שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

המנהל המיוחד לנכסי פישמן: "זו פשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות המדינה"

עו"ד יוסי בנקל הגיש לביהמ"ש את הדו"ח הראשון מטעמו על מצב הנכסים של פישמן ועל פעולותיו. לדבריו, על אף שפישמן מנסה לצייר את פשיטת הרגל כעניין אישי שלו, מדובר בהתמוטטותה של קבוצה עסקית הכוללת למעלה מ-120 חברות בארץ ובחו"ל

נעמי צורף 15:2623.01.17
"ניתן לומר באופן החלטי כי בפנינו פשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל, שכן עד למועד הגשת דו"ח זה הונחו על שולחני הוכחות חוב בהיקף של כ- 4 מיליארד שקל", כך פותח היום (ב') עו"ד יוסי בנקל, המנהל המיוחד לנכסיו של איש העסקים אליעזר פישמן את הדו"ח הראשון מטעמו על מצב הנכסים של פישמן ועל פעולותיו. הדו"ח הוגש היום לנשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השפוט איתן אורנשטיין.

 

עו"ד בנקל מוסיף כי ניתן להניח שבהמשך תוגשנה הוכחות חוב נוספות אשר יגדילו את מצבת החובות של פישמן.

 

עו"ד בנקל מדגיש כי על אף שפישמן מנסה לצייר את פשיטת הרגל כעניין אישי שלו, מדובר למעשה בהתמוטטותה של קבוצה עסקית הכוללת למעלה מ-120 חברות בארץ ובחו"ל ומציין כי "נראה כי משרד האוצר לא הצליח לאתר את כל מרכיבי הקבוצה, שכן מבדיקותיי עד כה, עולה כי הקבוצה כוללת מספר רב יותר של חברות, בארץ ובחו"ל, נוסף על יחידים, בני משפחה ועובדים בכירים ששמם נעדר מהצו האמור", נכתב. "למרות שהחייב ובעיקר בני משפחתו הקרובים מנסים כיום להתנער מקיומה של "קבוצת פישמן", הרי שהם עצמם לא רק שטבעו שם זה בעצמם, אלא עשו כל שביכולתם כדי להחדירו לתודעה הציבורית, להשתמש בו לצרכיהם ולמנף אותו בכל הזדמנות ודרך אפשרית".

 

עו"ד יוסי בנקל עו"ד יוסי בנקל צילום: עמית שעל

 

"מדובר בנכסים ששווים המצטבר הוא לפחות מאות מיליוני שקלים"

 

הדו"ח מכוון את הזרקורים אל קבוצת פישמן, אשר דרכה ניהל פישמן את עסקיו בארץ ובעולם באמצעות מבנה אחזקות אשר בראשו ניצבים הוא עצמו, אשתו – טובה פישמן, שלושת ילדיהם ושני החתנים: אייל פישמן, ענת מניפז ובעלה טל, רונית פישמן אופיר ובעלה רותם ורונית אבן אשר מלווה את פישמן כיועצת צמודה ומנהלת עסקים שנים רבות.

 

לטענתו של עו"ד בנקל, לא מדובר בעניין סמנטי או תאורטי אלא בשאלה בעלת חשיבות שלא ניתן להקל בה ראש, לגבי נכסיו של פישמן והימצאותם בידי יחידי קבוצת פישמן או בשליטתם הישירה והעקיפה הוא כותב כי על אף שחקירות הנושא רק החלו, ניתן לומר כעת בזהירות כי מדובר "בנכסים ששווים המצטבר הוא לא פחות ממאות מיליוני שקלים". "פישמן ובני משפחתו הקרובים החלו להיערך כבר לפני כ- 16 שנה, לאפשרות שהוא יפשוט את רגלו ובעקבות כך תקרוס הקבוצה כולה ועשו כל שביכולתם כדי להעביר חלקים ניכרים מנכסיו לשליטתם הישירה והעקיפה".

 

אליעזר פישמן אליעזר פישמן צילום: אוראל כהן

 

בדו"ח מוצגת דוגמה לגבי היקף עסקי הקבוצה לפיה במהלך עשר השנים האחרונות בהן שלטו פישמן ובני משפחתו בכלכלית ירושלים בע"מ, הם משכו ממנה לעצמם דמי ניהול, משכורות ותקבולים נוספים בסך של לא פחות מ- 85 מיליון שקל ובנוסף הם וחברות בקבוצת פישמן קיבלו ממנה דיבידנדים שהסתכמו בכ- 556 מיליון שקל.

