$
הייטק והון סיכון

בלעדי לכלכליסט

במחשוב הממשלתי חוששים מזכיית לנובו הסינית במכרז

לנובו הסינית נחשבת למועמדת מובילה במכרז השרתים הממשלתי שעורך החשב הכללי באוצר. בכירים במערך המחשוב חוששים כי זכייה שלה תחשוף מערכות מידע לריגול של הממשלה הסינית

אסף גלעד 07:0228.12.14

בכירים במערך המחשוב הממשלתי מזהירים מפני זכייה אפשרית של לנובו הסינית במכרז השרתים הממשלתי שנערך ביוזמת החשב הכללי באוצר וצפוי להיסגר בשבועות הקרובים, כך נודע ל"כלכליסט". לנובו נחשבת לאחת המועמדות המובילות במכרז, ואם תזכה ייאלצו משרדי הממשלה וארגונים ממשלתיים הכפופים לה, כמו השב"כ, להתקין שרתי מחשוב מתוצרתה. החשש שמעלים הבכירים נובע מכך שלנובו היא חברה בבעלות סינית ומתוקף כך עלולה לחשוף מערכות מידע ממשלתיים לתוכנות ריגול בשליחות הממשלה הסינית.

 

יתרונה של לנובו במכרז על פני שאר המתחרות - סיסקו, דל ו־HP - הוא במחיר. מכרזי המחשוב של האוצר ידועים ככאלה הנוטים יותר לעלויות נמוכות ולכן במערכת חוששים כי ללנובו יש עדיפות על המתחרות האחרות. בנוסף, מנהלי מערכות המידע חוששים גם מהחלטה פוליטית שנועדה להעדיף חברה סינית על פני אמריקאית, במטרה לחזק את הברית בין ישראל לסין.

 

החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו צילום: אוראל כהן

 

גם אם החברה תיפסל מטעמים של חשש מריגול, עדיין בכירים רבים במערכת המחשוב חוששים מלציין את הסיבה לכך בפני המועמדת כיוון שהדבר עלול ליצור תקרית דיפלומטית.

 

מערכות המחשוב של הממשלה, בכלל זה משרד ראש הממשלה והשב"כ, מצויות בשליטת מכרז החשכ"ל, אך הן נפרדות מרשתות המחשוב של מערכת הביטחון (צה"ל ומשרד הביטחון), שביצעה מכרז עצמאי בשנה שעברה, שבו זכתה סיסקו.

 

ללא קשר לתוצאות המכרז, ב־1 בינואר יעברו שרתי הממשלה לידי לנובו, מכיוון שבתאריך זה תעבור חטיבת השרתים של IBM לידי החברה הסינית באופן רשמי. מומחי מחשוב מסבירים כי הפעם לא מדובר במרכיב מסוכן, היות שהשרתים הקיימים יוצרו בפיקוח IBM ותחת בקרת האיכות של החברה האמריקאית. גם כיום אפשר להניח בביטחון מלא כי לנובו לא מבצעת שינויים בתצורת השרתים שלה, אך המכרז הממשלתי עשוי להישאר בתוקף למשך חמש שנים עם אופציה להארכה של שנתיים נוספות, כך שלא ניתן יהיה לצפות אלו שינויים תערוך לנובו בשרתיה.

 

למרות החשש, הוועדה האמריקאית להשקעות זרות אישרה באוגוסט האחרון את מכירת חטיבת השרתים של IBM ללנובו בעסקת ענק בהיקף של 2.3 מיליארד דולר. האישור ניתן למרות חקירה שערך הממשל האמריקאי לגבי הסיכון האפשרי שטמון ברכישה למתקנים בטחוניים אמריקאיים.

 

ב־2005 רכשה לנובו את חטיבת המחשבים האישיים של IBM תמורת 1.25 מיליארד דולר. בזכות המהלך הזה הפכה לנובו ליצרנית המחשבים הניידים השנייה בגודלה בעולם.שותפים עסקיים של לנובו הסבירו ל"כלכליסט" כי "הביקורת על לנובו היא צבועה. אין כל בעיה עם שרתי לנובו, מה גם שרבים מהשרתים הקיימים כיום, לרבות חברות כמו HP, מיוצרים בסין, כך שסברה לפיה הממשלה הסינית משתילה רכיבים זדוניים בשרתים שלה יכולה להיות תקפה לכל שרת המיוצר במדינה".

 

לנובו, שמצויה בבעלות legend Holdings ו־40% ממניותיה שייכות לממשלת סין, כבר זכתה במכרזי מחשוב שונים ומוכרת כיום מחשבים ניידים לפקידי הממשלה. בשנה שעברה דווח על ידי העיתון האוסטרלי Financial Review כי ארגוני ביון במערב אסרו על שימוש במחשבי לנובו. על פי החשש, במחשבים התגלו פרצות שעלולות לאפשר פריצה למחשבים גם מרחוק.

משרד הבטחון של אוסטרליה הכחיש את הטענות הללו, וטען כי אין כל איסור במשרד על שימוש במחשבי לנובו, אך העיתון האוסטרלי לא חזר בו, וטען כי החרם אינו קיים ברמת רשתות המשרד אלא רשתות ארגוני הביון במספר מדינות מערביות. האינדפנדנט אף פרסם כי ארגוני הביון הבריטיים Mi5 ו-Mi6 חוששים לעשות שימוש במחשבי לנובו.

 

חברת לנובו לא הגיבה והפנתה לחברת IBM, שבחרה גם היא שלא להגיב על "מכרז שנמצא בתהליך".

 

ממשרד האוצר נמסר: "המכרז מצוי בשלבים מתקדמים של בדיקת הצעות ועל כן לא נוכל להתייחס לנושאים פרטניים העולים במסגרתו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x