$
משפטיפ

האם ניתן לתבוע פיצוי כספי בגין סרבנות גט?

בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בסוגיה של סרבנות גט במסגרתה יכולים מסורבי גט להגיש תביעת פיצויים נגד בן הזוג הסרבן ולקבל פיצוי כספי

בשיתוף משפטיפ - עו"ד אמיר זבולון 15:0324.01.16
ענייני נישואין וגירושין בין בני זוג יהודים הנם על פי דין תורה. אלה קובעים כי מתן גט חייב להיות בהסכמת שני הצדדים, מצב המאפשר את קיומה של סרבנות גט. כאשר אחד מבני הזוג מסרב למתן גט, הוא כובל למעשה את הצד השני בקשר הנישואין וזאת בשל חוקי ההלכה הדתית המתנים מתן גט בהסכמת שני בני הזוג.

 

חשוב להדגיש, כי למרות העובדה כי גם נשים וגם גברים יכולים להיות סרבני גט, תופעה זו פוגעת בעיקר בנשים משום שתוצאותיה עבור האישה מסורבת הגט חמורות יותר. הסיבה לכך היא כי על פי ההלכה הדתית, אישה מסורבת גט אינה יכולה להינשא לגבר אחר ואינה יכולה להביא ילד לעולם מגבר אחר, כל עוד בעלה עומד בסירובו למתן גט. אם האישה תבחר להביא ילד לעולם מגבר שאינו בעלה, היא למעשה גוזרת על הילד סטטוס הלכתי של ממזר. לעומת זאת, גבר מסורב גט אינו סובל מתוצאות קשות שכאלו: ההלכה הדתית מאפשרת לגבר לקבל היתר לשאת אישה אחרת והוא אינו מנוע מלהביא ילד לעולם מאישה שאינה אשתו.

  

סרבנות גט היא תופעה חמורה השוללת מבן הזוג מסורב הגט את הזכות לחירות סרבנות גט היא תופעה חמורה השוללת מבן הזוג מסורב הגט את הזכות לחירות צילום: bigstock

 

הגשת תביעה לפיצוי כספי

 

אין חולק על כך כי סרבנות גט היא תופעה חמורה השוללת מבן הזוג מסורב הגט את הזכות לחירות - אחת מזכויות האדם הבסיסיות והחשובות ביותר. אם לא די בזאת, הרי שעד לאחרונה, הכלים שעמדו למסורבות הגט לא היו יעילים במיוחד. אלא שכעת ישנו אפיק משפטי חדש המאפשר למסורבי גט להילחם בתופעה: הגשת תביעה כספית כנגד בן הזוג הסרבן, במסגרתה דורשת האישה לקבל פיצוי כספי בגין כל הנזקים שנגרמו לה בשל סירובו של בן הזוג למתן גט.

 

תביעה זו מתבססת בעיקר על הנזק הנפשי שנגרם בשל סרבנות הגט, השוללת מן האישה להמשיך בחייה ולהקים משפחה חדשה. מצב זה גורם לתחושות קשות של עוגמת נפש, בושה, אובדן הנאות החיים ועוד. יש לקוות כי ההכרה בסרבנות גט כעילה ברת פיצוי, תהווה אמצע הרתעה יעיל ותפחית באופן משמעותי את מספר סרבני הגט.

  

אל תוותרו על קבלת ייעוץ משפטי

 

בכל מקרה של סרבנות גט, חשוב מאוד לפנות לייעוץ משפטי של עורך דין דיני משפחה, שיפעל במסירות למען זכויותיו של בן הזוג מסורב הגט. עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה ויחווה דעתו בדבר אפשרויות הפעולה הטובות ביותר. לעניין זה נציין, כי מלבד הגשת תביעה נזיקית נגד בן הזוג הסרבן, ניתן לפנות גם אל בית הדין הרבני ולבקש כי יפעיל סנקציות שונות בהתאם לסמכותו, כלפי סרבן או סרבנית הגט. במקרה של אישה מסורבת גט, ניתן גם להגיש תביעה למזונות אישה, אשר יכולה להוות תמריץ לבעל להסכים למתן גט, על מנת שלא יידרש לתשלום זה.

 

עו"ד אמיר זבולון עוסק בתחום דיני המשפחה והירושה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x