$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

כך אישרה טוויטר לטראמפ להכריז מלחמה גרעינית בציוצים

הרשת החברתית פתחה תיבת פנדורה איומה כשהחליטה שכל איום שראוי לדיווח יחשב כשיח לגיטימי, מה למד מארק צוקרברג מברק אובמה על פייק ניוז ולמה המפלגה הקומוניסטית בסין כל כך לחוצה על צנזורת רשת דווקא בתקופה האחרונה

יוסי גורביץ 14:4526.09.17
ידיעה בעלת עניין

 

בתחילת השנה נכנס דונלד טראמפ לבית הלבן; נשיא ארה"ב הנוכחי הוא בריון ידוע, מיזוגן בעל שם וגס רוח ברמה בינלאומית. הכלי העיקרי שלו לבריונות הוא חשבון הטוויטר שלו, והוא השתמש בו כלפי כל מה שזז: מהורים שכולים דרך ספורטאים שהעלו לו את הסעיף, ראש עיר מוסלמי בלונדון ולאחרונה גם נגד מדינה ריבונית ועצבנית, צפון קוריאה.

 

דא עקא, תנאי השימוש של טוויטר אוסרים על איומים. שורה של משתמשים זועמים פנו לרשת החברתית בדרישה שזו תשעה את טראמפ, משום שהוא הפר את תנאי השימוש (ועל הדרך, עלול לגרום למלחמה גרעינית בינלאומית שתזהם את כדור הארץ, תהרוג את יושביו ותמיט את האסון הכי גדול שידעה הפלנטה מאז גנגנם סטייל).

 

 

טראמפ וקים ג'ונג און. מי ילחץ על הכפתור ראשון? טראמפ וקים ג'ונג און. מי ילחץ על הכפתור ראשון? צילום: איי פי, רויטרס

 

 

וזה גרם לטוויטר לחתיכת כאב ראש. טראמפ הוא אולי בריון צווחני, אבל הוא גם נשיא ארה"ב והוא מסוגל לגייס כמויות עצומות של צווחני ימין. אף חברה עסקית לא רוצה להיות במקום הזה.

 

אז טוויטר הודיעה שטראמפ שבר את החוקים והיא, במקום להעניש אותו, תשנה אותם. מעתה, אסור יהיה להשמיע איומים בטוויטר - אלא אם לאיומים הללו יש ערך חדשותי. מאחר וטראמפ מחזיק בתואר כנשיא ארה"ב, כל מה שהוא אומר ייחשב לבעל ערך חדשותי.

 

 

 

 

 

על פניו, הגיוני. אבל במחשבה שניה, פותח את אם כל תיבות הפנדורה: קחו למשל את אבו בכר אל בגדדי, ראש דאע"ש (בהנחה שראשו עדיין מחובר לגופו) שהוא ראש מדינה. הוא הכריז על עצמו כאל אמיר המאמינים, אחרי הכל, ויש לו שטח - כרגע, אמנם, מצומצם למדי אבל עדיין גדול מהוותיקן - כמו גם כוח צבאי, והוא אפילו טובע כסף. האם טוויטר תאפשר לאל בגדדי לצייץ ולהודיע שבמסגרת האיסלם כפי שהוא מבין אותו, בדעתו להזין את טראמפ לצבוע מורעב? כנראה שלא.

 

דוגמא אחרת: צפון קוריאה היא מדינה ריבונית. האם טוויטר תאפשר לקים ג'ונג און לאיים על טראמפ, בהנחה שיוכל לצמצם את עצמו ל140 תווים? לא בטוח. האם היא תאפשר לממשלת בורמה להודיע שבכוונתה להשמיד את הרוהינגה? בעייתי, בין השאר כי זה מסבך את טוויטר במעורבות בפשע של רצח עם. נניח שמחר ייבחר מושל פסיכי מהרגיל באלבמה. האם טוויטר תאפשר לו להודיע שהוא ישקול שימוש בנשק גרעיני נגד מפגינים? אין ספק שהידיעה בעלת ערך חדשותי.

