$
חדשות טכנולוגיה

הסכם קיבוצי היסטורי בקומברס: העובדים לא יפוטרו בשנה הראשונה למעבר לטק מהינדרה

נסללה הדרך למכירת פעילות המו"פ של קומברס לתאגיד ההודי טק מהינדרה בעקבות הסכם שעליו חותמת כעת החברה עם ההסתדרות ונציגי העובדים. השכר והזכויות של העובדים שיעברו לחברה ההודית לא ייפגעו והם יקבלו מענק מעבר

שירות כלכליסט ואסף גלעד 19:3824.06.15
בשורה חיובית לעובדי קומברס: לאחר חודשים ארוכים של חוסר ודאות לגבי עתידם של עובדי החברה בעקבות מכירת חלק מהפעילות לטק מהינדרה ההודית נחתמים כעת שני הסכמים קיבוצי המסדירים את תנאי עבודתם ביחס לעסקה. במסגרת ההסכם שנחתם, השכר והזכויות של העובדים העוברים לטק מהינדרה יישמרו במלואם, וכן תינתן התחייבות לכך שלא יהיו פיטורים בשנה הראשונה למעבר. נוסף על כך, יינתנו מענקי מעבר ויוגדלו ההפרשות הסוציאליות.

ההסכמים נחתמים כעת על ידי יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מנהל אתר קומברס ישראל שמוליק חכם, יו"ר ועד עובדי קומברס עמיר בריגה, ונציגי טק מהינדרה בישראל. את המו"מ מטעם העובדים ליווה עו"ד שי תקן, מנהל מחלקת דיני עבודה ושותף במשרד פישר-בכר. ההסכמים הקיבוציים שנחתמים נוגעים הן לעובדים העתידים לעבור לטק מהינדרה, והן לעובדים שימשיכו בעבודתם בקומברס.

 

טקס החתימה על ההסכמים הקיבוציים בקומברס, היום טקס החתימה על ההסכמים הקיבוציים בקומברס, היום

 

במסגרת ההסכם נקבע כי תנאי השכר והזכויות של עובדי קומברס המועברים לטק מהינדרה יישמרו באופן מלא. העובדים יהיו זכאים לימי חופשה ולדמי הבראה לפי הוותק שלהם בקומברס, ומכסת ימי המחלה תעבור במלואה למקום עבודתם החדש. במקביל לשמירה על זכויותיהם, יתבצע גמר חשבון מלא לעובדים העוברים, שבמסגרתו ישולמו להם כל הכספים שנצברו לזכותם בקופות על פי חוק פיצויי פיטורים.

  

ההסכם הנוכחי שם דגש מיוחד על ביטחונם התעסוקתי של העובדים העוברים, ומעגן את התחייבותה של קומברס כי אף עובד לא יאבד את מקום עבודתו במהלך השנה הראשונה למעבר, או עד שייחתם הסכם קיבוצי מקיף ושלם בטק מהינדרה.

  

על פי ההסכם, כל העובדים העוברים יקבלו מענק מעבר בגובה חצי משכורת ותשלום נוסף על תקופת ההודעה המוקדמת. בנוסף לכך, כל עובד אשר ישלים שנת עבודה בטק מהינדרה יהיה זכאי בעתיד גם למענק התמדה בגובה משכורת.

  

בשורה חשובה נוספת לעובדים היא הגדלת ההפרשות הסוציאליות גם בקרב העובדים העוברים וגם בקרב העובדים הנשארים בקומברס. שיעור ההפרשות השונות, לרבות פנסיה, ביטוחים וקרן השתלמות, ייגזר מעתה מ-100% משכרם של העובדים, ולא מ-80% כפי שזה היה עד כה.

  

העובדים הנשארים בקומברס יהיו זכאים להגדלת בסיס ההפרשות לקרן השתלמות בשכר שמעבר לתקרת המס. כל עובד יוכל לבחור אם להגדיל את ההפרשות לקרן או לקבל 1.5% תוספת שכר. בתקופה שעד לחתימת הסכם קיבוצי מקיף ושלם, לא תפטר הנהלת קומברס עובדים במסגרת תהליכי התייעלות, צמצום או שינוי מבני אלא לאחר ניהול מו"מ עם ועד העובדים.

  

החתימה על ההסכם הקיבוצי תאפשר, הלכה למעשה, להוציא לפועל את הסכם המעבר של העסקה אשר ייכנס לתוקף החל מה-1 ביולי, כחודש לאחר המועד שתוכנן. במקביל להסדרת תנאי עבודתם של עובדי קומברס ביחס לעסקה עם טק מהינדרה, הנהלת החברה ההודית דרה והנהלת קומברס התחייבו להיכנס למשא ומתן מיידי עם ועדי העובדים בשאיפה משותפת להגיע להסכם קיבוצי מקיף ושלם בשתי החברות תוך חצי שנה.

 

270 עובדים מישראל יעברו לטק מהינדרה

 

עובדיה של קומברס התאגדו בהסתדרות בחודש מרץ האחרון, במסגרת גל התאגדות בחברות הטלקום שכלל גם את עובדי חברות הסלולר וחברת אמדוקס. לאחר שהוכרז סכסוך עבודה בחברה, נפתח משא ומתן בין ההסתדרות ונציגות העובדים לבין הנהלת קומברס באשר לתנאי הקליטה של 270 עובדי מרכז המו"פ שצפויים לעבור במסגרת עסקה לטק מהינדרה ההודית.

 

באפריל האחרון חתמו החברות על הסכם שבמסגרתו יעברו 400 עובדי מרכז המו"פ של קומברס בישראל לעבוד בטק מהינדרה. ההסכם יעלה לקומברס 221 מיליון דולר בשש השנים הקרובות, ויאפשר לה לחסוך בהוצאות תפעול בהיקף של 70 מיליון דולר.עם זאת, כבר בתחילת החודש פתחו העובדים בעיצומים בכדי למנוע פגיעה בתנאיהם במקום העבודה החדש ולמנוע מהם מלשמש כקלף מיקוח בעסקה, לדבריהם.

 

טק מהינדרה תהיה אחראית לכל פעילות הפיתוח וההטמעה של טכנולוגיית קומברס, ואילו קומברס עצמה תתמקד בשיווק, במכירות, באסטרטגיה ובניהול המוצרים. בנוסף ל־400 העובדים מישראל תעביר קומברס 170 עובדים נוספים ממרכזיה בעולם לטק מהינדרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x