$
משפט

הסתיימה חקירת דרעי במשטרה; החשדות נגדו: הלבנת הון, מרמה וגניבה בידי מורשה

דרעי נחקר במשטרה החל מהבוקר, לצד אשתו יפה דרעי. חשדות נוספים נגדו נוגעים לרישום כוזב ולעבירות מס. במסגרת הפרשה עוכבו לחקירה 14 חשודים, בהם משה ליאון ומנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל אריאל משעל. דרעי: "שיתפתי פעולה באופן מלא, מציע להתאזר בסבלנות"

נעמי צורף 21:4129.05.17

המשטרה סיימה לפני זמן קצר את חקירתו של שר הפנים אריה דרעי. דרעי ורעייתו יפה נחקרו במשטרה משעות הבוקר. מהמשטרה נמסר כי "דרעי נחקר משעות הבוקר ועד לפני זמן קצר ביחידת להב 433 בחשד להלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה, רישום כוזב ועבירות מס".

 

לאחר החקירה מסר דרעי: ״שיתפתי פעולה באופן מלא ועניתי על כל שאלות החוקרים. כמו שאמרתי, יש לי אמון במערכת אכיפת החוק ואני קורא לציבור להתאזר בסבלנות ולכבד את החקירה. אמשיך בעזרת השם במלוא הכוח והתנופה בעשיה הציבורית״

 

במסגרת החקירה המשותפת למשטרה, רשות המיסים והרשות לאיסור הלבנת הון עוכבו מוקדם יותר לחקירה 14 חשודים, בהם חבר מועצת העיר ירושלים משה ליאון, ששמו פורסם לבקשתו, ומנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריאל משעל; כמו כן נחקרו בכיר לשעבר במשרד האוצר ושני אנשי עסקים חרדים. לפי החשד, אחד מאנשי העסקים החרדים שנעצרו העביר מאות אלפי שקלים לגופים הקשורים לבני משפחתו של דרעי.

 מדובר בחקירה שראשיתה באפריל 2016, אשר נסובה תחילה בחשדות לקיומן של עבירות מיסוי בעיקר בתחום הנכסים וכאמור הורחבה לחשדות הנוספים, המיוחסים לחשודים רבים בהם השר ורעייתו. החקירה מנוהלת ביחדה הארצית לחקירות הונאה בשיתוף עם רשות המיסים. 

שר הפנים אריה דרעי לאחר חקירתו, הלילה שר הפנים אריה דרעי לאחר חקירתו, הלילה צילום: גיל יוחנן

 

 

משה ליאון משה ליאון צילום: אלכס קולומויסקי

 

ככל הנראה, החשדות נוגעים לאי דיווח על כספים ונכסים השייכים למשפחתו של השר. בין השאר, החקירה עוסקת בתשלומי מס שבהם היה חייב לכאורה על הכנסות שהפיק בטרם בחירתו המחודשת לכנסת, וזאת מדמי ייעוץ לגורמים שונים. כמו כן נבחנים תשלומי מס הנוגעים לעסקאות נדל"ן שעשה אחיו שלמה (מומו) דרעי, שנחקר בעבר בפרשה. עוד נודע כי נבחנות העברות כספים שונות בין האחים דרעי במסגרת החקירה. לא ידוע בשלב זה מהו החשד שמייחסים במשטרה וברשות במסים להעברות הכספים בין האחים.

 

מטעמו של ליאון נמסר כי "בתום מספר שעות הסתיימה חקירתו של ליאון בלהב 443. ליאון שיתף פעולה וענה לכל השאלות. בתום החקירה לא הוטלו עליו מגבלות כלשהן. ליאון מבהיר כי לא נשאל ואין לו שום קשר לנושאים השונים כפי שפורסמו היום באמצעי התקשורת. השאלות התמקדו בנושא נקודתי אחד בלבד בנוגע לתקופה בה דרעי היה איש עסקים פרטי. כאמור, ליאון מסר את כל הפרטים הידועים לו ולא הוטלו עליו מגבלות כלשהן בתום החקירה".

