$
משפטיפ

יו"ר ועדת ספרד של לשכת עורכי הדין: "אזרחות פורטוגלית עדיפה על אזרחות ספרדית"

העולם היהודי ספרדי גועש בימים אלו נוכח העובדה שגם לצאצאי מגורשי ספרד מגיעה אזרחות אירופאית

בשיתוף משפטיפ - עו״ד ארז קרט 15:4512.11.15

האפשרות לקבל דרכון ספרדי הלהיבה ישראלים רבים לאחרונה אבל אלה שניסוי גילו שהתהליך הוא מסובך ויקר. "מה שהמתעניינים לא יודעים בדרך כלל הוא שרוב הזכאים לדרכון ספרדי זכאים גם לדרכון פורטוגלי שהוא הרבה יותר קל להשגה" מסביר עו"ד ארז קרט המשמש כיו"ר ועדת ספרד של לשכת עורכי הדין. "הדרכון הפורטוגלי גם הוא דרכון אירופי לכל דבר" הוא מוסיף

 

 

עו"ד קרט פיתח תהליך ייחודי המכונה "פורטוגל אקספרס" אשר מאפשר לישראלים העומדים בתנאים להשיג דרכון אירופאי בדרך הקלה והמהירה ביותר. "דרכון אירופאי הוא נכס גם למי שאינו חושב לעזוב את ישראל אבל רוצה לפתוח לעצמו אפשרויות חדשות במדינות האיחוד האירופי" הוא מסביר.

 

צאצאי מגורשי ספרד בישראל קיבלו בהתרגשות רבה את החוק המתיר להם לקבל אזרחות ספרדית שנכנס לתוקפו ב- 1 לאוקטובר 2015. עם זאת, רבים לא מודעים לעובדה שחוק זהה נכנס לתוקף באפריל 2015 בפורטוגל. החוק מסדיר את הגשת הבקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים שהם צאצאי מגורשי פורטוגל שהיו גם מגורשי ספרד לפני כן. החוק הפורטוגלי מקל יותר על קבלת אזרחות מהחוק הספרדי ואינו דורש ממבקשי האזרחות לעבור בחינות שפה, ידע ותרבות כפי שדורש החוק הספרדי.

 

עו"ד ארז קרט מספר שמלך ספרד הוציא בשנת 1492 צו גירוש ליהודי ספרד אלא אם כן יתנצרו. רוב יהודי ספרד בחרו לא להתנצר ועל כן היו חייבים לעזוב את המדינה. יותר מ- 70% ממגורשי ספרד חצו את הגבול לפורטוגל השכנה, שקבלה אותם באופן זמני, תמורת תשלום של מס כניסה שדרש מלך פורטוגל דאז, זיואון השני. לאחר מותו של המלך זיואון השני היה ליהודים עדנה כשהמלך החדש, מנואל הראשון היה זקוק להם, הן כאנשי מדע והן כבעלי מלאכה במקומם של אלה שהפליגו לתגליות הים. עם זאת כאשר מנואל הראשון בקש להתחתן עם הנסיכה האלמנה של ספרד, זו דרשה שיגרש את היהודים מפורטוגל לפני שרגלה תדרוך בארצו. ואז בשנת 1497 חמש שנים לאחר שגורשו היהודים מספרד, הם גורשו שוב הפעם מפורטוגל. העובדה ש- 70% מצאצאי מגורשי ספרד הם גם צאצאי מגורשי פורטוגל פותחת להם הזדמנות שעלולה להיות זמנית, לקבל דרכון אירופאי בדרך קלה ומהירה יותר מהמסלול הספרדי.

 

מהם היתרונות בקבלת אזרחות פורטוגלית ?

 

פורטוגל כמו ספרד היא חלק מאיחוד האירופאי ולכן קבלת אזרחות פורטוגלית משמעותה קבלת דרכון אירופי לכל דבר ועניין. עו"ד קרט מציין כשדרכון אירופי מעניק יתרונות רבים שיש לכל אזרח ברחבי האיחוד האירופי החל מלימודים באירופה, שהות ממושכת, חופש תעסוקה ברחבי האיחוד לרבות עבור חברות ישראליות או בינ"ל, אשרות כניסה כתייר לארה"ב במסגרת תכנית Visa Waiver האמריקאית וכלה ברכישת נדל"ן באירופה והקמת עסק ללא הגבלה.

 

 

העולם היהודי ספרדי גועש בימים אלו נוכח העובדה שגם לצאצאי מגורשי ספרד מגיעה אזרחות אירופאית. העולם היהודי ספרדי גועש בימים אלו נוכח העובדה שגם לצאצאי מגורשי ספרד מגיעה אזרחות אירופאית.

 

מדוע מדובר בחלון הזדמנויות צר?

 

נכון להיום החוק הפורטוגלי אינו מוגבל בזמן ו/או בכמות מקבלי אזרחות פורטוגלית.

אך נוכח הכמות הרבה של מבקשי אזרחות פורטוגלית הן מהארץ והן ממדינות אחרות, עו"ד קרט מעריך כי ממשלת פורטוגל תבקש בעתיד להכניס שינויים בחוק ואולי אף ליישר קו עם החוק הספרדי המקביל. המשמעות לכך היא הגבלות ותנאים נוספים למבקשי אזרחות כגון: דרישה לעבור מבחני שפה, מבחני ידע ותרבות פורטוגלים, ייתכן אף שממשלת פורטוגל פשוט תגביל את מספר מקבלי האזרחות הפורטוגלית. בקיצור כל הקודם זוכה ולכן עו"ד קרט ממליץ בחום לפעול כבר עכשיו.

 

הקריטריונים החשובים בעת בחירת משרד עו"ד לצורך הגשת בקשת אזרחות: 

● חשוב לוודא שמשרד עו"ד מסוגל לבצע את כל העבודה מראשיתה ועד סופה, ומאפשר למבקשי האזרחות לקבל את כל השירותים הנדרשים מבלי שהם נדרשים להשקיע מאמץ או זמן יקר.

 

● יש לבחון שהמשרד נותן השירות הוא באמת משרד עורכי דין, ולא טכנאי מחשבים שהקים אתר יפה שכלל אינו מבין בחוק או במתן שירות משפטי, שלא לדבר על אחריות המשפטית שבמקרים מעין אלה כלל אינה קיימת מן הסתם.

 

● כדאי לוודא שעלות השירות היא סופית וידועה מראש וכוללת את כל הנדרש ממבקש האזרחות. בין נותני השירות יש כאלה אשר "שוכחים" לציין מראש עלויות רבות והן מתגלות במהלך הליך הגשת בקשה לקבלת אזרחות, החל מתרגום המסמכים לפורטוגלית, קבלת אישורי נוטריון, אישורי אפוסטיל על תעודות המבקש וכלה באגרות לקהילה היהודית ולמשרד האוכלוסין הפורטוגלי.

 

● והכי חשוב: שהמשרד עו"ד יכול לתת אחריות מלאה על עבודתו לרבות החזרת מלוא שכר הטרחה במקרה שהמבקש לא מקבל אזרחות פורטוגלית.

 

ככלל, חשוב לברר עם מי יוצאים לדרך הזו כדי שלא להחמיץ את ההזדמנות המיוחדת הזו לקבל דרכון אירופאי.

 

עו״ד ארז קרט, יו"ר ועדת ספרד של לשכת עורכי הדין, מפתח שיטת פורטוגל אקספרס.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x