משפט

"לבוא לתת לך נשיקה?"

הכרת התודה הנרגשת של יאיר ביטון לרונאל פישר על הדלפת החקירה נגדו; התשובות של ביטון שעוררו את חשד החוקרים להדלפה מבפנים; ליל הדיג שנגמר ביאכטה שרופה; האשפוז שתוזמן ליום המעצר; וגם רות דוד וההתעלפות.

זוהר שחר לוי 06:4727.05.15

כתב האישום נגד עו"ד רונאל פישר שופך אור לא רק על התנהלותו של הנאשם, אלא מספק גם הצצה לאחורי הקלעים של החקירה בחלק מסעיפי האישום. למשל בפרשת ב.יאיר. "ביום ו', 2.5.14 בשעה 2:38 לפנות בוקר קיבלתי הודעה טלפונית ממאיה חוקרת יאחב"ל שיאיר ביטון (להלן "החשוד") נמצא בדרכו לנתב"ג. לפי הנחייתו של רכז החולייה יצאתי לנתב"ג במטרה למסור לחשוד זימון לחקירה... נכנסתי למתחם המכס ופגשתי את החשוד. החשוד נראה נינוח. הזדהיתי בפניו וניהלתי איתו שיחה. מסרתי לחשוד זימון לחקירה ליום ד', 7.5.14 במשרדי יהלום, והוא אישר בחתימתו את קבלת הזימון. יצאתי עם החשוד אל אולם קבלת פנים. שאלתי אותו איך הוא מתכוון לנסוע מכאן. הוא השיב כי הנהג שלו מחכה לו. שאלתי איך הנהג ידע לחכות לו. החשוד גמגם".

רונאל פישר רונאל פישר צילום: אלכס קולומויסקי

 

את המסמך הזה כתב ב־4 במאי 2014 החוקר סרגיי גוסליצר מיחידת יהלום ברשות המסים, שחקרה עם היאחב"ל (היחידה הארצית לפשיעה בינלאומית) שבלהב 433 את פרשת ב.יאיר. החשד המרכזי הוא שדרך החברה הציבורית ב.יאיר הולבנו 60 מיליון שקל עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל.

 

חקירת הפרשה שזכתה לשם "מעשה ניסים", החלה כבר ב־2012 וחלק מהמעורבים בה נחקרו כבר אז, אולם במהלך 2013 נאספו במשטרה וברשות המסים ראיות נוספות, ולכן החלה חקירה סמויה ששיאה במעצרים נרחבים במהלך מאי 2014. אולם עוד בשלב הסמוי, חשדו החוקרים שמישהו מדליף מתוך החקירה. החשד הלך והתגבש גם כשהחקירה הפכה גלויה עם מעצרם וחקירתם של המעורבים. כך, למשל, באותו מסמך של החוקר גוסליצר שמופיע בראשית הכתבה.

 

לפי האישום, פישר, ששימש אז בא כוחו של ביטון, קיבל מידע מסווג מתוך החקירה. מקור המידע היה קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה. מלכה העביר לפישר בין היתר עדכון לקראת מעצרו המתוכנן של ביטון, סיכול המעצר באמצעות אשפוז מבוים, ותדרוך של הנחקר המיועד בבודפשט עם פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר עו"ד רות דוד.

 

"קפצו עליי שניים: זוז הצדה, שב בצד"

 

באותם ימים של תחילת חודש מאי 2014, ביצעה המשטרה האזנות סתר על מכשיר הטלפון הנייד של יאיר ביטון, כחלק מחקירת פרשת "מעשה ניסים". שעה קלה לאחר שנפרד ביטון מהחוקר גוסליצר בשדה התעופה, התקשר ביטון לפישר: "נתנו לי והוציאו אותי החוצה". "זימון לרביעי?", שואל פישר, וביטון משיב: "כן, לקחו לי את הטלפון. אתה לא יכול לדבר. קפצו עליי שניים: 'זוז הצדה, שב בצד, אל תזוז'... טוב, תנו לי טלפון לעורך דין שלי. 'לא, אתה לא יכול לדבר'. לקחו אותי לאיזה חדר ישבו איתי שני שוטרים, אחרי איזה שעה בא בחור בשם סרגיי, אמר, 'שלום יאיר, אני מיהלום. מה שלומך?'. אמרתי בסדר. 'הנה הזימון אתה צריך להתייצב ביום רביעי'. אמרתי תודה רבה. הוציא אותי זרקו אותי בחוץ, עכשיו התקשרתי לקובי שיאסוף אותי. אתה רוצה שאני אבוא אליך?".

 

פישר: "למה? מה אתה רוצה שנעשה?".

