$
משפטיפ

הנפקת חשבוניות פיקטיביות: קווים לדמותה

תופעת הנפקת החשבוניות הפיקטיביות הולכת ומשתכללת, בתי משפט ורשות המיסים מבינים כי מדובר ברעה חולה, והענישה הוחמרה בהתאם

בשיתוף משפטיפ - עו"ד טליה גרידיש 14:0919.12.16

מוהינה בדיר, אמם של מונדיר, מוזהר ושאדי בדיר, חלמה שבניה העיוורים מלידה יצליחו להשתלב בחברה. על כן שלחה אותם לבית ספר רגיל ללא מקלות וללא כלבי נחיה.

 

בשנות ה-90 על אף מוגבלותם, הצליחו האחים בדיר לזהות באמצעות שמיעתם החדה כי צלילי החיוג מהטלפון הקווי שונים אחד מהשני, האחים הבינו כי מדובר בצופן מיוחד, ולא שקטו עד שהצליחו לפענח את הצופן באמצעות הצפצופים. מאותו יום החלו האחים לעשות במרכזייה כבשלהם. השיא היה חדירה למרכזיית צה"ל והוצאת שיחות לכל העולם ובמיוחד למדינות ערב. חקירה אינטנסיבית של צה"ל והמשטרה אשר לקחה שלוש שנים הובילה לצריף נטוש ביפו ממנו יצאו השיחות. על פי הערכות מכרו האחים בדיר בשיטה זו שיחות טלפון ב-20 מיליון שקל. 

 

האחים בדיר לא הסתפקו בכך ולאחר שריצו עונשים שונים על עוקץ הטלפונים הם ביצעו את עוקץ החשבוניות הפיקטיביות הגדול. האחים פתחו את חברת הדלק "תזקיקים" וניכו חשבוניות פיקטיביות על סך 124 מיליון שקלים, בעבור דלקים שלכאורה נרכשו ע"י החברה. ממעשיהם אלה, גרפו האחים לכיסם 22 מיליון שקלים.

 

כתוצאה מהרישום הפיקטיבי נוצר עודף במלאי החברה, באופן שסופק דלק לחברה לכאורה, למרות שהדבר לא התרחש בפועל. כמובן שמצב דברים זה עורר חשד. או אז,הנפיקו האחים תעודות משלוח ידניות על כך שכביכול סיפקו דלק בשווי 113 מיליון שקלים לחברת דבי אנרגיה.

 

במסגרת האישום נגדם, נטען כי הוצג מצג שווא לפיו, בעל החברה אינו יכול לשלם את חובו ועל כן מבקש פירוק לחברתו. לאחר שבית המשפט אישר את פירוק החברה, הנפיקו האחים חשבוניות זיכוי בגין אותם משלוחים שלא היו, במטרה להסביר את עודף הדלקים במלאי ובמטרה להכיר ב"חוב" כחוב אבוד שאין חובה לשלם עליו מע"מ. באוקטובר שנה שעברה הורשעו האחים בדיר בעבירות מס בכרבע מליארד שקלים.

 

החשבוניות הפיקטיביות  יכולות ללבוש מספר צורות החשבוניות הפיקטיביות יכולות ללבוש מספר צורות צילום: שאטרסטוק

 

השלכות מרחיקות לכת

ההשלכות של ההון השחור על הכיס של כולנו מרחיקות לכת. על פי אומדנים של מנהל ראשות המיסים בישראל מדובר על כ-20% מהתל"ג של מדינת ישראל ובסך הכל בכ-200 מיליארד שקלים. לטענת הבנק הבינלאומי, היקפו הרחב של ההון השחור אף גורם לעליית מחירי הנדל"ן בישראל.

 

יצירתו של ההון השחור מתבצעת במספר דרכים. חלקן, מקורן בעסקאות לא חוקיות מעיקרן, כגון: עבירות סמים, מרמה, שוחד ועוד ומנגד, בפעילויות חוקיות בבסיסן, אך מבצעי העסקאות נמנעו מלדווח עליהן לרשויות על מנת להתחמק מתשלום מס.

 

הוצאת חשבוניות פיקטיביות היא חלק מהטכניקות בהן משתמשים אלה המנסים להתחמק מתשלומי מס למדינה.

