$
חדשות טכנולוגיה

חלון חגיגי: ווינדוס 95 חוגגת 20

מערכת ההפעלה של מיקרוסופט לא היתה חלוצת הממשק הגרפי המלא - אך היתה הראשונה שכבשה את השוק ולימדה את כל העולם איך להשתמש בממשקי גרירה, חלונות צפים, דפדפני אינטרנט ועוד

רפאל קאהאן 18:0024.08.15

ווינדוס 95 חוגגת 20 שנה להשקתה. מערכת ההפעלה סימנה עבור רבים את תחילת עידן האינטרנט והממשקים הגרפיים - ולקחה חלק חשוב בחינוך הקהל הרחב לשימוש במחשבים ותוכנות.

היא לא היתה הראשונה להציג ממשק חלונות, שליטה בעכבר ותפריטים. קדמה לה ווינדוס המקורית שהושקה עוד ב-1985 בגרסתה הראשונה. עם זאת היה צריך להמתין לווינדוס 3.11 כדי לראות ממשק גרפי בשל יחסית ושניתן לשימוש מבלי להזדקק (בדרך כלל) לממשק הפקודות של DOS.

  

ווינדוס 95 ווינדוס 95 צילום: בטאניוז

 

זאת ועוד, ווינדוס 95 הייתה הראשונה מבין גרסאות ווינדוס שלא הייתה ממשק גרפי ל-DOS ותו לא. אמנם מערכת ההפעלה ההיסטורית של מיקרוסופט עדיין הוטמעה בה, אך היא כבר לא היוותה את לב המערכת. בנוסף, הגרסה הראשונה של ווינדוס 95 הושקה ללא תמיכה מובנית באינטרנט ובהתחלה המשתמש נדרש להוסיפה בנפרד. עניין זה תוקן במהרה לאחר שבמיקרוסופט הבינו את גודל הטעות והחברה החלה לצרף למערכת ההפעלה שלה את אינטרנט אקספלורר - מה שגרם למשפט המונופול הראשון בהיסטוריה של האינטרנט, שבסופו נדרשה לשלם מיליארדי דולרים בקנסות.

 

ביל גייטס מציג את מערכת ההפעלה ביל גייטס מציג את מערכת ההפעלה צילום: בטאניוז

 

מערכת ההפעלה הראשונה להציג ממשק גרפי הייתה כמובן זו של אפל, ואולם אחריה גם קומודור, אטארי ועוד מספר יצרניות כגון ACORN הבריטית (שהפכה בהמשך ל-ARM של היום) הציגו מערכות הפעלה גרפיות, שחלקן, כמו במקרה של Workbench של קומודור שהוטמעה בלינוקס, עדיין פעילות כיום.

 

אבל עבור רוב הצרכנים, ווינדוס 95 הייתה הראשונה. במיקרוסופט חששו שהמשתמשים לא יידעו להתמודד עם שיטת השליטה החדשה ולכן הגו רעיון פדגוגי חכם. מהנדסי ווינדוס יצרו מספר תוכנות פנאי שהמטרה שלהן הייתה ללמד את המיומנויות הנדרשות לשליטה בעכבר: משחקי סוליטייר ושולה המוקשים. ווינדוס 95 הייתה עבור רבים שער הכניסה לעולם המקוון החדש - ואפילו רק על כך היא ראויה להוקרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x