$
משפט

המשטרה: תשתית ראייתית לעבירות שחיתות נגד אבריאל בר יוסף

העבירות בסעיפים של שוחד, מרמה והפרת אמונים ואיסור הלבנת הון מתייחסות לתקופה בה כיהן כבכיר במל"ל; בר יוסף חשוד שקיבל שוחד מאיש עסקים גרמני כדי לקדם את ענייניו בוועדת צמח, וזאת בתמורה להשקעה בחברה בבעלות בתו

זוהר שחר לוי 17:4823.11.17

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את המשנה לראש המל"ל לשעבר, אבריאל בר יוסף לאחר שהתגבשה תשתית ראייתית לכאורה בעניינו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. החקירה התנהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ולוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

 

 

 

בעת שבר יוסף כיהן כמשנה לראש המל"ל, ובמהלך הליך בחירתו לתפקיד ראש המל"ל בפועל, נדרשה משטרת ישראל לקיים חקירה פלילית אודות פעילותו אשר העלתה כבר בתחילתה חשדות לביצוע מעשים חמורים. על פי החשד, בר יוסף קיבל שוחד מאיש עסקים מגרמניה, מייקל הרצוג, שהשקיע 700 אלפי יורו בחברה הנמצאת בבעלות בתו של בר יוסף, ד"ר הילה פוגל - הסטארט-אפ NIBS. לכך הצטרפו הטבות נוספות שוות ערך וכן הבטחות עתידיות. בתמורה, קידם בר יוסף לפי החשד אינטרסים של איש העסקים הגרמני, בין היתר, בוועדת צמח שדנה במתווה הגז.

 

אבריאל בר יוסף בעת הארכת מעצרו אבריאל בר יוסף בעת הארכת מעצרו צילום: יריב כץ

  

חקירות החשד לעבירות השוחד של בר יוסף נחשפו בנובמבר האחרון, במסגרתם הקפיאה המשטרה 90 אלף שקל מחשבונה של בתו, שנחקרה גם היא בחשד למעורבות בפרשה.

 

ב-2012 שימש בר יוסף כחבר פעיל בוועדת צמח שישבה בניסיון לגבש רגולציה חדשה למשק, לרבות מכסות יצוא לחו"ל. בר יוסף היה בין התומכים בייצוא 53% מהגז הישראלי, כאשר להצבעה שלו הצטרפו גם הממונה על ההגבלים לשעבר דיויד גילה, המשנה ליועמ"ש אבי ליכט ומנכ"ל משרד האנרגיה היום שאול מרידור, שהיה אז סגן ראש אגף תקציבים. מסקנות הוועדה בתחום יצוא הגז התמוססו לאחר פחות משנה. ביוני 2013 אישרה ממשלת ישראל את המסקנות אבל הורידה את רף הייצוא לעד 40%.

 

 

 

לאחר פרשה זו נעצר ונחקר בר יוסף גם בחשד למעורבות בפרשת הצוללות. במסגרת פרשה זו נעצר בר יוסף פעמיים - בפעם הראשונה ביחד עם נציג טיסנקרופ בישראל מיקי גנור ופעם נוספת בעקבות עדותו של גנור כעד מדינה. גם כאן מיוחסות לו עבירות של מרמה וקבלת שוחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x