• תפריט
כלכלה ומדיניות

דעה

דונלד טראמפ מציג: קרבות ה-IQ שלי עם העולם

מרקס טילרסון, דרך ברק אובמה ועד חברי מערכת הוושינגטון פוסט: כבר כמה עשורים נשיא ארה"ב מתעקש שיש לו את מנת המשכל הכי גבוהה בשכונה. הוכחות? אל תטרחו לבקש

טימותי אובראיין, בלומברג 23:2311.10.17

הנשיא טראמפ קרא תיגר למזכיר המדינה רקס טילרסון לדו-קרב, והציע שהוא והשר הבכיר שלו ישוו את תוצאות מבחני ה-IQ שלהם כדי לראות מי חכם יותר.

 

כדי להיות הוגנים עם הנשיא, טילרסון קרא לטראמפ קודם "טמבל", על פי הדיווחים. גם מחוץ לטראמפלנדיה, זו הזמנה לקרב. "אני חושב שזה פייק ניוז, אבל אם הוא אמר את זה, אני מניח שנצטרך להשוות מבחני IQ", הגיב טראמפ לדברי טילרסון בראיון לפורבס. "ואני יכול לומר לכם מי הולך לנצח".

 

הו כן, אין ספק שטראמפ הולך לנצח. אחרי הכל, טילרסון, לשעבר המנכ"ל של אחד התאגידים הגדולים בעולם אקסון מוביל (ומי שמחזיק בתואר בהנדסה), חייב להיות דביל אם הוא לא הבין לבד שלהטיל ספק בחוכמתו של טראמפ הוא משחק מסוכן. טראמפ תמיד היה הגלדיאטור המוביל בעולם בכל הנוגע לקרבות IQ. 

 

טראמפ. היסטוריה של התרברבויות על מוחו החריף - או שלא? טראמפ. היסטוריה של התרברבויות על מוחו החריף - או שלא? צילום: איי פי

 

ב-2017 הוא "איתגר" את ראש עיריית לונדון, סאדיק קאן, להשוות מבחני IQ אחרי שהאחרון כינה אותו "בור" בעקבות כוונתו של טראמפ להגביל את הכניסה לארצות הברית של מוסלמים כדי למנוע כניסת "טרוריסטים איסלמיים קיצוניים".

 

טראמפ התרברב גם שיש לו IQ גבוה יותר מלג'ורג' וו. בוש, ברק אובמה, ג'ורג' וויל, קארל רוב, וכל הצוות של הוושינגטון פוסט. שמא החמיץ מישהו, טראמפ שיגר אזהרה כללית לכל מי שמפקפק ביכולותיו האינטלקטואליות בציוץ בטוויטר מ-2013 שבו כתב: "סורי, לוזרים ושונאים, אבל ה-IQ שלי הוא אחד הגבוהים - וכולכם יודעים את זה! בבקשה אל תרגישו כל כך טיפשים או חסרי ביטחון, זאת לא אשמתכם".

 

טראמפ דיבר כל כך הרבה על ה-IQ שלו אי שם בתחילת שנות ה-2000 כאשר כיסיתי אותו ככתב וביקשתי לכתוב את הביוגרפיה שלו עד שבאחת ההזדמנויות ביקשתי ממנו להציג לי הוכחות לציוני ה-IQ הגבוהים שלהם טען. הוא מעולם לא עשה זאת.

 

חוסר הביטחון של טראמפ באשר לאינטלקט שלו הוא אחד האלמנטים שחוזרים על עצמם במסע שלו לקבלה הכרה מהציבור בעשורים האחרונים (שתי הרגליים האחרות של חוסר הביטחון של טראמפ הן הסקס אפיל שלו ומצב בריאותו). טראמפ תבע אותי על כך ששאלתי אותו שאלות על עניינים אלה - תביעה שבה הוא הפסיד ב-211.

 

ההתרברבויות של טראמפ על יכולותיו השכליות אפיינו גם את הקמפיין שלו לנשיאות ב-2016. "אני מדבר עם עצמי, מספר אחת, בגלל שיש לי מוח טוב מאוד", טראמפ אמר למראייניו באחת מתוכניות הבוקר, כאשר הם שאלו אותו מי מייעץ לו בעניין יחסי חוץ ודיפלומטיה. "היועץ העיקרי שלי הוא אני, ויש לי אינסטינקט טוב מאוד לדברים כאלה".

 

המומחיות הזאת של טראמפ הורחבה על ידו גם לביטחון לאומי וענייני מודיעין, כפי שציין בראיון בדצמבר האחרון שבו הוא הסביר מדוע הוא לא צריך תדרוכים יומיים. "אני, כאילו, איש חכם", הוא אמר (I'm, like, a smart person). "אני לא צריך שיגידו לי את אותו דבר באותן מילים יום יום בשמונה השנים הבאות".

 

יום לפני שהוא הושבע בינואר, טראמפ אמר במהלך ארוחת צהרים לכבוד הקבינט שלו "יש לנו, by far, את ה-IQ הגבוה ביותר לכל קבינט שאי פעם התכנס" (לאור הערותיו האחרונות, לא ברור איפה הוא דירג את טילרסון באותו זמן".

 

והוא המשיך לדבר על עצמו בגוף שלישי: "האם דונלד טראמפ אינטלקטואל? תאמינו לי אני, כאילו, איש חכם", הוא אמר בפגישה שקיים בסוכנות הביטחון המרכזית יום לאחר השבעתו.

 

בפברואר, הוא רמז שכל מי שמטיל ספק באיסור שהוא הטיל על כניסת אזרחי שבע מדינות מוסלמיות - אינו העיפרון הכי מחודד בקלמר (בשונה מטראמפ עצמו, כמובן): "אני הייתי סטודנט טוב", הוא הבהיר. "תפסתי הכל מהר מאוד, טוב יותר אני חושב מכמעט כולם".

 

ייתכן שלמוסד האקדמי שאותו סיים טראמפ, בית הספר וורטון באוניברסיטת פנסילבניה, יש דעה אחרת בסוגיה זו. בעוד שמספר כתבות פרופיל שפורסמו על טראמפ תיארו אותו כ"ראשון בכיתתו", רשומות מוורטון לא תומכות בכך. ביוגרף של טראמפ, גוונדה בלייר, ציין שלנשיא היו ציונים "מכובדים" באוניברסיטת פורדהם לפני שעבר לוורטון, בית ספר שהוא תיאר כ"חומר לסופר-גאונים" במהלך שנתו הראשונה.

 

עיתון הסטודנטים של אוניברסיטת פנסילבניה, Daily Pennsylvanian, דיווח מוקדם יותר השנה שטראמפ מעולם לא הגיע לרשימת הדיקאן בוורטון. בני כיתתו של טראמפ תיארו אותו כסטודנט חסר ברק. "הוא לא היה אינטלקטואל, אבל זו גם לא היתה המטרה שלו אז", אמר אחד מחברי כיתתו לעיתון. יש לכם הוכחות נוספות ליכולות המוחיות המתקדמות של טראמפ? טוויטר ממתין.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x