חדשות טכנולוגיה

המושבעים פסקו: אוקולוס הפרה זכויות יוצרים ופייסבוק תשלם חצי מיליארד דולר

פייסבוק רכשה את מפתחת קסדת המציאות המדומה ב-2014 תמורת 2 מיליארד דולר. התובעת, מפתחת המשחקים ZeniMax, טענה שהקוד נכתב על ידי המפתח בזמן שעבד אצלה

עומר כביר 13:1502.02.17

פייסבוק תשלם פיצויים בסך חצי מיליארד דולר, אחרי שחבר מושבעים בדאלאס פסק שהקוד שבו נעשה שימוש בקסדת המציאות המדומה (VR) של החברה הבת אוקלוס מפר זכויות יוצרים. אוקולוס כבר הודיעה שתערער על הפסיקה.

 

הזוכה בתביעה, מפתחת המשחקים ZeniMax, הגישה אותה ב-2014, בסמוך לרכישת אוקולוס על ידי פייסבוק בעסקה בשווי 2 מיליארד דולר. לטענתה, אוקולס עושה שימוש בקוד תוכנה של זנימקס בקסדת המציאות המדומה שלה. לפי התביעה, הקוד נכתב על ידי מפתח המשחקים ג'ון קרמק, בעת שעבד בזנימקס. קרמק עבר לאוקולוס ב-2013. לטענת זנימקס, אוקולוס ובכיריה גנבו ביודעין את הסודות המסחריים שלה, בכך ששכרו את קרמק וחמישה עובדים שהיו כפופים לו, ושקרמק הפר את הסכם ההעסקה שלו בכך שחלק עם אוקולס מידע סודי.

 

פאלמר לאקי. נמצא אחראי באופן אישי פאלמר לאקי. נמצא אחראי באופן אישי

 

בתום הדיונים פסק חבר המושבעים שאף שאוקולוס ופייסבוק לא גנבו סודות מסחריים של זנימקס, הקוד שבו השתמשו הפר את זכויות היוצרים של החברה. קרמק ומייסדי אוקולוס, פאלמר לאקי וברנדן אירב, גם נמצאו אחראים אישית להפרה. בנוסף קבעו המושבים שלאקי הפר הסכם סודיות שחתם עם זנימקס ב-2012, כאשר החל לדבר עם קרמק על מציאות מדומה.

 

"אנחנו מרוצים מפסיקת המושבעים", אמר פרקליט זנימקס, עו"ד אנתוני סמי, לאתר ביזנס אינסיידר. "הפיצויים משקפים את הנזק שנגרם ללקוחה שלנו כתוצאה מהגניבה של הקניין הרוחני שלה". מהחברה עצמה נמסר שהפסיקה היא לא המילה האחרונה בתיק: "נשקול צעדים נוספים על מנת להבטיח שאין שימוש מתמשך בטכנולוגיה שלנו, כולל בקשת צו שימנע מאוקולוס ומפייסבוק את המשך השימוש בקוד המחשב שמפר את זכויות היוצרים של זנימקס".

 

באוקולוס דווקא מצאו צד חיובי בפסיקה. "לב התביעה הוא האם אוקולוס גנבה סודות מקצועיים של זנימקס, והמושבעים פסקו בצורה החלטית לטובתנו", נמסר. "אנחנו מאוכזבים מכמה הבטים אחרים של פסק הדין, אבל לא אנחנו לא נרתעים. המוצרים של אוקולוס נבנו עם טכנולוגיה של אוקולוס. המחויבות שלנו להצלחה ארוכת הטווח של VR נשארה, וכל הצוות ימשיך לעבוד כפי שעבד מהיום הראשון – לפתח טכנולוגיית VR שתשנה את האופן שבו אנשים מתקשרים. אנחנו נערכים להגשת הערעור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x