$
משפט

אביחי מנדלבליט - המועמד היחיד לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה

שרת המשפטים איילת שקד ביקשה מוועדת האיתור להמליץ על שלושה מועמדים - אך רק מנדלבליט, המשמש מזכיר הממשלה, זכה לתמיכה של ארבעה מחברי הוועדה

משה גורלי 13:5120.12.15

ועדת האיתור למשרת היועץ המשפטי לממשלה הציעה לממשלה את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט כמועמד היחיד שזכה בארבעה קולות מתוך חמשת חברי הוועדה.

 

הוועדה בראשות הנישא בדימוס אשר גרוניס הכוללות ח"כ ד"ר ענת ברקו, עו"ד יחיאל כץ, שר המשפטים לשעבר, עו"ד משה נסים ופרופ' גבריאלה שלו, שקלה תשעה מועמדים, והחליטה לבסוף שרק מנדלבליט ראוי לארבעת הקולות שנדרשים על מנת להעביר את המועמד לבחירת הממשלה.

 

אביחי מנדלבליט אביחי מנדלבליט צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post

 

עתה יובא שמו של מנדלבליט בידי שרת המשפטים איילת שקד לאישור הממשלה - שצפויה לאשר את מינויו ליועץ המשפטי הבא לממשלה, במקומו של יהודה וינשטיין שפורש בינואר. שקד ביקשה מהוועדה שתמליץ על שלושה מועמדים אולם כאמור הוועדה מצאה רק את מנדלבליט כראוי לארבעה קולות. שאר המועמדים היו הילה גרסטל, ישי בר, אבי ליכט, רז נזרי, אייל ינון, גיא רוטקופף, סוזי נבות ויורם טורבוביץ.

 

פרופ' מרדכי קרמניצר, סגן נשיא במכון הישראלי לדמוקרטיה, מתח ביקורת לאחרונה על הכוונה למנות את מזכיר הממשלה אביחי מנלדבליט ליועץ המשפטי לממשלה. "מעבר ללא תקופת צינון ממזכיר ממשלה ליועץ משפטי לממשלה הוא דבר בעייתי". קרמניצר הוסיף כי "אף שלא מדובר במשרת אמון רשומה, פורמלית, הרי שמבחינה מהותית זו משרת אמון שמצויה בעולם ההיררכי שבו אתה זרועה הארוכה של הממשלה, משרתה של הממשלה. אני חושב שיועץ משפטי אמור להיות אדם עצמאי. מעבר ממשרת הממשלה ליועץ משפטי עצמאי מחייבת החלפת דיסקט. זה משהו שאנשים לא יכולים להחליף ברגע. לכן הגיוני שתהיה תקופת צינון". בכך הצטרף קרמניצר לעמדת הפרופסורים אמנון רובינשטיין ואוריאל רייכמן מהמרכז הבינתחומי שכתבו לוועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה שבראשות נשיא העליון בדימוס אשר גרוניס כי יש להחיל תקופת צינון ארוכה במעבר מהרשות המבצעת למשרת היועץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x