$
נדל"ן

שלב המכרזים: משרד הביטחון נערך לפינוי בסיסי צה"ל במרכז הארץ

יקיים השבוע כנס מיוחד לעשרות משרדי המתכננים הגדולים בארץ; במקביל, יפרסם עשרות מכרזי תכנון בהיקף של רבע מיליארד שקל בשלב ראשון לפינוי כ-8,000 דונם

דותן לוי 14:2011.04.16

בתום חודשים של הכנות, אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון יקיים ביום רביעי כנס מיוחד לעשרות משרדי המתכננים הגדולים בארץ, ויכריז על תחילת יישום תכנית שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות צה"ל) ועל יציאתם לדרך של כ-50 פרויקטים לפינוי והעתקה של 13 מחנות ממרכז הארץ, בהיקפים של עשרות מיליונים עד מיליארדי שקלים.  

 המהלך בשלמותו יכלול את פינויים המלא של עשרה מחנות צבאיים באזורי המרכז ופינוי חלקי של שלושה מחנות נוספים, ובמקביל הקמתם של שלושה מחנות חדשים בנגב ופרויקטים חדשים ב- 19 מחנות קיימים, שיביאו לשיפור האפקטיביות המבצעית של צה"ל ולהתייעלות וחיסכון בעלויות הקיום של יחידות הצבא. בסה"כ יפנה משרד הביטחון כ-8,000 דונם, יהרוס כ-1.5 מיליון מ"ר בנוי ועוד מיליוני מ"ר של שטחי פיתוח ותשתיות. המחנות שיתפנו הם: צריפין, סירקין, תל השומר, גלילות, שדה דב, גבעתיים, קסטינה, דלק אשדוד, מש"א בית דגן, טירה 148, גנים (שלישות ראשית רמת- גן), כלא 6 בעתלית ומחנה נוסף במרכז הארץ.

 

בסיס צריפין. מיועד לפינוי בסיס צריפין. מיועד לפינוי צילום: אבי מועלם

 

מרבית הבסיסים ייבנו בתוך מחנות קיימים, כאשר 3 פרויקטים עיקריים יבנו בשיטת BOT (בנה־הפעל־העבר, שיטת שותפות ציבורית־פרטית למימון פרויקט) והם המחנה של חיל התקשוב, בסיס קריית המודיעין שנמצא בעבודה, וכן מחנה אופק של פיקוד העורף. לדברי ראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, ארז כהן, לכל מחנה שמיועד לפינוי ולהקמת מתחם חדש והמתכננים יוכלו לבחור באיזה מתחם הם רוצים להתמקד.

 

 


 

כמו כן אומר כהן, כי לוחות הזמנים נותרו בעינם וכי משרד הביטחון מחויב להסכמים שנחתמו. כך למשל לגבי פינוי שדה דב אמר כהן כי מסתמן שמועד הפינוי יעמוד על סוף 2019.

 

ההסכם שוה"ם כולו עומד על כ-40 מיליארד שקל כולל העברת צה"ל לנגב, כאשר חלקם של הבסיסים שמפונים כעת והיקף הבניה שיוקם במקומם עומד על 18.3 מיליארד שקל.

 

סך כל השטחים שיפונו מיועדים להקמה של 60 אלף יח"ד. "מחנות כמו ג'וליס ובילו יכללו הריסה של מבנים רבים ובנייה מחדש, כאשר סך הבניה הכוללת בכל המחנות עומד על כ-1.5-2 מיליון מ"ר (כולל חלק מבסיסי הנגב).

 

 

 

 

בסיס סירקין. יפונה לטובתלטובת שחרור 2,230 דונמים לבנייה אזרחית של אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר בסיס סירקין. יפונה לטובתלטובת שחרור 2,230 דונמים לבנייה אזרחית של אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר צילום: טל כהן

 

 

עוד אמר כהן, כי "מהלך שוה"ם מושתת על הקדמת בינוי לפינוי, היינו- ראשית ייבנו המחנות החדשים ולאחר מכן יפונו הקרקעות ויוצעו לשיווק, כך שבסופו של יום סך התמורות שאמורות להתקבל תעלנה בצורה משמעותית על סך עלויות הפרויקט".

 

עוד נמסר ממשרד הביטחון, כי כפי שנחשף ב"כלכליסט", במסגרת התכנית ועשרות המכרזים שיפורסמו, ניתנו דגשים לבינוי ומיסוד מחנות במתכונת של 'עיר חכמה' שמייצרת את האנרגיה שהיא צורכת תוך ניצול אופטימלי ובר-קיימא של כלל המשאבים, הן מבחינת השירותים הניתנים לחיילים, מיצוי המשאבים האופטימלי, שילוב טכנולוגיות מידע חדישות ומענה הולם בנושא הסייבר.

 

 

פינוי בסיסי צה"ל - הפרויקטים הראשונים שיוצאים לדרך:

 

1. פינוי מחנה תל השומר בשלבים לטובת שחרור כ-1,180 דונמים בנייה אזרחית של אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר.

 

2. פינוי מחנה סירקין לטובת שחרור 2,230 דונמים לבנייה אזרחית של אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר.

 

3. העתקת שדה התעופה הצבאי בשדה דב.

 

4. פרויקט 'אופק רחב'- הקמת מחנה רב-זרועי בבסיס רחבעם ברמלה הכולל את בסיס הקליטה והמיון, הבקו"ם, שיועתק אליו ממחנה תל השומר.

 

5. פינוי בה"ד 16- בסיס המרכז הלאומי לחילוץ, אב"כ והתגוננות אזרחית ממחנה צריפין והעתקתו למטה פיקוד העורף במחנה רחבעם.

 

6. מיסוד מחנה שורה (סמוך למושב מצליח) והעתקת מספר יחידות צבאיות

 

7. הרחבת מחנה בילו (סמוך לרחובות) והעתקת יחידות צבאיות ממחנה סירקין

 

8. הקמת מרכזי אחזקה לוגיסטי (מרה"ס) במרכז, בדרום ובצפון

 

9. העתקת סדנת הרכב המרכזית של צה"ל ממחנה צריפין ל-3 מוקדים חדשים במחנות שורה, ג'וליס ונחשונים

 

10. פינוי מחנה טירה (בטירת הכרמל) לטובת שחרור הקרקע לבנייה אזרחית

 

11. מיסוד מחנה עמוס בסמוך לעפולה וקליטת יחידות צבאיות מהמחנות המתפנים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x