$
חדשות טכנולוגיה

סטיבן הוקינג: בינה מלאכותית יכולה להרוס את הכלכלה האנושית

בנאום שנשא הוקינג בפסגת האינטרנט בליסבון, הזהיר מפני פיתוח לא מבוקר בתחום בינת המכונה, שיכול להפוך ל"אירוע הגרוע בהיסטוריה של התרבות האנושית". ואולם, אמר שפיתוח נכון ומדוד יסייע במיגור בערות, עוני ומחלות

יואב סטולר 17:2907.11.17

סטיבן הוקינג הזהיר השבוע מפני מצב בו פיתוח לא מבוקר בתחום הבינה המלאכותית ימיט אסון על האנושות. "בלי שנלמד כיצד להתכונן ולמנוע סיכונים פוטנציאליים, AI יכול להיות האירוע הגרוע ביותר בהיסטוריה של התרבות האנושית, שעלול לשבש לחלוטין את הכלכלה שלנו", אמר במסגרת פסגת האינטרנט בליסבון.

 

 

"אני חושש כי AI עשויה להחליף את בני אדם לחלוטין. אם אנשים מעצבים וירוסים, מישהו יעצב AI שמשפרת ומשכפלת את עצמה. זו תהיה צורה חדשה של חיים עם ביצועים טובים יותר".

 

 

הוקינג קרא ליצור מערך כללים מוגדר ליעילות והגבלות בתחום, ובירך את מהלכי החקיקה בנושא שמקודמים באיחוד האירופי מתחילת השנה.

סטיבן הוקינג סטיבן הוקינג צילום: עמית שאבי

 

 

עם זאת, הוקינג מאמין שלטכנולוגיה החדשה יש פוטנציאל חיובי עצום: "ההצלחה ביצירת תוכנות בינה מלאכותית יעילות יכולה להיות האירוע הגדול ביותר בהיסטוריה, או הגרוע ביותר, אנחנו פשוט לא יודעים, נסתמך על זה או שנהרס על ידי זה", הוסיף. "מחשבים יכולים, בתיאוריה, לחקות את האינטליגנציה האנושית, ולחרוג ממנה", אמר והסביר שלפיתוחי AI יכולת לסייע משמעותית במיגור אתגרים בינלאומיים כבערות, עוני ומחלות.

 

"אני אופטימיסט ומאמין שאנחנו יכולים ליצור AI לטובת העולם, שזה יכול לעבוד בהרמוניה איתנו, אנחנו פשוט צריכים להיות מודעים לסכנות, לזהות אותן, לפתח ולבצע תרגולים בצורה הטובה ביותר האפשרית, ולהתכונן לתרחישים שונים מראש", סיכם.

 

 

 

באזוורד עם מלכוד

 

סוגיית הבינה המלאכותית זוכה על פי רוב להתייחסויות חיוביות, מצד אנליסטים, ענקיות טכנולוגיה שמפתחות רשתות עצביות מלאכותיות ויישומים מבוססי AI - ומצד סטארט-אפים רבים שטוענים שהיישומים שלהם נשענים על יכולות למידת מכונה. בחודשים האחרונים ראינו סמארטפונים בעלי מעבדים שנועדו לאפשר הפעלה מהירה יותר של יישומי AI כמו ה-Mate 10 של וואווי וסדרת האייפון האחרונה של אפל.  

 

 

ואולם, יש גם לובי לא מבוטל של גורמים המתנגדים לפיתוח המואץ בתחום - בראשם מייסד טסלה אלון מאסק. לראייתו, נזק בלתי הפיך לאנושות הוא רק עניין של זמן כשמדובר בפיתוח AI, והוא מרבה לנאום על הנושא, לצייץ עליו ולפזר נבואות זעם. נכון להיום, אין בשום מקום בעולם מגבלה אמיתית על פיתוחי בינה מלאכותית, כשאת החקיקה בנושא מוביל האיחוד האירופי. ואולם, גם בו אין עדיין מגבלות חוקיות אמיתיות, אלא רק עבודת מטה מתקדמת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x