 

רו"ח ליאון (55) כיהן בעבר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת בנימין נתניהו וכיום הוא חבר הנהלת עיריית ירושלים ומשמש כאחראי תחום מנהלים קהילתיים בעיר. ליאון ייסד את משרד ראיית החשבון ליאון-אורליצקי לפני 25 שנה, פרש לאחרונה מהשותפות במשרד ובכלל זה מהעיסוק בראיית חשבון.

 

בחודש אפריל אישר היועמ"ש אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה פלילית נגד השר דרעי. ההחלטה התקבלה בתום דיון עם פרקליט המדינה שי ניצן וראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, ולאור חומר שנאסף בין היתר גם במסגרת חקירתו של שלמה דרעי, אחיו של השר.

 

שלמה דרעי נחקר אז בחשד לעבירות כלכליות שונות הנוגעות לנכסים שבבעלותו ובבעלות בני משפחתו. דרעי האח נחקר באזהרה במשך שעות ארוכות במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה ושוחרר בתנאים בתום חקירתו.

 

ברקע החקירה של שלמה דרעי פורסם מידע על נדל"ן רב שבבעלות השר דרעי ובבעלות אחיו, כך למשל בניין שהיה בבעלות השר ואשתו בגבעת שאול בירושלים ונמכר לאח, פרויקט נדל"ני רחב בעין כרם בירושלים שדרעי האח הוא אחד מבעליו והקשר הלכאורה בין קידום הפרויקט להעדרות נציג ש"ס מהצבעה בוועדת תכנון ובנייה של העיר בנושא אחר - שם נבדקת אפשרות ל"תן וקח" בין דרעי לאחרים.

 

בשנת 1999 הורשע דרעי בשורה של עבירות שחיתות, ובהן קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, ונידון לעונש מאסר בן שלוש שנים תוך שמוטל עליו קלון. לבסוף שוחרר לאחר שריצה כשנתיים מעונש המאסר שהוטל עליו.

 

בתוך כך, כפי שפורסם בתקשורת, עמותת "מפעלות שמחה" בה יפה דרעי, אישתו של השר דרעי, היא חברת ועד ויו"רית קיבלה בשנים האחרונות תרומות של מילוני שקלים מחברות וקרנות הקשורות לאנשי עסקים מובילים במשק. כך עולה מדיווחי העמותה לרשם החברות.

 

מדיווחי החברה לרשם העמותות עולה למשל כי בשנת 20144 תרם בנק לאומי 40 אלף שקל לעמותה. ב-20111 בנק הפועלים תרם 75 אלף שקל, סלקום תרמה 30 שקל וקרן דלק 40 אלף שקל. ב-2010 תרמה קרן אי.די.בי 180 אלף שקל, קרן דלק 40 אלף שקל, סלקום 30 אלף שקל, בנק לאומי 25 אלף שקל.

 

משעל (42), עו"ד בהכשרתו, מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל שבראשות אריה דרעי, מונה לתפקידו בדצמבר האחרון. דרעי המליץ על משעל בסוף נובמבר וועדת המינויים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אישרה את מינויו. משעל נחשב למקורבו של דרעי. הוא שימש עד למינויו כיועץ ברשות לפיתוח הגליל ועבד כיועץ אסטרטגי בקמפיין ש"ס בבחירות האחרונות. משעל הוא בנו של העיתונאי ניסים משעל.

 

מטעמו של משעל נמסר: "חקירתו של אריאל משעל, מנכ״ל המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל והוא שוחרר ללא שום תנאים מגבילים. עדותו של משעל החלה בבוקר והסתיימה לפני כשעה. משעל שיתף פעולה באופן מלא ובתום חקירתו הודיעה לו המשטרה כי אין עליו שום מגבלות"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x