$
חדשות טכנולוגיה

ניצחון קטן לשקיפות המידע: מפ"י משחרר את המידע על מאגר גושי הבנייה לציבור

לפני כשנה עתרה הסדנא לידע ציבורי לבית המשפט בבקשה לקבל את מידע המיפוי המלא של גושי הבנייה בישראל ללא תשלום או תנאים מגבילים, כעת שחרר מפ"י את המידע להורדה בחינם

עומר כביר 15:3607.11.16

ניצחון קטן לשקיפות המידע: המרכז למיפוי ישראל (מפ"י) החל לפרסם את מידע המיפוי המלא של גושי הבנייה בישראל, לצד מיפוי של מוסדות ושירותים שונים, באופן שמאפשר למפתחים לעבוד אתו. זאת, על רקע עתירה שהגישה בתחילת השנה הסדנא לידע ציבורי.

 

המידע שפורסם כולל כמה מאגרי מידע ובהם מאגר כל גושי הבנייה בישראל, על מיקומיהם וגבולותיהם, וכן מיפוי ארצי של מכוני מחקר ומוסדות אקדמאיים, חניונים, ישיבות, גני ילדים ובתי ספר, בתי עלמין ועוד.

 

מנכ"לית הסדנא לידע ציבורי שבי קורזן מנכ"לית הסדנא לידע ציבורי שבי קורזן צילום: ישראל הדרי

 

פרסום המידע נעשה לאחר שבמאי 2015 פנתה הסדנא למפ"י בבקשה לקבל את המידע על מנת להשתמש בו בפרויקט "תב"ע פתוחה", שמאפשר לאזרחים לצפות בתוכניות בנייה שאושרו או שנמצאות בהליכי אישור. בסדנא ביקשו להצליב המידע עם נתונים ממשרד הפנים על מנת לאפשר להציג על גבי מפה את תוכניות הבנייה לפי חלוקת הגושים ולהקל בכך על אזרחים שמעוניינם לאתר תוכניות.

 

בדצמבר שעבר הסכים אמנם מפ"י להעביר את המידע ללא תשלום, אך רק בכפוף לתנאים מגבילים שכללו חתימה על רישיון שימוש, שאוסר להרחיב את השימושים במידע שהתקבל ללא אישור, אוסר להעביר את המידע לגופים אחרים ומבקש להצהיר שמפ"י מחזיק בזכויות היוצרים. בסדנא רצו להעמיד את המידע לרשות הציבור כך שכל אדם יוכל להוריד את המידע הגולמי ולעשות בו שימוש, ולכן דחו את התנאים ועתרו לבית המשפט לעניינים מנהליים.

 

בדיון שנערך לאחרונה בעתירה הבהיר בית המשפט שהוא נוטה לכיוון שחרור המידע ולחץ על הצדדים להגיע לפשרה. כעת מפרסם מפ"י את המידע, אם כי בהודעה שנמסרה ל"כלכליסט" לא מצוינת העתירה כסיבה לכך, אלא דווקא החלטת ממשלה מאוגוסט האחרון שקבעה שכל מאגרי המידע הממשלתיים יהיו שקופים לציבור כברירת מחדל.

 

המידע פורסם באתר מאגרי המידע הממשלתיים, והוא נגיש בפורמט שמאפשר למפתחים לעבד אותו ולשלבו באפליקציות ובשירותים מקוונים. מדובר במידע שמפ"י החזיק באופן זה מאז ומעולם, ואולם עד עתה התייחס אליו כמוצר ומכר אותו למפתחים תמורת תשלום ובכפוף לתנאי שימוש מגבילים. כך, למשל, המידע על גושי הבנייה נמכר בעלות של 125 שקל לגוש. בישראל 15 אלף גושי בנייה, ועלות המידע על כלל הגושים עמדה לפיכך על 1.875 מיליון שקל. כעת, מידע יקר זה זמין להורדה בחינם ובמהירות לכל גולש החפץ בכך.

 

"המידע שנמצא בידי יחידת המיפוי הוא מידע השייך לציבור כולו, ומצער שהיה צורך בהליך משפטי כדי לקבל את מה שאמור היה להיות מובן מאליו", אמר עו"ד יונתן ברמן, שהגיש את העתירה. "מדובר בנתונים בסיסיים אודות פעילות שלטונית, שהנגשתם נדרשת כדי שהציבור יוכל לקחת חלק בהליכי תכנון ובנייה, בהליכים סביבתיים בענייני תחבורה ובשלל תחומים אחרים".

 

ממפ"י נמסר בתגובה: "משרד הבינוי והשיכון, רשות התקשוב הממשלתי והמרכז למיפוי ישראל פועלים לפרסום מידע ממשלתי במסגרת החלטת הממשלה בעניין הנגשת מאגרי מידע ממשלתיים לציבור הרחב. פעילות זו תשמש לצורך פיתוח והאצת מיזמים טכנולוגיים לטובת הציבור. במסגרת זו פורסמו שכבות מידע שיהוו פלטפורמת נתונים תשתיתית ליישומים ואפליקציות טכנולוגיים. רשות התקשוב הממשלתי קוראת לציבור הרחב, ליזמים מפתחים וכל בעלי העניין השונים לעשות שימוש במאגרי מידע אלו ובשאר מאגרי המידע הקיימים באתר data.gov ובמאגרים הבאים לבוא לשם פיתוח יישומים כלים ומערכות לשיפור השירות לאזרחים".

 

מנכ"ל מפ"י, רונן רגב, אמר: "המרכז למיפוי ישראל מאמין בהחלטת הממשלה ומתחייב לפעול בנחישות לממשה. תפיסת העולם של המרכז למיפוי ישראל היא להנגיש את המידע ככל שניתן לטובת הציבור".

 

ראש רשות התקשוב הממשלתי במשרד ראש הממשלה, יאיר פראנק: "הנחת היסוד היא שהמידע הממשלתי הוא משאב כלכלי-לאומי. אם נעשה שימוש מושכל במידע הממשלתי זה יקדם צמיחה כלכלית, יעלה את רמת הפיריון ואת התוצר המקומי הגולמי. לכן רשות התקשוב הממשלתי, בשיתוף ובתיאום המשרדים הממשלתיים, פועלת להנגשת מאגרי מידע ממשלתיים רבים ככל הניתן לציבור ומעודדת מפתחים ויזמים לעשות בהם שימוש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x