$
סייבר ואבטחת מידע

האם חלונות 10 משתפת את סיסמת הWi-Fi שלכם עם זרים?

מאפיין שנוי במחלוקת ב'חלונות 10' - מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט – מאפשר לאחרים להתחבר לרשת האלחוטית שלכם ללא צורך בסיסמה. איך עובד ה Wi-Fi Sense, למה מומחי האבטחה לא אוהבים אותו ואיך תכבו אותו במחשב שלכם?

גיל נוילנדר, ESET ישראל 15:4605.08.15
בניגוד להשקות קודמות, השקת מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט בשבוע שעבר עברה בהצלחה יחסית ואפילו הביקורות במדורי הטכנולוגיה השונים היו חיוביות ברובן. גם המשתמשים הפגינו מספרים מרשימים באימוץ מערכת ההפעלה הראשונה, עם יותר מ 14 מיליון הורדות ביממה הראשונה לאחר ההשקה.

   

 

אך לא כל הביקורות היו חיוביות, וביקורות נוקבות נשמעו נגד מיקרוסופט - במיוחד בכל הקשור לפגיעה בפרטיות המשתמשים. אך פיצ'ר אחד משך את רוב האש – ה Wi-Fi Sense. תפקיד ה Wi-Fi Sense הוא לעזור לכם לשתף את סיסמת ה Wi-Fi שלכם עם חברים ברשתות החברתיות או אנשי קשר אחרים, מבלי שהם יצטרכו להתעסק עם דברים מרגיזים כמו סיסמאות.

 

אם אתם חושבים שעלולה להיות פה פגיעה בפרטיות או ברמת האבטחה שלכם – אתם צודקים ולא מעט מומחי אבטחה הפצירו במשתמשים לבטל את האופציה הזו במערכת ההפעלה שלהם בהקדם האפשרי.

 

איך ה Wi-Fi Sense עובד?

 

בקצרה, ה- Wi-Fi Sense מספק לכם דרך פשוטה לשתף את רשת ה Wi-Fi שלכם עם החברים או עם אנשי הקשר שלכם, ומאפשר לכם להתחבר לרשתות האלחוטיות של אותם החברים שהפעילו את ה Wi-Fi Sense במחשב שלהם, וזאת מבלי שתצטרכו לתת או לקבל סיסמה כלשהי.

 

כאשר אחד מאנשי הקשר שלכם נמצא בטווח הקליטה של רשת ה Wi-Fi הביתית שלכם, חלונות 10 תשתף אוטומטית את פרטי הרשת, כולל הסיסמה, עם החבר ומחברת אותו לאינטרנט – מבלי שהוא יצטרך לבצע פעולה כלשהי מבחינתו.

 

פיצ'ר ה Wi-Fi Sense מופעל ברירת מחדל במערכת ההפעלה החדשה, אבל זהו לא האיום שמדאיג את מומחי האבטחה, כיוון שזה לא בהכרח אומר שסיסמת ה Wi-Fi שלכם תשותף אוטומטית – לפחות לא עד שתגדירו איזו רשת ניתן לשתף ועם מי.

 

במילים אחרות – ה Wi-Fi Sense אמנם מופעל, אבל זה עדיין בידיים שלכם לבחור איזו רשת תשותף, ועם מי, לפני שה Wi-Fi Sense מתחילה לחבר אנשים לרשת שלכם. וכמובן, אותם אנשי הקשר שיחוברו יקבלו גישה לאינטרנט בלבד – ולא את סיסמת ה Wi-Fi עצמה.

 

אז איפה בכל זאת הבעיה?

 

לפי מיקרוסופט, ה Wi-Fi Sense אמור לעזור לכם לשתף את חיבור הרשת שלכם עם חברים בצורה קלה ופשוטה, או כפי שמיקרוסופט ניסחו את זה: "מעכשיו לא תצטרך יותר להגיד בקול את סיסמת ה Wi-Fi שלך, תו אחר תו, כאשר החברים שלך נמצאים אצלך בבית ורוצים להשתמש באינטרנט. בדומה לכך, לא תצטרך יותר לצעוק 'מה הסיסמה לאינטרנט?' במשרד או כשאתה מבקר אצל חבר".