 

נהפוך את זה רגע: לטראמפ מותר לאיים על אנשים כי הוא נשיא ועל כן יש כאן ערך חדשותי. מה עם מישהו שמחליט לאיים על טראמפ? על פניו, הוא מבצע עבירה פדרלית שעונשה עשר שנות מאסר. האם טוויטר תסיר את האיום או תשאיר אותו? אחרי הכל, העובדה שמישהו מאיים לרצוח את הנשיא היא חתיכת ידיעה בעלת ערך חדשותי. האם טוויטר תניח לרוצח הפסיכופט השכונתי להודיע שהוא הולך לבצע טבח בגן הילדים הקרוב? ערך חדשותי ודאי יש כאן, אבל האם אנחנו רוצים לאפשר את זה? נדבר על מקרים שכבר היו. האם טוויטר תניח לטרוריסטים של גיימרגייט לאיים על כותבות פמיניסטיות? הרי לאיום יש ערך חדשותי.

 

בשורה התחתונה, מה נשאר מהאיסור של טוויטר על איומים, אם היא שוקלת אותו על פי הערך המשתנה של "ראוי לדיווח"? כלום. מילים ריקות. אני יודע שאנחנו בעידן טראמפ וכל זה, אבל רצוי שטוויטר לא תסייע לנרמול המצב.

 

בוא, בוא רגע, ילד

 

ב-10 בנובמבר אשתקד אמר מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, שאין דבר כזה פייק ניוז ושאין סיכוי שפייסבוק השפיעה על הבחירות. תשעה ימים לאחר מכן, מדווח הוושינגטון פוסט, קיבל מר פייסבוק פנייה ממר ארה"ב: הנשיא דאז ברק אובמה ביקש לדבר איתו במסגרת כנס שנערך בלימה.

 

אובמה הבהיר לצוקרברג שאם זה מה שהוא חושב, הוא חי בעולם פנטזיה. יש פייק ניוז ויש השפעה על הבחירות, והיא מתבצעת באמצעות פייסבוק. הוא אמר לצוקרברג שאמנם מאוחר לעשות משהו בקשר לבחירות של 2016, אבל שהוא חייב להתאפס על עצמו ומהר, כי בבחירות 2020 זה הולך להיות גרוע הרבה יותר.

 

אז יש דבר כזה, פייק ניוז? צוקרברג אז יש דבר כזה, פייק ניוז? צוקרברג צילום: אי פי איי

 

 

שהשיחה התרחשה אחרי שממשל אובמה דפק את הראש בקיר במשך שנה בנסיון למצוא דרך להתריע על החבלה הרוסית בבחירות מבלי שיאשימו אותו בניצול לרעה של מודיעין נגד המועמד הרפובליקני. פייסבוק, מצידה, אמרה לאחרונה שהיא זיהתה סימנים להתערבות רוסית כבר ביוני 2016, שהיא פנתה לבולשת הפדרלית ושאף אחד לא חזר אליה. מה שלגמרי יכול להיות. רק שזה פחות מסתדר עם הטענה של צוקרברג בנובמבר 2016 ש"אין דבר כזה, פייק ניוז".

 

במקביל, מגיעה ידיעה מטורפת מכיוון אחר: סטיב באנון, הגזען הכי גאה בבית הלבן, ניסה להחדיר אנשים משלו לתוך פייסבוק במהלך הקמפיין. זה היה כשבאנון עדיין היה עורך ברייטברט, ימים ספורים לפני שעבר לנהל את הקמפיין של טראמפ. המטרה היתה לקחת כמה מהאנשים של ברייטברט, להפנות אותם למשרת עריכה בפייסבוק, ולהוביל לכך שהם יינווטו את מדיניות העריכה של החברה בהתאם לצרכי הימין הקיצוני. ככל הנראה לא יצא מזה כלום, אבל לי נמאס מכך שהמציאות מתנהלת כמו רומן גרוע ואם אפשר, הייתי שמח שהיתה חוזרת לימי הריאליזם של ג'יימס בונד.

 

להדק, להדק

 

המפלגה הקומוניסטית הסינית כמרקחה: באוקטובר ייערך הקונגרס הגדול שלה, אירוע שהיסטורית לווה בשפיכות דמים בקרב בכירי המפלגה וחברים שלא קלטו לאן נושבת הרוח. בעשורים האחרונים, המפלגה מקפידה במידת האפשר שהדם יישפך מאחורי הקלעים, אבל לכולם ברור שהולך להיות בלאגן.

 

בנסיון לצמצם את הנזק לעצמה, המפלגה מהדקת בשנה האחרונה במידה גוברת והולכת את אחיזתה ברשת וביכולת של אזרחיה לומר משהו. המפלגה חסמה סופית את ווטסאפ, שנחסמה חלקית כבר ביולי, והיא לא תחזור בקרוב – על כל פנים, לא לפני שגלי ההדף של הקונגרס ידעכו.