 

החשבוניות הפיקטיביות יכולות ללבוש מספר צורות. הבולטות שבהן הינן החשבונית הפיקטיבית "הקלאסית", החשבונית הזרה והחשבונית המנופחת.

 

חשבונית פיקטיבית. חשבונית שלא עומדת מאחוריה כל עסקה אמיתית. מטרתה להגדיל את ההוצאות ואת מס התשומות של מקבל החשבונית.אחת הדרכים הנפוצות היא הינה הקמת חברת קש, שכל מטרתה להנפיק חשבוניות פיקטיביות למבקשי החשבוניות, ללא כל עסקה אמיתית מאחוריה. במקרים כאלה, בתי המשפט מחמירים מאד בענישה.

 

חשבונית "זרה".  חשבונית המשקפת עיסקה אמיתית אך המנפיק שלה הוא אינו מבצע העיסקה. היא מאפשרת למקבל החשבונית לנכות מס בגינה ובאותה עת מנפיק החשבונית לא יצטרך לשלם את המס עבורה.

 

חשבונית מנופחת. עיסקה שבוצעה, אך הערך הנקוב בחשבונית גבוה מערך העיסקה.

 

בדרך כלל מנפיקי החשבוניות הפיקטיביות אינם מדווחים לרשויות על ההכנסות אותם הם מקבלים, לכאורה, ובכך נמנעים מתשלומי מע"מ ומס הכנסה. במקרים אחרים אותם מנפיקי חשבוניות, אכן מדווחים על ההכנסות שהם מקבלים ואולם מקזזים את התשומות מחשבוניות פיקטיביות מחברות נוספות שבבעלותם. ישנם מקרים רבים בהם מנפיקי החשבוניות הפיקטיביות זוכים "לעמלה" ממקבלי החשבוניות.

 

 

עו"ד טליה גרידיש עו"ד טליה גרידיש

ומה מרוויחים אותם מקבלי החשבוניות הפיקטיביות? הם מרוויחים מכך שהם מגדילים את הוצאותיהם ובכך מקטינים את הכנסותיהם המדווחות לצורך תשלום מס הכנסה וכן מזדכים על המע"מ.

 

מדיניות הענישה הנהוגה בעבירות אלו, הינה השתת מאסרים בפועל ואף לתקופות ארוכות, קנסות גבוהים ומע"ת.

 

רעה חולה

תופעת הנפקת החשבוניות הולכת ומשתכללת, ובתי משפט ורשות המיסים מבינים כי מדובר ברעה חולה החותרת תחת הצביון הכלכלי של המדינה. על כן, החליטו ברשות המיסים ובבתי המשפט להחמיר עם העבריינים.

 

במקרה שהגיע למשרדנו, פנה אלינו בעל חברה, איש עסקים מכובד, נשוי, אב לילדים, אדם נורמטיבי וללא כל עבר פלילי, אשר נחשד בהוצאת חשבוניות פיקטיביות בהיקף של מיליוני שקלים.ניהול כושל של החברה שבבעלותו, הוביל אותו לצבירת חובות כבדים ולהסתבכות בפרשיה גדולה של הפצת חשבוניות פיקטיביות, באופן שיוחס לו חלק מרכזי באותו ארגון שמטרתו הפצת החשבוניות הפיקטיביות.

 

במקרה זה ובאופן חריג מאוד, מנענו הגשת כתב אישום חמור, בגין הוצאת חשבוניות פיקטיביות בהיקף של מיליוני שקלים והעברת ההליך לתשלום כופר בלבד.

 

במסגרת הליך השימוע, העלינו טענות הנוגעות לנסיבות ביצוע העבירה ולנסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הלקוח. במסגרת בחינת הראיות בתיק, הצלחנו להוכיח כי הלקוח למעשה שימש כ "איש קש", ללא שהרוויח בפועל ממתן השירות וכי ביצע את השירות עבור אחרים.עוד הוכחנו כי היקף החשבוניות הפיקטיביות המיוחס לו, אינו משקף את שאירע בפועל וההיקף נמוך הרבה יותר.

 

עו"ד טליה גרידיש עוסקת בדין הפלילי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x