$
הייטק והון סיכון

מחסור חמור בעובדים מומחים בהייטק

סקר שערכה חברת רילוקיישן בקרב 100 חברות הייטק בישראל מגלה שעקב הביקוש לעובדים מומחים בתחומים כמו הנדסת תוכנה והנדסת יישומים, זמן איוש המשרות עומד על 9 חודשים

מאיר אורבך 11:2515.08.16
המחסור בעובדי ההייטק בישראל חמור אפילו יותר כאשר מדובר בגיוס עובדים מומחים במקצועם, כך עולה מסקר שערכה חברת רילוקיישן סורס במאה חברת הייטק בישראל. במאה החברות שנסקרו נמצא מחסור של 925 משרות של עובדים בתחום מהנדסי תוכנה מומחים, כאשר קיימות משרות שלוקח תשעה חודשים לאייש אותן.

 

בסקר, שנערך במהלך החודשיים האחרונים, נתבקשו 100 מנהלי משאבי אנוש בחברות הייטק לפרט את המשרות אותן הם מתקשים לאייש מפאת היצע דל של מומחים בקרב כוח העבודה בישראל וכן את משך הזמן בו הן מנסות לאייש אותן.

 

גליה אלינסקי. החברות נלחמות על בוגרי היחידות הטכנולוגיות גליה אלינסקי. החברות נלחמות על בוגרי היחידות הטכנולוגיות צילום: רוני הרמן

 

בין המשרות הנוספות בהן התגלה מחסור ניתן לציין מהנדסי REAL TIME וכן מהנדסי יישומים לחברת אורקל. לשתי המשרות נרשם לעתים זמן המתנה של 10-8 חודשים באיוש המשרה. עיבוד נתוני הסקר מעלה כי התפקיד בעל זמן ההמתנה הארוך ביותר לאיוש הינו מנהל פרויקטים בתחום התוכנה. בתחום זה, נכון להיום, נרשמו 62 משרות פתוחות בקרב 100 החברות שנסקרו, כאשר משך הזמן לחיפוש מועמד עומד על 9 חודשים. לדברי גליה אלינסקי, מנכ"לית חברת רילוקיישן סורס, קיימת בישראל מצוקה בקרב חברות ההייטק, שאמנם מצליחות לגייס מאות מיליוני דולרים - אך מתקשות לגייס מומחים ונלחמות על בוגרי היחידות הטכנולוגיות.

 

בעיית מומחי ההייטק עלתה לאחרונה לסדר היום הציבורי עם החלטתו של ראש הממשלה ליזום הבאה של מאות מומחי הייטק לישראל. התוכנית אותה מקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו מתוקף תפקידו כשר הכלכלה, נועדה למלא את המחסור הקיים בשוק ההייטק בישראל. במסגרת התוכנית יונפקו ויזות מומחים עבור מהנדסים תושבי חו"ל. בשלב הראשוני מדובר על הנפקת כמה מאות ויזות עבור בעלי מקצועות הנדסה להייטק, ובהמשך נבחנת האפשרות להרחיב את הנפקת הוויזות לאלפי עובדים זרים נוספים שיגיעו לישראל. כך לדברי עו"ד צבי קן תור, שותף במשרד עוה"ד קן תור &עכו.

 

אם בעבר עלויות העסקת מומחה זר היו גבוהות באופן דרמטי מזה של מומחה ישראלי הרי שכיום מהנדסי התוכנה המקומיים מודעים היטב למצוקת החברות ובמקרים רבים אינם מהססים לנקוב ברמות שכר שמצמצמות את הפער ומגדילות את הכדאיות בהסתייעות זמנית בהון אנושי זר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x