 

אולם קונגרס המפלגה הקומוניסטית הסינית אולם קונגרס המפלגה הקומוניסטית הסינית צילום: china.org

 

 

במקביל, הודיעה המפלגה שהיא קנסה את ווייבו, טנסנט ובאידו המקומיות בסכום המקסימלי שהיא יכולה, משום שהן לא צנזרו את התוכן די הצורך לקראת הקונגרס. הסכום לא ידוע אבל כנראה שהוא לא כל כך משמעותי – כנראה לכל היותר 76,000 דולר. זה לא הרבה מבחינת החברות הללו, אבל זה מעביר היטב את המסר. למפלגה, אחרי הכל, יש עוד כלים מעבר לקנסות. כדור בעורף, למשל.

 

כאן תוכלו למצוא פירוט של 68 הקטגוריות שהמפלגה לא רוצה לראות: שתיה מוגזמת או הימורים; תוכן שמתייחס למקרי פשע סנסציוניים, שיורד על (שיעול, כדור בעורף, שיעול) המנהיגים המהפכניים של סין או על (שיעול) מפקדי הצבא שלה או בכירי מערכת המשפט, כמו גם פחות או יותר כל מה שקשור למין, אלא אם הוא מתבצע בין שני חברי מפלגה בגירים ובאישור הקומיסר השכונתי. בקיצור, הולך להיות רע לתפארת וכנראה שמישהו מקודקודי המפלגה לחוץ במיוחד.

 

קצרצרים

 

1. ליפט מרוויחה מכל מכת קארמה שאובר חוטפת. כשאובר שברה שביתה בתחילת השנה, עם צו המהגרים הראשון של טראמפ, ליפט זינקה קדימה והודיעה שתתרום מיליון להגנה על מהגרים. בימים אלה, מיד לאחר שרשות התחבורה של לונדון שללה את הרשיון של אובר וראש העיר שלה הכריז על אובר כסכנה לציבור, הגיעו נציגים של ליפט ללונדון כדי לבדוק האם יוכלו להרחיב את שירותיה של החברה גם לבירת בריטניה, כי בדיוק התפנה מקום.

 

 

מכונית ליפט מכונית ליפט צילום: שאטרסטוק

 

 

2. מארק צוקרברג ממשיך לשוטט ברחבי ארצות הברית כפוליטיקאי לפני בחירות, בעודו מדגיש שאינו מתכנן להיכנס לפוליטיקה. אמש התייצב מנכ"ל פייסבוק במזללת Original Pat’s King of Steaks הידועה לתפארת. זו אחת משתי מזללות בפילדלפיה שטוענות שהמציאה את הפילי צ'יז סטייק – מעדן קולינרי יוצא דופן שחביב במיוחד על רואי חשבון של קרדיולוגים. צוקרברג לא רק נסע כל הדרך מקליפורניה בשביל סטייק בסנדוויץ'; הוא העלה סטטוסים שלו עם הסטייק. שמונה פעמים. כזכור, פייסבוק לא מאפשרת יותר לחסום סטטוסים של צוקרברג, וכנראה שכעת הוא בוחן את היכולת שלו להגיע ללא-מצביעים-כי-הוא-בכלל-לא-רץ באמצעות הפצצת שטיח. התחזית של המדור: זה ייגמר בארבעה אחוזים באיווה בינואר 2020. עד אז נצטרך לסבול.

 

 

 

3. יש נביא שקר בשם דיוויד מיד שהודיע על חורבן העולם ב-23 בספטמבר השנה, שאמור היה לבוא כשפלנטה בשם ניבירו תתנגש בכדור הארץ. מדובר בנביא שקר חובבן, כמובן, כי נביא שקר אמיתי אף פעם לא נותן תאריך קונקרטי. ניבירו לא בא, ניבירו לא טלפן, והמון טמבלים זועמים ברשת התחילו לחפש את דיוויד מיד כדי לשלוח לו איומי רצח. לרוע המזל, יש דיוויד מיד בריטי, שלא קשור לדיוויד מיד הנוכל האמריקאי, ודיוויד מיד הבריטי החל לקבל את איומי הרצח של האצטגנין הכושל. עד כה נראה שהוא נהנה מכך בצורה יוצאת דופן ומנצל את המצב כדי לקדם את העסקים שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x