$
משפט

האוזר על הרשעת דנקנר: "אני מאמין באכיפה בלתי מתפשרת שיוצרת הרתעה"

עו"ד חנה קורין, התובעת בתיק: "ביהמ"ש קבע שמאחורי הקלעים של הנפקת אי.די.בי עמדה פעילות בלתי חוקית"; ח"כ זהבה גלאון: "מדובר בצעד חשוב לטובת ניקוי האורוות"; ח"כ יחימוביץ': "ההילה חסרת המעצורים שנקשרה לראשו של דנקנר איפשרה לו לעשוק את הציבור שוב ושוב"

תומר גנון ורוני זינגר 13:4804.07.16

"אני מאמין באכיפה בלתי מתפשרת שיוצרת הרתעה", כך פרסם יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר בעקבות הרשעת נוחי דנקנר בהרצת מניות אי.די.בי. 

 

 

לדברי האוזר, "פרשת הרצת מניות אי.די.בי היא חלק מהמלחמה הבלתי מתפשרת שלנו בשחיתות בשוק ההון. אנחנו חוקרים ומעמידים לדין בכל מקום, רמה ודרג כשאנחנו מאמינים שיש ראיות וסיכוי להרשעה ואני מאמין באכיפה בלתי מתפשרת שיוצרת הרתעה. הכרעת הדין הינה תעודת כבוד לנחישות ולמקצועיות של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר של הרשות שחשפה את הפעילות העבריינית, ולפרקליטים ממחלקת ני"ע בפרקליטות.

 

 


 

נוחי דנקנר ביציאה מביהמ"ש נוחי דנקנר ביציאה מביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

בית המשפט המחוזי קבל את עמדתנו בכל האישומים. בית המשפט קבע כי ההנפקה של מנית אי.די.בי לציבור בפברואר 2012 לוותה בפעילות תרמיתית חמורה שנועדה לנפח באופן מלאכותי את מחיר המניה על מנת להצליח בהנפקה.

 

בשוק ההון מושקעים כספי החיסכון והפנסיה של כלל הציבור. מי שמבקש להכניס את הציבור כשותף חייב לנהוג בהגינות, בזהירות ובשקיפות. מי שעובר עבירות תרמית בשוק ההון פוגע באמון הציבור. באין אמון בשוק ההון אין שוק הון. רשות ניירות ערך תעמוד על המשמר בהגנה על ציבור המשקיעים על מנת להבטיח המשך קיומו של שוק הון תקין והוגן".

 

עו"ד חנה קורין, התובעת בתיק מטעם מחלקת ני"ע בפרקליטות יחד עם עמית בכר ומאור ברדיצ'בסקי, אמרה לאחר הכרעת הדין: "בית המשפט קבע היום כי מאחורי הקלעים של הנפקת אי.די.בי ב-2012 עמדה פעילות בלתי חוקית שנועדה להבטיח את הצלחתה. ההרשעה מחזקת את ההגינות והשקיפות בשוק בישראל, ומלמדת שרשויות החוק עומדת על המשמר מפני פעילות פסולה בשוק ההון".

מימין: עוה"ד מאור ברדיצ'בסקי, חנה קורין ועמית בכר מימין: עוה"ד מאור ברדיצ'בסקי, חנה קורין ועמית בכר צילום: אוראל כהן

 

עורכת הדין איריס ניב-סבאג, פרקליטתו של איתי שטרום יחד עם עו"ד נוית נגב, אמרה לאחר הכרעת הדין: "תיק זה היה מושתת על עד מדינה וראיות נסיבתיות. בית המשפט לא קיבל את עמדתנו שבפעילות היה היגיון כלכלי ולא בוצעה כל עבירה. נכבד את הכרעת הדין".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמר אחרי פסק הדין כי "הרשעת דנקנר היא אקורד סיום לפרשה ארוכת שנים שבה גזל אדם אחד את כספם של אזרחי מדינת ישראל בעסקאות ממונפות מפוקפקות. אסור שנפילתו תשאר בגדר סיפור אישי צבעוני, משום שזה סיפורה של מערכת רקובה וכושלת שלמה".

 

לדבריה, "מעשיו הרעים של דנקנר זכו לגיבוי מקיר לקיר של הממשלה, הכנסת, הרגולטורים, הבנקים והתקשורת, וההילה חסרת המעצורים שנקשרה לראשו איפשרה לו לעשוק את הציבור שוב ושוב. לצערי הלקח לא נלמד, ובתוכנו מהלכים דנקנרים נוספים העושקים את הציבור בברכתה של הממשלה ותוך רפיסות של הרגולטורים. יש לשבח את השופט חאלד כאבוב, אשר לא נרתע ממערך כביר של פרקליטים ויחצ"נים, שניסו בכל דרך להטות את תוצאות המשפט, ושפט משפט צדק".

 

ח״כ זהבה גלאון הגיבה על הכרעת הדין: "הכרעת הדין הדרמטית בפרשת דנקנר, הפנים של מועדון ההון-שלטון הישראלי, היא צעד חשוב לטובת ניקוי האורוות הכה נחוץ במשק הישראלי. מעתה יראו וייראו בכירי המשק הישראלי שחושבים שכסף קונה להם מקום מעל החוק"

 

גלאון הוסיפה: "משפטו של דנקנר העניק לנו הצצה נדירה למתרחש במועדון ההון-שלטון הישראלי, מועדון בו סכומי עתק עוברים מיד ליד על סמך קריצה והבטחה, בו טייקונים עושים אחד לשני טובות עם כספי הציבור, מועדון בו מריצים מניות. הכרעת הדין של דנקנר מהווה אבן דרך חשובה במאבק שלנו לפירוק מועדון ההון-שלטון" 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x