$
חדשות טכנולוגיה

פרסום ראשון

הממשל קצת יותר פתוח: הלמ"ס תאפשר שימוש במידע שברשותה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה רשיון שימוש פתוח, במטרה להפוך את המידע הממשלתי זמין לציבור. היועץ המשפטי של הלשכה: "מדובר במהפכה, לא פחות"

עומר כביר 16:0706.01.16

הלשכה המרכזית לסטטיטסטיקה (למ"ס) מאפשרת מעתה לכל אדם לעשות שימוש כמעט בלתי מוגבל במידע שברשותה.עד עתה, המידע שיצרה הלמ"ס ופרסמה באתרה היה מוגן תחת רישיון זכויות יוצרים סטנדרטי, שמאפשר שימושים מוגבלים רק בהתאם לחוק. לדברי מנכ"לית הסדנא לידע ציבורי, שבי קורזין, כתוצאה ממצב זה לא היה ברור מי יכול להשתמש במידע ולאיזו מטרה, אם בכלל, וכתוצאה הוגבלו משמעותית התועלות שניתן להפיק ממנו.

יש לנו פרויקט שממפה תאונות דרכים ונעזר במידע של הלמ"ס", היא סיפרה ל"כלכליסט". "כשביקשנו את המידע, נאלצנו לרכוש אותו ואף התבקשנו לחתם על מסמך שאוסר על הפצת המידע הלאה, שקובע שאנחנו אחראים על כל נזק שעלול להיגרם בעקבות שימוש במידע באתר שלנו ושכלל עוד תנאים דרקוניים”.

 

פרויקט מיפוי תאונות הדרכים של הסדנא פרויקט מיפוי תאונות הדרכים של הסדנא צילום: צילום מסך

 

כעת, פרסמה הלמ"ס רישיון שימוש פתוח במידע, שמסיר את כל המגבלות המשמעותיות על שימושו. לפי הרישיון החדש, כל גורם יכול להעתיק, להפיץ, לפרסם, ליצור יצירות נגזרות או לבצע שינויים טכניים במידע, למטרות מסחריות ולא מסחריות כאחד. זאת, תוך סייגים מוגבלים, כמו איסור הצגת המידע באופן מטעה, איסור להשתמש במידע בניגוד לחוק או איסור על שימוש במידע לפגיע בפרטיות.

 

היועץ המשפטי של הלמ"ס, עו"ד בריאן ניגן, הדגיש בשיחה עם "כלכליסט" את החשיבות של המהלך. "מדובר במהפכה, לא פחות מזה", הוא אמר. "רוב משרדי הממשלה עובדים עם רישיון שימוש שגובש לפני כ-20 שנה. באותה תקופה דאגו משימושים פיראטיים במידע, ולכן גיבשנו תנאי שימוש שנועדו להגן על זכויות היוצרים.

 

"אבל מאז העולם השתנה. רישיון השימוש החדש לא מגביל את השימוש לשימושים אישיים בלבד, ומתיר שימוש חוזר ומסחרי במינימום מגבלות. מעכשיו אפשר לעשות מה שרוצים עם המידע, לא צריך לשאול אותנו. כל הרעיון הוא לעודד את השימוש החוזר במידע, את הפצת המידע, לעודד חברה להתפתח באמצעות שימוש במידע ממשלתי. כולי תקווה שהרישיון יאומץ גם על ידי משרדים ממשלתיים אחרים. המהפכה היא בתפיסה. במקום להגן על זכויות יוצרים, אנחנו פותחים את השימוש. אנחנו רוצים שהמידע יהיה זמין לציבור”. 

 

תחת הרישיון החדש, יכולה הסדנא לקחת את המידע המבוקש, מבלי לחתום על חוזה או לשלם ללמ"ס בתמורה לשימוש בו. "החשיבות העיקרית של רישיון השימוש הפתוח היא במסר אותו משדרת הלמ"ס", הוסיפה קורזין. "המידע הממשלתי, שנאסף בכספי משלם המיסים, שייך לציבור ואין שום סיבה שרשויות ממשלתיות יגבילו את השימוש בו ממניעים אנכרוניסטים. הלמ"ס פורצת דרך ויוצרת במהלך זה קריאת כיוון. אנחנו מקווים מאוד כי משרדי הממשלה האחרים ילכו בעקבותיה, וישחררו גם הם את רישיונות השימוש במידע".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x