 

ביטון: "לא יודע, לתת לך נשיקה. אני יודע, לחבק אותך. לא, אבל אם אתה עסוק אני לא אציק לך"

 

במקור, הקצין מלכה לא היה חלק מחקירת ב.יאיר, אך הוא נקרא לסייע בשל הבנתו בתחום התכנון והבנייה. מאותו רגע, לפי העדויות שנאספו בחקירת פישר, הפך מלכה למעורה בפרטי החקירה. לפי כתב האישום נגד מלכה ופישר, בתחילת 2014 הגיע מלכה למשרדו של פישר ומסר לו ולעדת המדינה בפרשה (שהיתה מזכירתו של פישר) חומרים מתוך החקירה בעניין ביטון. בין היתר, דפים ובהם שאלות מתוך החקירה העתידית. בתדרוך שקיים פישר לביטון בבודפשט השתתפה גם עו"ד דוד, שהביאה עמה חלק מחומרי החקירה, שאותם קיבלה מעדת המדינה במעטפה. דוד נשאלה על הנסיעה לבודפשט בחקירתה באזהרה לאחר מעצרה לפני כחודש. בתחילה היא התחמקה. "אני לא יכולה לפרט", אמרה לחוקר דובי שרצר. "לא זוכרת". חוקר: איך את יכולה לשוחח עם יאיר על חקירה שטרם נולדה?

 

דוד: "לא שוחחתי איתו על חקירה שטרם נולדה. עם זאת, ידעתי שהתנהלה נגדו חקירה ב־2012 שלא יכלה להיות תמימה. יאיר נחקר ביהלום, לא זוכרת תאריך. אבל זו יחידה של מס. אחרי שיצא מהחקירה, לא יודעת מתי, הוא סיפר בכמה מילים על החקירה. נכון שבחקירה היו גם שאלות של קבלות שהוצאו או לא, ובין השאר הוא סיפר ששאלו אותו שם על אברג'יל ועל העברת כספים לאברג'יל. עוד הוא סיפר שהוא יצא מהחקירה ולא יודעת למה, הוא ראה שם פרקליט שלי, נסים מרום, והוא (ביטון - זש"ל) אמר שהוא אמר למרום שלום והחליף איתו מילה".

 

חוקר: את אומרת שנוכח חקירה שהתנהלה ב־2012 הסקת שבמהלך מאי 2014 אמורה להתפתח חקירה גלויה של יחב"ל?

 

דוד: "אתה לוקח את זה רחוק מדי. הוא הוזמן לחקירה נוספת ביהלום ומזה הסקתי שהחקירה שהיתה ב־2012, שנערכה ביהלום, שהיא זרוע מבצעת של יחידה אחרת, כי זה לא תיק מסים. הנחתי שאם הוא מוזמן שוב ליהלום, פחות או יותר באותו עניין, אז יש התקדמות".

 

יאיר ביטון יאיר ביטון צילום: אוהד צויגנברג

 

חוקר: את לא חושבת שהגיע הזמן שתיתני משהו יותר הגיוני מ"לא זוכרת"? באת לפה פרקליטת מחוז ואת רוצה לצאת מפה בצורה הגיונית. זו לא בדיחה. חוץ מלהתחנן בפנייך עשו הכל. בהתנהלות הזאת את מכניסה את עצמך לכל הקלחת של רונאל. בהכחשות שלך את הופכת את עצמך לחלק מהדבר הזה.

 

דברי החוקר השפיעו על דוד, שביקשה להיוועץ בעורך דינה יאיר גולן. לאחר הפסקה בחקירה, פתחה הפרקליטה לשעבר את הסיפור. "לגבי יאיר ביטון לא סיפרתי הכל", אמרה לחוקרי מח"ש. "ידעתי מרונאל שיש לו אינפורמציה בקשר לחקירה הסמויה נגד יאיר. לא ידעתי מה מקור המידע. ידעתי שעדת המדינה יודעת על המידע וקשורה אליו באיזשהו אופן. היא גם הביאה לי חקירה אחת שהיה ברור ממנה שהיא חקירה עתידית, שאלות בלי תשובות. באחת הנסיעות, בנסיעה לבודפשט ליאיר, עדת המדינה ביקשה שאני אקח את זה איתי. אני לא בטוחה שהיתה שם כל החקירה. היתה אסופת דפים. משהו כמו עשרה דפים שהיא הכניסה למעטפה שאני לקחתי לחו"ל. לא יודעת מה מקור המידע, מי מקור המידע, איך זה הגיע לרונאל... אני זוכרת... אני חושבת שפעם רונאל אמר משהו כמו "אם יאיר היה משלם, כל החקירה הזו היתה עפה", או משהו בסגנון, אבל לא יודעת להגיד מתי ואיך זה היה. משהו עמום בזיכרון".

 

חוקר: הסיטואציה לא מוזרה לך?

 

דוד: "חד וחלק ומוחלט. עשיתי את זה פעם אחת כל החיים שלי. מעולם לא לקחתי לאף אחד שום דבר כזה או דומה לו. הנסיעה היתה מתוכננת בלי קשר למעטפה, ואז ערב לפני הנסיעה עדת המדינה באה אליי ואמרה שיש לקחת דברים ליאיר, ולקחה מעטפה שלי והכניסה את זה לתוך המעטפה, והיא הסירה את הנייר וזה נדבק".

