$
משפט

הותר לפרסום: פרשת הצוללות: מפקד חיל הים לשעבר צ'ייני נחקר באזהרה

המשטרה חושדת כי האלוף במיל' אליעזר מרום הוא שהביא להעדפת התאגיד הגרמני טיסנקרופ במכרז לרכישת צוללות. בנוסף נבדק האם קיבל תמורה על תמיכתו במינוי מיקי גנור לנציג התאגיד בישראל. עוה"ד המקורב לנתניהו נחקר היום שוב

זוהר שחר לוי ונעמי צורף 14:0211.07.17

מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום (צ'ייני) נחקר היום (ג') בחשד למעורבות בפרשת הצוללות (תיק 3000). המשטרה חושדת כי האלוף במיל' מרום הוא זה שהשפיע על העדפת התאגיד הגרמני טיסנקרופ על פני חברה קוריאנית במכרז על רכישת הצוללות. כמו כן חושדת המשטרה כי מרום הוא זה שהביא למינויו של איש העסקים מיקי גנור לתפקיד נציגו בישראל של התאגיד הגרמני. 

שמו של מרום עלה כמי שצפוי להיחקר תחת אזהרה כבר בחודש פברואר, אז עברה הפרשה מבדיקה לחקירה פלילית. עוד בטרם נקרא למשרדי היחידה הארצית לפשיעה כלכלית (יאל"כ) דווח בערוץ 10 כי חשבונות הבנק שלו כבר נתפסו על ידי הרשויות, דבר המצביע על מיקומו המרכזי בפרשה, לפי המשטרה.

 

במקביל, נחקר היום שוב גם עורך הדין המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום חקירתו שוחרר עוה"ד למעצר בית. הוא חשוד בקבלת כספים במרמה בתמורה לקידום עסקאות של מיקי גנור.

 

אליעזר (צ'ייני) מרום אליעזר (צ'ייני) מרום

 

מיקי גנור אמש בבית המשפט מיקי גנור אמש בבית המשפט צילום: נעמי צורף

 

 

אתמול נעצרו גנור ועו"ד רונן שמר, העובד במשרדו ונחשב ליד ימינו. מעצרם של השניים הוארך בארבעה ימים. בנוסף הוארך אתמול בארבעה ימים גם מעצרו של חשוד נוסף בפרשה, אבריאל בר יוסף, ששימש כמשנה לראש המועצה לביטחון לאומי.

 

במסגרת הפרשה נחקרה בימים האחרונים גם אישתו של בר יוסף, עליזה בר יוסף. לאחר החקירה היא שוחררה למעצר בית תחת תנאים מגבילים. בנוסף נחקרה גם מזכירתו של גנור, ג'וזי זינגר, אשר שוחררה בערבות לאחר סיום חקירתה.

 

במשטרה חושדים כי גנור מונה לתפקיד נציג המספנה הגרמנית בישראל "שלא כדין" באמצעות התערבותו של אבריאל, עובד מדינה בכיר. לפי החקירה, גנור העביר כספי שוחד בתמורה למינויו וקיים "קשר שוחדי" במשך שנים עם עובדי מדינה בכירים. 

 

אבריאל בר יוסף בהארכת מעצרו אבריאל בר יוסף בהארכת מעצרו צילום: נעמי צורף
 
לפי המשטרה המעורבים חשודים בביצוע עבירות שוחד וקבלת דבר במרמה, עבירות מס והלבנת הון תחת הנושא של ביצוע רכש ביטחוני. "ממצאי החקירה", כך לפי רפ"ק צבי חבקין מיאל"כ "מעלים חשד לביצוע עבירות מתחום טוהר מידות, מרמה והפרת אמונים, מתן ולקיחת שוחד, הלבנת הון ועבירות מס ומצביעים על התנהלות מדאיגה ביותר בקשר לעסקאות רכש ביטחוני שבוצעו על ידי מדינת ישראל בשנים האחרונות בהיקף של מיליארדי שקלים".

 

בדיון שהתקיים אתמול בהארכת מעצרם של החשודים בבית משפט השלום בראשל"צ, ציינה השופטת עינת רון כי מאז החלה חקירת המשטרה נאסף חומר רב היקף ומשמעותי שרובו טרם התגלה בפני הציבור. "דרכה של המשטרה עוד ארוכה ורבה", כתבה בהחלטתה, "מדובר בנושאים רבים, סבוכים ורבי היקף ועל המשטרה לבצע עוד פעולות רבות בעניינם של מעורבים נוספים".

 

עו"ד נתי שמחוני, המייצג את גנור מסר כי "החקירה הייתה צפויה. מר גנור שיתף פעולה עם רשויות החקירה ובכוונתו למסור את כל המידע שברשותו. הוא מאמין שבכך תוסר העננה ותסתיים הפרשה, שכן הוא משוכנע שלא עבר שום עבירה". עו"ד ז'ק חן, המייצג את בר יוסף מסר כי "לאחר חודשים ארוכים בהם פורסם דבר החקירה, אבריאל בר יוסף שמח שסוף סוף ניתנה לו ההזדמנות להשיב לכל שאלה בעניין ולהפריך את הטענות".

 

עו"ד אלון רון, המייצג את זינגר מסר כי "מבלי להתייחס לפרטי הפרשה, גברת זינגר לא מעורבת בשום פרשה ולא ביצעה שום פעולה שמצדיקה חקירה פלילית נגדה".

 

 

 

עו"ד מיכל רוזן־עוזר, המייצגת את עליזה בר יוסף מסרה כי "מרשתי זומנה לחקירה, השיבה לשאלות ושוחררה לביתה. מטבע הדברים איננו יכולים להתייחס לחקירה אך אנו משוכנעים שלאחר חקירה קצרה יתברר שאין בהתנהלותה רבב.

 

עו"ד ציון אמיר, המייצג את מרום, לא העביר תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x