 

עם זאת, ה Wi-Fi Sense אינו מאפשר לכם לשתף את הרשת שלכם עם אנשים או אנשי קשר אינדיבידואלים – ופה מתחילה הבעיה. כלומר – אם בהגדרת השירות בחרתם לשתף את חברי הפייסבוק שלכם, תיאלצו לשתף את חיבור האינטרנט שלכם עם כל חברי הפייסבוק שלכם. ובדומה לכך אאוטלוק וסקייפ – הרשתות החברתיות והשירותים איתם ניתן לשתף את הרשת באמצעות ה Wi-Fi Sense.

 

עכשיו, ברצינות, האם אתם מכירים אישית וסומכים על כל החברים שלכם בפייסבוק? ומה לגבי אנשי הקשר באאוטלוק? והאנשים אליהם אתם מחוברים בסקייפ? מניסיון, הרבה ממשתמשי הרשתות החברתיות אינם בררנים במיוחד לגבי זהות האנשים אותם הם מאשרים בפייסבוק או מידת ההיכרות האישית שלהם עם אותם אנשים, וסביר להניח שגם רשימות אנשי הקשר שלכם נמצאים לא מעט אנשים שאינכם מכירים.

 

מיקרוסופט טוענת להגנתה שהחיבור לרשת אינו מאפשר לחברים שלכם גישה לתיקיות מקומיות או לקבצים האישיים שלכם. אבל שיתוף רשת האינטרנט שלכם עם אנשים זרים, עלולה לאפשר להאקרים פוטנציאליים לבצע תקיפת אינטרנט הידועה בתור "האדם שבאמצע".

 

בתרחיש כזה, אותו האקר מסוגל לצותת לכל פיסת מידע שאתם שולחים החוצה מהמחשב שלכם באמצעות האינטרנט, זה כולל פרטים רגישים כמו הודעות דואר אלקטרוני, סיסמאות (שנשלחות כל פעם שאתם מתחברים לאתר כלשהו), פרטי אשראי כשאתם משלמים על משהו ברשת ועוד. כמו כן, האקרים מיומנים יותר יכולים להשתמש בכלי פריצה מתקדמים יותר כדי לפרוץ למחשב עצמו.

 

זה מה שבעצם הופך את פיצ'ר ה Wi-Fi Sense בחלונות 10 לבעייתי, וככל הנראה לא מדובר פה על הפיצ'ר הבטוח בעולם – אבל יש גם גרועים ממנו. אם בעתיד מיקרוסופט תאפשר בחירה של אנשי קשר אינדיבידואלים איתם ניתן לשתף את רשת האינטרנט שלכם, אז ה Wi-Fi Sense יוכל להיות פיצ'ר שימושי למדיי, עד אז נמליץ לכם להמשיך לשתף את הסיסמה שלכם באופן המסורתי והבטוח יותר עם אנשים שעליהם אתם סומכים.

 

 

 

Windows 10 Wi-Fi Sense Windows 10 Wi-Fi Sense

 

 

 

 

 

 

כך תכבו Wi-Fi Sense:

 

ניתן לכבות את ה Wi-Fi Sense בקלות דרך הגדרות הרשת שלכם. כדי לעשות זאת כנסו להגדרות מערת ההפעלה, ואז ל Network & Internet ואז לחצו על change Wi-Fi Settings ואז על Manage Wi-Fi Settings.

 

מכאן ניתן לשלוט במגוון רחב של הגדרות. העבירו את כל הבוררים תחת האופציה Wi-Fi Sense ל Off, וודאו שתיבות הסימון מול פייסבוק, אאוטלוק וסקייפ לא מסומנות.

 

אודות ESET

 

חברתESET היא חלוצת האנטי וירוס וחברת האבטחה ה- 5 בגודלה בעולם, המגנה בזמן אמת על יותר מ- 100 מיליון משתמשים מפני נוזקות, גניבת זהויות ופישינג, התקפות אינטרנט מקוונות והאקרים. מוצריה מתאפיינים בטכנולוגית זיהוי פורצת דרך, בצריכת משאבים מזערית ובחווית-משתמש מעולה.

 

בישראל מיוצגת ESET על ידי חברת קומסקיור, המפעילה בארץ מרכז שירות המציע תמיכה טכנית בעברית לכל הלקוחות. כיום ESET היא מוצר האנטי וירוס הביתי הנמכר בישראל, ובין לקוחותינו בשוק העסקי ניתן למצוא חברות טכנולוגיה ואינטרנט, מכללות ואוניברסיטאות, גופים ביטחוניים, מוסדות עירוניים וממשלתיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x