 

חוקר: את לא נאיבית ואת אינטליגנטית, אבל את מציגה את זה כ"נתנו לי מעטפה ולקחתי".

 

דוד: "אני מספרת הכל. אני אומרת לך. מה שאני באמת לא זוכרת, זה את הסיטואציה. אני מנסה לחשוב איך זה היה ולמה זה היה. לא זוכרת שהחלטתי במודע לא להחזיר את זה לארץ. למה העברתי? כי עדת המדינה ביקשה. בכלל לא היתה לי התלבטות בשאלה".

 

"זו בגידה כפי שהיא מוגדרת בחוק. ממש"

 

החומרים שהוצגו בפני ביטון, כמו גם התדרוך שקיבל מעוה"ד פישר ומלכה בבודפשט ובארץ אכן הכינו אותו לקראת החקירה בפרשת ב.יאיר, כך לפי כתב האישום. "אני זוכר", העיד במח"ש מנהל תיק החקירה ביחב"ל ישי כהן, "שמאוד הפתיע אותי שכבר בחקירה הראשונה של יאיר כששאלתי אותו, תשובתו נשמעה לי כמשהו מתוכנן מראש. כאילו מישהו הכין אותו וחשף אותו לחומרים".

 

החוקר כהן הזדעזע כשהבין שהחפרפרת היתה לא אחר מהקצין המוערך מלכה. חוקרי מח"ש הציגו בפניו את התכתובות בין פישר, מלכה ועדת המדינה וכהן לא נשאר אדיש. "אין לי מילים. זו בגידה כפי שהיא מוגדרת בחוק. ממש. מבחינתי יאיר ביטון זה יצחק אברג'יל. אתם מסתכלים על זה כאילו ערן מעביר מידע לרונאל פישר, (מבחינתי) ערן מעביר מידע ליצחק אברג'יל ויאיר ביטון".

 

לפי כתב האישום, ימים ספורים לפני מועד המעצר המתוכנן, כתב מלכה לעדת המדינה בוואטסאפ: "יש למצוא בעיה בלב ולאשפז, כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת". כך, אומרים במח"ש, הדליף מלכה את מועד המעצר וייעץ איך ליצור מצג שווא שימנע את ביצועו. ואכן ביום המעצר התאשפז ביטון בבית החולים הדסה עין כרם. "נשאלתי אם ידעתי את מועד הפרוץ", סיפרה דוד בחקירתה. "לא זוכרת בוודאות, אבל נראה שכן, כי אני יודעת שהאשפוז של יאיר היה סמוך לתאריך הפרוץ. ידעתי שהאשפוז קשור. ידעתי את זה מרונאל. המידע שהיה ליאיר, היה גם לרונאל. לפי הבנתי, ליאיר לא היה מקור מידע אחר חוץ מרונאל".

 

לדוד היה גם מסר לחוקר. "פקפקת בפרוטוקול ביום שישי והנחת שזו הצגה (הכוונה להתעלפות של דוד לפני הדיון בעניינה וטענת מח"ש שמדובר בתרגיל - זש"ל), מה שהעיק עליי זה ששיקרתי בחקירה. זה הטריף אותי. זו הסיבה שקרסתי. אני לא יכולה לעמוד בזה ואני מספרת לכם כל דבר שאני יודעת".

 

האשפוז, המעצר והיאכטה שעלתה באש

 

לאחר שביטון נעצר לבסוף, שאל אותו החוקר לאן נעלם. ביטון השיב שלילה לפני כן יצא עם חבר לדוג בסירה שעלתה באש במהלך השיט. הסירה, לפי ביטון, נשרפה והם חולצו על ידי שוטרי השיטור הימי. "יאיר סיפר", העיד החוקר, "שאחרי השריפה נסע לבית של רונאל והם ישבו בחדר דיג של רונאל, וכיוון ששתו יאיר לא רצה לנסוע הביתה ונשאר ללון אצל רונאל. לי זה היה נראה כבר אז תמוה, כיוון שיאיר לא נוהג ולפי דעתי אין לו רישיון נהיגה ולכן לנסוע על אדי אלכוהול לא נראה לי רלבנטי. יש לו נהג שלוקח אותו לכל מקום".

 

עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד כהן מייצגים את קצין המשטרה ערן מלכה. עו"ד יאיר גולן מייצג את רות דוד. עו"ד קרן שפירא ופרופ' רון שפירא מייצגים את רונאל פישר.

 

עו"ד איתן פלג שמייצג את יאיר ביטון מסר בתגובה: "אני חושב שלא רק שביטון לא עבר עבירה אלא שהעובדות שנטענות בכתב האישום אינן מגלות עבירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x