$
חדשות טכנולוגיה

לנובו השלימה את רכישת מוטורולה מוביליטי

קנתה את החברה מידי גוגל ב-2.9 מיליארד דולר. כ-3,500 עוברי מוטורולה יצטרפו למטה החברה הסינית, בעוד שמרכז הפעילות של יצרנית הטלפונים הוותיקה יישאר בשיקגו. הרכישה הופכת את לנובו ליצרנית הסלולר השלישית בגודלה בעולם

הראל עילם 14:0830.10.14

לנובו הכריזה הבוקר (ה') על השלמת רכישת מוטורולה מוביליטי מידי גוגל. במסגרת ההכרזה, החברה גם חשפה את הלוגו החדש של מוטורולה, שתמשיך לתפקד כחטיבה נפרדת ועצמאית אך בתוך לנובו. כ-3,500 עובדי מוטורולה יצטרפו ללנובו - מהם 80% אמריקאים - ומטה יצרנית הסלולר ישאר בשיקגו. ליו ג'ון, סמנכ"ל המובייל של לנובו, יהיה יו"ר הדירקטוריון של מוטורולה.

בתחילת השנה, גוגל הודיעה על כוונתה למכור את מוטורולה מוביליטי לידי לנובו ב-2.9 מיליארד דולר במזומן, בשטר חוב ובמניות. גוגל מצידה רכשה בחזרה 5.9% ממניות לנובו תמורת 750 מיליון דולר. המכירה הפתיעה רבים; גוגל רכשה את מוטורולה פחות משנתיים לפני כן תמורת סכום עתק של 12.5 מיליארד דולר.

 

מימין: ריק אסטרלו, מנכ"ל מוטורולה מוביליטי, מנכ"ל לנובו יאנג יאונצ'ינג וליו ג'ון, סמנכ"ל המובייל מימין: ריק אסטרלו, מנכ"ל מוטורולה מוביליטי, מנכ"ל לנובו יאנג יאונצ'ינג וליו ג'ון, סמנכ"ל המובייל

 

"מוטורולה תהיה בידיים טובות כשהיא ברשות לנובו, חברה שכל כולה מתמקדת בייצור מכשירים נהדרים", אמר לארי פייג', מנכ"ל גוגל. העסקה משאירה בידי גוגל חלק ממאגר הפטנטים של מוטורולה וחלק ממרכזי המחקר והפיתוח של החברה שלא עסקו ישירות במובייל. לנובו מצידה תקבל רשיון שימוש וגישה מלאה לכל מאגר הפטנטים של מוטורולה, גם אלו שנשארו בידי גוגל. חלק מאגר הפטנטים של מוטורולה - יותר מ-2,000 מהם - יועברו לידי לנובו לשימוש חופשי. עם זאת, העסקה משאירה בידי גוגל את רוב ממאגר הפטנטים של מוטורולה וחלק ממרכזי המחקר והפיתוח שלה שלא עסקו ישירות במובייל.

 

לנובו מצידה מקבלת את כל פעילות המובייל של מוטורולה, מה שהופך אותה באופן מיידי ליצרנית הסמארטפונים השלישית בגודלה בעולם - ומדיח מהמקום השלישי את שיאומי הסינית שרק הצליחה להעפיל לתואר הנכסף. מנכ"ל לנובו, יאנג יאונצ'ינג, אמר בראיון ל"כלכליסט" כי החברה תשתמש ברכישת מוטורולה כדי לחדור למערב. החברה גם שוקלת להרחיב את פעילותה בישראל לאחר שגוגל סגרה את מרכז השירות והמכירות המקומי של מוטורולה, ואולי גם להקים מרכז פיתוח מקומי.

 

"זהו הישג משמעותי עבור לנובו ומוטורולה" אמר יאונצ'ינג. "ביחד אנחנו ערוכים להתחרות, לצמוח ולנצח בשוק הסמארטפונים העולמי". בעבר הוא אמר כי הוא מקווה שלנובו, יחד עם מוטורולה, יעמדו ביעד השאפתני שהציב וימכרו ביחד כ-100 מיליון סמארטפונים ב-2014.

 

השלמת העסקה התעכבה חודשים רבים עד למתן כל האישורים הרגולטורים הנדרשים – זוהי רכישה רגישה במיוחד לאור המתיחות הרבה בין הממשל הסיני והאמריקאי בתחום הטכנולוגיה והסייבר. רק לפני חודש אושרה רכישת ענק אחרת של לנובו, שקנתה מידי IBM את חטיבת השרתים שלה, ולפי דיווחים לא מאומתים החברה נמצאת בתהליכים לרכישת חברה מערבית נוספת - בלקברי הקנדית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x