהול בכירים בשירות ביטחון כללי. בשנים 2014-2017 כיהן כראש אגף סיגינט-סייבר בשב"כ, עד למינויו כראש היחידה לטכנולוגיות סייבר במערך הסייבר הלאומי ביוני 2017.

 

נתניהו אמר כי "לאונא ניסיון רב בכל תחומי הסייבר וביחידות הסייבר השונות במערכת הביטחון. אני משוכנע שהוא יביא את ניסיונו העשיר להמשך בניית מערך הסייבר ולהתמודדות מוצלחת מול אתגרים ביטחוניים מורכבים".

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: LinkedIn
אונא יחליף את ד''ר אביתר מתניה שכיהן עד כה בתפקיד ראש מערך הסייבר וכן ראש מטה הסייבר הלאומי אותו הקים לפני כשש שנים. משרד רוה"מ הודיע על פרישתו של מתניה לאחר שהשלים את הקדנציה שלו בתפקידו מוקדם יותר החודש.

 

ראש הממשלה הודה למתניה על תרומתו לבניית מערך הסייבר: "אני מבקש להודות לד"ר אביתר מתניה – שמסיים את כהונתו כראש מערך הסייבר הלאומי לאחר 6 שנים. אביתר הקים את המערך ותרם תרומה רבה לביטחון הלאומי והפיכתה של ישראל למעצמת סייבר בקנה מידה עולמי. אני מאחל לאביתר הצלחה רבה בהמשך דרכו."

 

עוד הודה נתניהו גם לבוקי כרמלי על תפקודו כראש רשות הלאומית להגנת הסייבר: "בוקי כרמלי, הקים את הרשות יש מאין, והחל את פעילותו המבצעית של ה-CERT הלאומי. כרמלי ניהל באחריות ובמקצועיות אירועי סייבר רבים בישראל והוביל את תהליך קבלת האחריות מהשב"כ על גופי תשתיות קריטיות של מדינת ישראל".

 

לפני כשבועיים החליטה הממשלה על איחוד יחידות מערך הסייבר הלאומי, ליחידה אחת שתהיה אחראית על כלל היבטי הגנת הסייבר במרחב האזרחי, החל מגיבוש מדיניות ובניין כוח טכנולוגי, ועד הגנה מבצעית בסייבר. זאת לאחר שעד אז היה מורכב המערך משתי יחידות, אך תוך חלוקת אחריות ביניהן.

 

מטה הסייבר הלאומי שהוקם ב-2012 והיה אמון על הובלת האסטרטגיה, המדיניות הלאומית, ובניין הכוח הטכנולוגי בתחום הסייבר בישראל, והרשות הלאומית להגנת הסייבר שהוקמה בשנת 2016 כגוף האופרטיבי המרכזי להגנת הסייבר בישראל שיפעל לצד מטה הסייבר הלאומי כחלק ממערך סייבר לאומי. כעת יגאל אונא יעמוד בראש המערך האחוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x