 

"כבר בשלב זה ניתן לומר כי יהיה צורך בבדיקת האופן, העיתוי והנסיבות בהם הגיעו נכסים מסוימים לבני משפחתו של החייב, כמו גם לבדוק בדיקות מעמיקות את ההתחייבויות הצולבות שבין חברות הקבוצה, לרבות אופן יצירת השעבודים ותוקפם"' כותר עו"ד בנקל.

 

בדו"ח עולה ביקורת על התנהלותם של פישמן, בני משפחתו וחלק מעובדי הקבוצה הבכירים בטענה כי הם אינם משתפים פעולה עם המנהל המיוחד. "אין זה בראש מעיניהם, לשון המעטה, לסייע למנהל המיוחד למלא את התפקיד שהוטל עליו על ידי בית המשפט הנכבד", הוא כותב.

 

ביחס להצעה להסדר הנושים שהציע פישמן לבית המשפט לפיה פישמן התחייב לשלם כ-88 מיליון שקל בדרך של מימוש מלוא זכויותיו ונכסיו האישיים וכן על חשבון כספים נוספים, שאינם חלק ממסת נכסיו האישיים, כותב עו"ד בנקל כי היא "איננה ראויה בעליל" ומדגיש כי לא ניתן בנקודת הזמן הזו להצביע על היקפים של נכסיו של פישמן והתמורה שניתן יהיה לקבל עבורם.

 

על פי הערכתו של פישמן, שנכללה בבקשה לאישור ההסדר, נכסיו האישיים מוערכים בסכום שבין 50-70 מיליון שקל. אולם, עו"ד בנקל מציין כי לא ניתן לקבוע במועד הגשת הדו"ח מהו היקף מצבת נכסיו הבלתי המשועבדים של פישמן, מפני ש"קיים ספק האם מה שפישמן מגדיר כמלוא נכסיו הם אכן כל נכסיו".

 

הבקשה לצו לכינוס נכסיו של פישמן ולהכרזה עליו כפושט רגל הוגשה בחודש יולי האחרון והיא מבוססת על חוב של 196 מיליון שקל למס הכנסה. לפני כחודש, מינה השופט אורנשטיין את עו"ד בנקל למנהל המיוחד לנכסיו של פישמן והורה על פישמן להעביר 15 אלף שקל כל חודש לקופת הכינוס.

 

הדו"ח מתייחס גם למתנות שנתן פישמן לבני משפחתו בהיקף מצטבר של עשרות מיליוני שקלים וגם להענקות ו"העברות מרמה" שביצע פישמן בנכסיו ובכספיו. בעשר השנים האחרונות העניק פישמן לבני משפחתו, בהם ילדיו, נכדיו ובני דודיו מתנות בסכום כולל של 5.62 מיליון שקל.

 

עו"ד בנקל הזכיר את החשד להעברה סיבובית של ארבע וילות בסביון, בגינו ניתן צו בית משפט לאיסור דיספוזיציה בהן. "כעולה מנסחי רישום המקרקעין של הנכסים הללו, מדובר באחוזות יוקרה, כל אחת מתפרסת על פני 5 דונם", נכתב בדו"ח. "למרות חובותיהם העצומים של פישמן וקבוצת פישמן, הם נותרו, באורח פלא, נקיים מכל שעבוד". עו"ד בנקל מעריך את ערכם הכולל בעשרות מיליוני שקלים ואף למעלה מכך. לטענתו, "עולה יותר מחשד כי הנכסים כולם שייכים לפישמן עצמו ולנוכח הקשיים הכלכליים להם נקלע הוא מנסה "להרחיק" נכסים אלו מעצמו ובדרך זו - גם מנושיו, על-מנת לדאוג לרווחתם של ילדיו הבגירים, אשר מזה שנים רבות מהווים הם, כאמור, חלק מקבוצת פישמן".

 

עוד מזכיר בנקל את הצו שהתקבל בתחילת השבוע לבקשתו, ובו נאסר על ילדיו של פישמן וחתניהם לבצע כל דיספוזיציה במניות אשר הם מחזיקים במישרין ובעקיפין בלפחות 5% מזכויות ההצבעה או מהזכות לרווחים בתאגיד, גם אם אין לפישמן עצמו אחזקה ישירה או עקיפה בהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x