$
רכב

דו"ח: המערכת של טסלה אחראית לתאונה ברכב האוטונומי

המועצה האמריקאית לבטיחות בתחבורה פרסמה אתמול דו"ח שקובע כי בתאונה הקטלנית בטסלה S, הראשונה אי פעם ברכב אוטונומי, הרכב נהג במהירות מופרזת כשהיה במוד אוטונומי. בתוך כך ג'נרל מוטורס החליטה לקחת צעד אחורה בפיתוח דומה משלה

תומר הדר 09:2928.07.16

אתמול, בהפרש קצר יחסית ממועד הודעתה של מובילאיי על הפסקת שיתוף הפעולה לייצור רכבים אוטונומים עם חברת טסלה האמריקאית, פרסמה המועצה האמריקאית לבטיחות בתחבורה (NTSB) דוח ראשון על התאונה בה נהרג אדם שנהג ברכב אוטונומי מסוג טסלה S.

 

 

הדוח חשף שני נתונים חמורים: ראשית, הרכב אכן היה במצב נסיעה אוטונומי כאשר התרחשה התאונה ושנית, הרכב נסע במהירות מופרזת של 74 מייל לשעה, באזור בו המהירות המותרת היא 65 מייל לשעה.

 

עבור צמד החברות, טסלה ומובילאיי מדובר ללא ספק במכה כואבת, אך כעת מתברר כי התאונה השפיע על כלל תעשיית הרכב העולמית: ג'נרל מוטורס האמריקאית החליטה ממש לאחרונה על עיכוב בפיתוח תוכנית הנהיגה האוטונומית שלה ה־SUPERCRUISE. חשוב להדגיש כי מערכת הנהיגה האוטונומית של ג'נרל מוטורס עושה גם היא שימוש ברכיבים שפותחו על ידי מובילאיי.

 

לפי מקורות בארה"ב מנכ"לית ג'נרל מוטורס מארי בארה הודיעה במהלך אירוע CYBERCECURITY שהתקיים ביום שישי האחרון שבכוונת ג'נרל מוטורס "לקחת צעד אחורה" בכל הנוגע לפיתוח המערכת. ג'נרל מוטורס התכוננה להתקין את המערכת בדגם ראשון בשנת 2017 אך כעת מועד ההשקה אינו ברור. גורמים בג'נרל מוטורס הוסיפו כי תאריך היעד עדיין מוערך לשנת 2017 ושהסיבה לזהירותה של בארה בנוגע לתאריך ההשקה ברורה: לא זו בלבד שבמאי האחרון אירעה תאונה בה מכונית טסלה מודל S התרסקה מתחת לגלגליה של משאית, כעת חוקרים השלטונות בארה"ב צמד מקרים נוסף בהם היו מעורבות, לכאורה, מכוניות טסלה שהיו במצב נהיגה אוטונומית.

 

 טסלה S טסלה S צילום: איי אף פי

 

לדברי גורמים בג'נרל מוטורס שצוטטו בתקשורת האמריקאית "ג'נרל מוטורס נחושה לא לחזור על טעויותיה של טסלה". לדבריהם מערכת ה־SUPERCRUISE של ג'נרל מוטורס תהיה מסוגלת לעבד מידע ביעילות גבוהה יותר מזאת של מערכת ה־AUTOPILOT של טסלה. יש לציין כי מדובר בדחייה שניה של ג'נרל מוטורס - בינואר האחרון הודיעה ג'נרל מוטורס על דחיה ראשונה במועד הצגתה של טכנולוגית הנהיגה האוטונומית של החברה.

 

לדברי מארק רוס, מנהל המוצר העולמי של ג'נרל מוטורס, "המערכת שהוצגה לראשונה כרעיון בשנת 2012 תוצג רק כשתהיה מוכנה לגמרי".

 

לדברי גורם אשר מקורב לענף הפיתוח העתידי בג'נרל מוטורס "ההחלטה להאט מעט את קצב ההתקדמות בכל הנוגע לרכב אוטונומי ברורה והגיונית. מדובר במשהו שהעולם עדיין לא לגמרי מוכן לקראתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x